Spravedlnost po česku: Co bysme byli blbí, vyděláváme, řekl soudce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 1. 2013 14:07
Josef Knotek je jako první soudce v polistopadové historii obžalovaný, že rozhodoval ne podle soudcovského svědomí a erudice, ale za úplatky. Na kontě má ještě další čtyři případy, které policie dokládá odposlechy. Sporná amnestie prezidenta Klause vážně zpochybnila, jak funguje spravedlnost v České republice, a záznamy sesbírané na Knotka zpochybní to zbývající: Soudní verdikty v drobných kriminálních případech, v nichž jde o odebraný řidičský průkaz či o neplacení alimentů...
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - V poslední srpnový den roku 2011 vstoupila do kanceláře litoměřického soudce Josefa Knotka zapisovatelka. Soudce vytáhl z kapsy u košile balíček bankovek, jednu oddělil a svazek peněz si přehodil z levé ruky do pravé.

„Na, vem si to,“ řekl překvapené úřednici. Peníze hned zasunula do pravé přední kapsy u sukně: „Tos mi udělal radost.“

„Co bysme byli blbí, vyděláváme,“ pokračuje soudce. „Kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Ale říkám - nemůžu si říct dvacet, tak desítku.“

Scéna z tajně pořízeného policejního videozáznamu je jednou z mnoha, které už v únoru žalobce předloží proti Josefu Knotkovi (na snímku) u soudu. Není zdaleka jediná, ale zejména po událostech z přelomu roku znamená mnohem víc než dokument proti obžalovanému soudci.

Sporná amnestie prezidenta Klause vážně zpochybnila, jak funguje spravedlnost v České republice, a záznamy sesbírané v Litoměřicích tyto pochybnosti ještě zvýší. A je-li amnestie rozčarováním zejména kvůli obžalovaným milionářům, kauza z litoměřického okresního soudu zpochybní to zbývající: Soudní verdikty v drobných kriminálních případech, v nichž jde o odebraný řidičský průkaz, o neplacení alimentů nebo o zmírnění trestu za leasingový podvod, jehož rozuzlení zachytili (viz výše) policisté v Knotkově kanceláři.

Josef Knotek je jako první soudce v polistopadové historii obžalovaný, že rozhodoval ne podle soudcovského svědomí a erudice, ale za úplatky. Na kontě má ještě další čtyři případy, které policie dokládá odposlechy. Spolu s ním bude souzeno dalších pět lidí, včetně jeho kolegy z litoměřického soudu a tamní zapisovatelky, kteří se na tom podle obžaloby také podíleli.

Stěžejním důkazem státního zástupce budou právě videozáznamy, které v Knotkově soudcovské kanceláři v akci Svíce tajně pořizovala policie ve druhé polovině roku 2011.

Uhrajem to na nezavření

Insider má přepisy odposlechů a videozáznamů k dispozici, takže se díky tomu už nyní dozvíme, co a jak lze penězi zařídit minimálně u jednoho z téměř pěti set okresních soudců, kteří mají na starosti trestní případy.

Tak například týden po scéně se zapisovatelkou navštívila soudce Knotka v kanceláři jeho známá advokátka.

"Ty za mnou můžeš přijít kdykoli," zaznamenaly jeho monolog policejní štěnice. "Máš tady nějakej ten spis, tak uděláme všechno... Když to bude na zavření, my ti řekneme: uhrajem to na nezavření, na zprošťák to úplně není.“

Záznamová technika pak měsíce snímala v soudcově litoměřické kanceláři nejen zvuk, ale i obraz. Policie díky tomu založila do spisu i přepisy situací, v nichž se aktéři kauzy bavili o penězích, nebo si je přímo předávali.

To pude, Tondo

Šestadvacátého září 2011 se tu objevil muž, dnes soudcův spoluobžalovaný, aby orodoval za svého známého kvůli zkrácení trestu za zabavený řidičák. Josef Knotek si podle přepisů nejprve prostudoval dokumenty k případu a pak jej obratem ujistil: "To pude, Tondo".

Po otázce, jak drahé to bude, se rozběhl zaznamenaný dialog.

Soudce: "Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?"

Spoluobžalovaný: "Tak pět šest. Deset je moc, myslíte? Ale zase von je muzikant a potřebuje řídit. Vono je to jeho povolání. Nevím..."

Soudce: "Víš co? Ať ti dá šest litrů a máme tři každej. Ju? To je slušný tady za to. A já to uspíším."

Přepisy odposlechů přinášejí snad jen jednu "dobrou" zprávu, a to tu, že i soudce Knotek měl zásady. Podle záznamů ve spise nikdy nebral peníze předem.

"Tamto uděláme, až to bude hotový, ju. Nikdy žádný zálohy, já to nemám rád," řekl jednou známému.

Jeden z řady. Jediný?

Soudců v postavení litoměřického soudce Josefa Knotka, tedy těch, kteří na okresních a obvodních soudech řeší trestní kauzy, je v Česku 464. Každý z nich podle statistik ministerstva spravedlnosti ročně vyřídí v průměru téměř 220 případů.

V tomto čísle jsou započtené nejen kauzy, v nichž musí nařídit hlavní líčení, ale i ty, jež jsou vyřízeny trestním příkazem, nebo rozhodování o vazbě.

Každý rok je na zhruba deset okresních soudců - „trestařů“ - podána kárná žaloba, vesměs kvůli průtahům v řízení. Josef Knotek je zatím jediný, kdo bude - kvůli podezření z korupce - souzen.

"Už v průběhu toho prověřování jsme si velmi často kladli otázku, jak jsou vybíráni někteří lidé do justice, jací lidé obecně v justici působí a jak vlastně vnímají spravedlnost a hodnoty, které jsou s justicí spojené," komentuje otevřeně jeho případ pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která Knotkův případ ještě před letošním kariérním povýšením rozjížděla.

"Tenhle případ jasně ukázal na to, že u těchto lidí se jakékoli hodnoty a principy vytratily," dodává.

Josef Knotek přepisy policií tajně pořízených rozhovorů do médií komentovat nechtěl. Jeho advokát Pavel Polák uvedl, že se zatím nechtějí pouštět ani do debaty nad jednotlivými kauzami. "Před tím soudem to nemáme potřebu rozebírat a musím respektovat přání klienta,“ uvedl Polák.

Sabina Slonková

 

Právě se děje

Další zprávy