Stát versus Sparta. Do hry o pozemek vstoupí expert z PwC

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2013 14:29
Podle dřívějšího soudního výroku Sparta v roce 2002 získala pozemek na Letné příliš levně a státu tím byla způsobena škoda.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Ve vzduchu visí doplatek. Fotbalová Sparta by skrze něj mohla urovnat svůj spor se státem o vlastnictví pozemku, na němž stojí její stadion na Letné.

Ten spor se u Obvodního soudu pro Prahu 7 vede od srpna 2012 a letos na jaře ho přerušili, protože se obě strany pustily do mimosoudních vyjednávání.

Deník Insider, který případ dlouhodobě sleduje, o něm nyní získal novou informaci. A sice že se stát obrátil na renomovanou auditorskou firmu, aby určila správnou cenu pozemku.

A právě o „košer“ cenu tu jde v první řadě. Podle soudního výroku totiž Sparta v roce 2002 získala pozemek příliš levně a státu tím byla způsobena škoda. Teď se tedy hledá cena nová.

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se souhlasem společnosti ACS Properties (dceřinka Sparty, na niž jsou vedené katastrální záznamy) uzavřel se společností PricewaterhouseCoopers ČR, s. r. o., prováděcí smlouvu na vypracování znaleckého posudku, jejímž předmětem je stanovení ceny pozemků ve smyslu zákona o oceňování majetku České republiky,“ sdělil Insideru Ondřej Šrámek, mluvčí ministerstva financí.

„Sparta chce, aby se celá věc vyřešila dohodou,“ glosuje mluvčí Sparty Ondřej Kasík situaci.

Sparta má eminentní zájem, aby se nejistota kolem vlastnictví pozemku vyřešila v její prospěch, to by mohlo zvyšovat její ochotu případný rozdíl v ceně, kterou dříve zaplatila a kterou nyní vypočítá PwC, dorovnat.

Nejenže totiž na sporných pozemcích stojí stadion Sparty, ale s plochou, na níž nyní najdeme tréninkové hřiště, má klub dalekosáhlé plány. Představitelé Sparty už naznačili, že by tu rádi nechali vyrůst obchodní centrum. I proto Sparta potřebuje, aby nejistota kolem určení vlastnictví pozemku odpadla.

Pojďme si ten příběh rozplést od začátku. Jeho první kapitola byla napsána v roce 2002, kdy úřednice ministerstva financí Jiřina Böhmová prodala Spartě zmiňované pozemky za 20 milionů korun. Letenský klub tehdy ještě řídil Vlastimil Košťál.

O postup Böhmové se začaly zajímat orgány činné v trestním řízení a kauza se dostala k soudu. Ten konstatoval, že Böhmová pozemky podhodnotila, a způsobila tak při transakci státu škodu 178 milionů korun.

Prvoinstanční soud vyměřil Böhmové desetiměsíční podmínku a povinnost celou škodu uhradit, odvolací soud jí břemene úhrady 178 milionů korun zbavil kvůli promlčecím lhůtám.

Oba soudy každopádně konstatovaly, že obchod provázely okolnosti, které byly v rozporu se zákonem. A především že státu byla způsobena škoda, kterou nikdo zpětně neuhradil.

A proto Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal 22. června 2012 k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 žalobu na určení vlastnictví pozemků.

Toto soudní jednání bylo posléze na žádost obou stran přerušeno a hledá se mimosoudní způsob vyřešení sporu. Znalecký posudek PricewaterhouseCoopers by měl pomoci k tomu, aby se sporným pozemkům přiřkla správná cena, na níž se obě strany sporu shodnou.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy