Strahov je na prodej za 128 milionů, část bude zadarmo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 11. 2012 15:29
Co konkrétně by se mělo přepsat z vlastnictví ČSTV do majetku Peltovy FAČR? Poměrně známé stavby: stadion Evžena Rošického, malý tréninkový stadion Přátelství, hotel Coubertin, ale také budova s energetickým centrem a některé pozemky...
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Tak masivní přesun nemovitého majetku sportovců tu desítky let nebyl. Nový šéf obrozeného ČSTV Miroslav Jansta a předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta už dohodli klíčové parametry realitní akce, díky níž fotbal získá do vlastnictví stadiony, budovy a pozemky v mimořádně lukrativní části Prahy, o kterou by se developeři jednou mohli prát - na Strahově.

Prodejní cena činí přesně 128 456 992 korun a 50 haléřů. K dokončení transakce zbývá jediné: aby ji 1. prosince schválila valná hromada Janstova ČSTV.

Co konkrétně by se mělo přepsat z vlastnictví ČSTV do majetku Peltovy FAČR? Poměrně známé stavby: stadion Evžena Rošického, malý tréninkový stadion Přátelství, hotel Coubertin, ale také budova s energetickým centrem a některé pozemky...

Abychom byli přesní: speciálně za chátrající stadion Evžena Rošického nezaplatí fotbalisté ani korunu. A to přes to, že znalecký posudek vyčíslil jeho cenu necelými 32 miliony.

„Jenže na ten stadion byly v minulosti čerpány dotace v řádech desítek milionů korun. Ty peníze by se po prodeji musely vracet, proto jsme tady zvolili variantu bezúplatného převodu,“ vysvětluje Jansta.

Proč ČSTV své strahovské majetky prodává? „Udržování strahovského areálu nás ročně přijde v průměru na 16 milionů korun. Nemáme prostředky na investice, fotbal je jediný, kdo je schopen je z grantových programů FIFA a UEFA sehnat,“ odpovídá šéf ČSTV Jansta.

Pelta už od FIFA a UEFA získal 152 milionů na výstavbu nového svazového sídla. To má vyrůst na pozemku poblíž stadionku Přátelství. I pozemek, na němž bude nové sídlo stát, by měla FAČR získat právě v rámci zmíněné transakce. „FIFA a UEFA jsou ochotny uvolňovat investiční prostředky, ale jen do majetků, které národní asociace přímo vlastní,“ říká Pelta.

Cenu pozemků v celé transakci vyčíslil výkonný výbor ČSTV na 70 milionů, nemovitý majetek na 57,4 milionu, movitý na 0,96 milionu Kč. První splátku, necelých 69 milionů korun, by měla FAČR zaplatit do 30 dní od změny zápisu v katastru, dalších 30 milionů pak k 15. lednu 2014 a zbývajících 30 milionů k 15. lednu 2015.

Deník Insider zjistil i to, co s utrženými penězi hodlá ČSTV dělat. Potřebuje finanční rezervu kvůli probíhajícímu soudnímu sporu se Sdružením sportovních svazů (ex-Svazarm), což je pozůstatek bojů o Sazku. Sdružení chce 150 milionů, ČSTV počítá, že zaplatí kolem 60 milionů korun.

Peníze, které zbydou, se mají investovat do areálu v Nymburku. Ten patří ČSTV, ale své zápasy tam mj. hrává profesionální basketbalový tým, který patří právě Janstovi.

A co by z celé transakce mohl mít Pelta, potažmo fotbal?

Na místě jsou dvě úvahy:

a) Počítá se s tím, že jednoho krásného dne dojde ke změně územního plánu a z pozemků zakreslených nyní do katastrálních map jako sportoviště se stanou stavební parcely s násobně vyšší hodnotou.

b) Na místě Rošického stadionu se vybuduje Národní stadion.

„Strahov je každopádně z hlediska realitního byznysu extrémně zajímavá lokalita, je to jedna z nejatraktivnějších částí Prahy,“ říká realitní makléř Jan Zachystal. „Cena pozemku pro bydlení se v této lokalitě pohybuje mezi 10 000 - 20 000 korun na metr čtvereční.“

Že by se FAČR nechala inspirovat londýnským Arsenalem, který na místě svého Highbury postavil bytovky a z vydělaných peněz spolufinancoval stavbu ultramoderního Emirates Stadium?

Ostatně vizi rozjet na Strahově velký developerský projekt a financovat ze získaných prostředků český sport před časem prezentoval i nynější předseda ČOV Jiří Kejval. Jenže to by do hry muselo vstoupit i město.

Magistrát je vlastníkem většiny pozemků v této lokalitě, vlastní mj. i pozemek pod stadionem Evžena Rošického či pod někdejším spartakiádním stadionem, kde má nyní své tréninkové centrum fotbalová Sparta. Sportovcům patří stavby: například tribuna spartakiádního stadionu, která je navíc památkově chráněná.

Potíž je v tom, že jednání sportovců s magistrátem o scelení pozemků a vytvoření optimální developerské lokality nemělo úspěch. „Ukázalo se, že řešení majetkových vztahů bude velmi složité,“ zašifrovala to zpráva pro prosincovou valnou hromadu ČSTV.

Proti vizi možného budoucího spekulování se strahovskými pozemky hovoří i podmínky chystané smlouvy mezi ČSTV a FAČR. Fotbalisté se zavazují zabezpečit provozování areálu pro sport po dobu nejméně 15 let. Pro případ dalšího převodu majetku si ČSTV vyhrazuje předkupní právo.

Zbývá tedy myšlenka Národního stadionu. Je tu ale někdo, kdo by ji třímiliardovou investicí zhmotnil?

 

Právě se děje

Další zprávy