Soud osvobodil agenty, BIS po nich dál vymáhá peníze

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 8. 2014 21:20
Kontrarozvědka chce po důstojnících obviněných ze zpronevěry peněz na benzin uhradit škodu i přes jejich nevinu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Bezpečnostní informační služba nerespektuje rozhodnutí soudů, které postupně začaly osvobozovat agenty obviněné ze zpronevěry peněz na palivo do služebních vozidel. Přestože soudy už několik důstojníků osvobodily, tajná služba je dál obesílá s jasnou výzvou: zaplaťte škodu, kterou jste nám způsobili.

Deníku Insider to potvrdil advokát Milan Mleziva, který řadu bývalých zpravodajců zastupuje. Podle Mlezivy mají agenti zaplatit částky v řádu tisícikorun.

Kontrarozvědka popírá, že by nebrala ohled na rozhodnutí soudu. Prý žádá jen jasné vysvětlení, co se s penězi stalo. „Je třeba, aby ti lidé vykázali, jak naložili s penězi, které jim BIS na nákup pohonných hmot poskytla. Nechť zdokumentují, jak s nimi naložili, nebo ať je vrátí,“ vysvětluje mluvčí BIS Jan Šubert.

Podle obhájce zpravodajců Mlezivy však nebyla BIS schopna soudu dokázat ani základní fakta. I proto nemohla uspět.

„Soud konstatoval, že sama BIS má v dokumentaci chaos. Nelze určit, kdo služební vozidlo řídil, kdo tankoval, kdo čerpal peníze a tak dále,“ vysvětluje advokát, jenž práci kontrarozvědky dobře zná i zevnitř. Před deseti lety pro ni před svým odchodem do advokacie pracoval.

Celý příběh popsal deník Insider nedávno. Šéfové BIS postavili koncem roku 2011 více než desítku důstojníků sledovacího odboru BIS mimo službu. Podle inspekce kontrarozvědky měli zpronevěřit peníze, které jim služba vyplácela na benzin. Soud však zatím v žádném ze skončených případů nedal BIS za pravdu a rozvědčíky osvobodil.

Zpět do služby!

Někteří obvinění zpravodajci podali po svém postavení mimo službu výpověď. Někteří z nich se však po vynesení zprošťujícího rozsudku zřejmě vrátí do BIS, minimálně jeden z nich už dokonce zpátky je. Služba tak zaměstnává člověka, kterého před soudem obvinila z krádeže. „Soud řekl, že se nestal trestný čin, ale skutek jako takový se stal,“ trvá na svém mluvčí BIS Jan Šubert. Problém je navíc s identitou agentů, kterou veřejné soudní líčení odhalilo. Nic z toho však zatím BIS netrápí. „Problémy to může přinést, ale zatím nejsou,“ dodal Šubert.

Schůzka s Válkovou

Pro vedení BIS je celá kauza nepříjemná a podle informací Insideru se o ni zajímá i ředitel Jiří Lang. Dokonce tak intenzivně, že se měl se svými podřízenými setkat i s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO), pod niž spadají soudy rozhodující v neprospěch tajné služby. Co konkrétně ale řešili, nechce ani jedna ze stran potvrdit.

„Služba ze zásady nikdy veřejně neříká, s kým její ředitel jedná nebo jednal,“ uvedl Jan Šubert.

A podobně odpověděl i ministerský úřad. „Paní ministryně je do konce týdne na dovolené, nicméně i tak by neventilovala podrobnosti z rozhovoru mezi čtyřma očima, pokud by se na tom nedohodla s ředitelem BIS,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy