Státní gigant ČEZ obchoduje s konkurencí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 6. 2012 14:03
Tržby přes 50 miliard a čistý zisk devět miliard. Takový výsledek měly firmy impéria Energetický a průmyslový holding. Nový silný hráč na trhu s energií dosahuje čtvrtinového obratu ČEZ. Bez aktivní podpory státního gigantu by přitom vůbec nevznikl.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Tržby přes 50 miliard a čistý zisk devět miliard. Takový výsledek měly v roce 2010 firmy, které dnes patří do vznikajícího impéria Energetický a průmyslový holding. Nový silný hráč na trhu s energií dosahuje čtvrtinového obratu dosud dominantní státní firmy ČEZ.

Insider v minulých dvou dnech přinesl analýzu dvou případů, jak spolu dvě jmenované společnosti obchodovaly (šlo o případy německého dolu Mibrag a elektrárny Energotrans).

Dva roky spolupráce

Energetický a průmyslový holding (EPH) patří prostřednictvím kyperských firem finančním skupinám J&T a PPF, pětinu akcií drží také šéf holdingu Daniel Křetínský. Tři čtvrtiny jeho zisků přitom tvoří společnosti Mibrag, Pražská teplárenská a Elektrárny Opatovice, které získal během transakce v letech 2009-2011.

Transakce proběhla ve spolupráci EPH se státní firmou ČEZ. Její poslední díl, kterým byl prodej mělnické elektrárny Energotrans ČEZu, minulý týden definitivně schválil antimonopolní úřad.

Prostý součet prodejních a nákupních cen, které přinesly zmiňvané anylýzy, ukazuje, že firmy investovaly do obchodů po 16 miliardách. Konečná bilance podle analytiků hovoří jednoznačně pro EPH, která vytvořila základ svého impéria.

ČEZ se spokojil se zmíněnou mělnickou elektrárnou, kterou se navíc chystá po roce 2015 utlumit.

Státní gigant přitom půjčil EPH na nákup společnosti International Power 13 miliard. Tuto informaci například potvrdil někdejší ředitel fúzí společnosti ČEZ Vladimír Schmalz v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Teplárna, čtyři servisní firmy, dvě elektrárny

EPH, respektive jeho zakladatel J&T, přitom nakoupil od Skupiny ČEZ většinu svých energetických aktiv už dříve. Už v březnu 2006 převzal od státního koncernu polovinu akcií Plzeňské energetiky, zbytek pak odkoupil od města. Dodavatel tepla v západočeské metropoli je dnes pátým nejvýnosnějším podnikem holdingu.

V roce 2007 nakoupil J&T montážní firmy VČM-montáže, MSEM a SEG. Jde o servisní firmy společnosti ČEZ-Distribuce, která zmíněným společnostem dodnes zajišťuje hlavní část zisku.

Obdobný je případ společnosti Energetické opravny Prunéřov, která má na starost údržbu elektráren ČEZ a které se gigant zbavil v roce 2008. V případě žádné ze servisních firem ČEZ nezveřejnil, za kolik je J&T prodal.

Nelze vyloučit, že budování holdingu bude mít do konce roku další díl. ČEZ počátkem června oznámil, že do konce roku prodá elektrárny Počerady a Chvaletice, které jsou obě dvakrát výkonnější než dosud nejsilnější zdroj EPH - Elektrárna Opatovice. Zatím neformálně potvrdili svůj zájem Daniel Křetínský z EPH a Pavel Tykač, majitel severočeské důlní společnosti Czech Coal.

ČEZ a ČEPS

Do EPH patří čtyři významnější firmy, které nemají s ČEZ přímo nic společného. Součástí holdingu se stala mostecká teplárna United Energy. EPH získal východočeského výrobce autobusů SOR Libchavy, který je dvorním dodavatelem pražského dopravního podniku. Firma Elektrizace železnic slaví úspěchy při získávání subdodávek pro železniční koridory.

Nejvýnosnější firma holdingu se jmenuje Egem. Společnost, která měla v roce 2010 obrat 1,6 miliardy, ovšem získala ve stejném roce zakázky za 1,5 miliardy od státního monopolu ČEPS, který odpovídá za rozvodné sítě. Ve zmíněném roce tak svěřil Egemu dvě třetiny svých investic.

ČEPS vznikl roku 1998, když se oddělil od ČEZ. V dozorčí radě ČEPS zasedá Vladimír Johanes, který je zároveň šéfem dozorčí rady Škody Praha Invest. Tato firma je stoprocentní dcerou ČEZ a zajišťuje v rámci koncernu investice.

 

Právě se děje

Další zprávy