Čtení na víkend - Král Juan Carlos se ve Španělsku těšil dlouho velké oblibě, stejně tak i jeho žena, královna Sofie, a vůbec celá rodina.
Zakládají si na tom, že jsou normální lidé, a tak se i k ostatním chovají. Skandál se zpronevěrou peněz, ve kterém figuruje jako hlavní podezřelý králův zeť Iňaki Urdangarin a který už začíná vrhat stín i na samotného Juana Carlose, jako by tuto „normálnost“ paradoxně potvrzoval.
V tom, že ani příslušníkům královského rodu není chamtivost jako lidská vlastnost cizí, i když zatím soud žádný ortel o vině či nevině nevyřkl.
Král, který vládne od smrti diktátora Francisca Franka v roce 1975, měl podíl na přechodu Španělska k demokracii a představoval vždy morální autoritu. Vypadá to, že teď alespoň někteří Španělé zapochybují.
Zítra, v sobotu, pětačtyřicetiletý Urdangarin předstoupí před soudce, který se zabývá případem nadace Noos Institutu. Od roku 2004 v jeho čele stál právě manžel princezny Cristiny (na snímcích).
Institut dostával peníze od regionálních španělských vlád na pořádání sportovních akcí a událostí zaměřených na rozvoj turistiky. Problém je ale v tom, že toho moc neuspořádal a peníze se kamsi ztratily.
Konkrétně se jedná o částku šesti milionů eur, z nichž větší část zmizela na zahraničních účtech. A také na účtu realitní kanceláře, ve které měl králův zeť podíl. Spekuluje se o tom, jestli nějaké peníze určené pro institut nepadly na stavbu luxusní rezidence princezny a Urdangarina v Barceloně.
Urdangarin býval velkým španělským sportovním hrdinou. Reprezentoval zemi třikrát na olympijském turnaji v házené. V roce 2000 v Sydney, kde Španělé získali bronz, byl dokonce kapitánem týmu.
Popularita házené se sice ve Španělsku nedá měřit s fotbalem, ale přesto tam patří k nejoblíbenějším sportům.
Jeho svatba s Cristinou v roce 1997 byla velkou a mediálně sledovanou událostí. Od té doby se jim narodily čtyři děti a vypadali jako šťastný pár. Nynější skandál a vyšetřování ale zjevně život královské rodiny dost poznamenaly.
Bývalý házenkář není zván na žádné oficiální akce, dokonce zmizel i jeho profil a biografie na webových stránkách královské rodiny.
Králův zeť opakuje, že je nevinný a ničeho se nedopustil, ale zatím nepředložil žádnou verzi, která by věrohodně vysvětlila, co se s veřejnými penězi určenými pro jeho nadaci stalo.
Urdangarinův společník Diego Torres navíc zveřejnil rozsáhlou e-mailovou korespondenci, ve které jsou i texty, které přijímal a odesílal král. Zveřejnily je listy El País a El Mundo a vyplývá z nich, že Juan Carlos velmi podporoval institut svého zetě.
„Královský palác dohlížel na fungování Noos Institutu,“ uvedl Torres před soudem, ačkoliv přímo nevypověděl, že by snad měl i král na podezřelých transakcích nějaký podíl.
Do médií se také dostal dopis, který Urdangarin poslal v roce 2005 své známé do Německa. Corinně Wittgensteinové, pocházející z aristokratické rodiny. V mailu ji žádá, aby mu pomohla zajistit „flek“ v nějaké velké sportovní organizaci s mezinárodní působností.
V jiných dopisech Urdangarin píše různým adresátům o tom, že ho zeť a král podporuje a přebírá záštitu nad všemi akcemi, které on (Urdangarin) organizuje.
Soudce vyslechne ohledně případu zpronevěry také osobního tajemníka princezny Cristiny a hodlá zmrazit Urdangarinovy účty.
Obliba rodiny zjevně upadá. Když pětasedmdesátiletý Juan Carlos nedávno navštívil basketbalový ligový zápas, lidé v hledišti pískali. To by ještě před nedávnem bylo nepředstavitelné.
Lednový průzkum ukázal, že pozitivně hodnotí Juana Carlose jen zhruba polovina Španělů. V minulosti to obvykle byly více než tři čtvrtiny.
Monarchovi udělala špatnou reklamu i loňská návštěva Afriky, kde na drahém výletě v Botswaně lovil (tedy střílel) slony, zatímco Španělsko se trápí v hluboké hospodářské recesi doprovázené rekordní šestadvacetiprocentní nezaměstnaností.
Katalánští socialisté jako první otevřeně vyzvali krále, aby abdikoval a uvolnil trůn svému nejstaršímu synovi, korunnímu princi Felipovi.
Inspirací by pro něj mohlo být sousední Nizozemsko, kde královna Beatrix, které je stejně jako Juanu Carlosovi pětasedmdesát let, ohlásila v lednu svůj odchod a předání vlády do rukou nejstaršího syna.
Martin Novák