Rozhovor: Pít v práci může jen politik. Pro zbytek je tu zákoník práce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 6. 2013 15:03
Jak potrestat politiky, když pijí v zaměstnání? „Ta situace nemá řešení,“ říká politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Miloš Zeman v korunovační komnatě a přiznání ministra financí Miroslava Kalouska, že do televize opilecky zadrhával po dvou panácích, vybudilo znovu řadu otázek od voličů. Mohou být politici za práci pod vlivem alkoholu nějak postiženi?

Odpověď, již získal Insider z rozhovoru s politologem Pavlem Šaradínem, zní: Postih může být jenom morální.

Ústavně je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně. Ta ale nerozhoduje o jednotlivých ministrech, ale vyslovuje důvěru či nedůvěru kabinetu jako celku. Jednotlivých ministrů se mohou poslanci ptát při interpelacích, které ale na postavení ministra nemají žádný vliv. V jistém smyslu je nadřízeným ministra premiér, jeho možnosti jsou ale velmi omezené. Krajním prostředkem je odvolání ministra, které je sice ústavně zcela v jeho rukou (prostřednictvím prezidenta republiky), fakticky by ale riskoval jistý rozpad celého kabinetu.

Ještě složitější je to u prezidenta republiky, navíc poprvé přímo zvoleného: jeho mandát plyne z vůle voličů. Nad sebou nemá „šéfa“, který by ho kontroloval nebo hodnotil. A volič má další šanci až při příští volbě.

„Ta situace nemá řešení,“ říká politolog z Univerzity Palackého v Olomouci.

Insider: Voliči říkají: když mě přistihnou s alkoholem, jsem podle zákoníku práce propuštěn. Kdo je „zaměstnavatelem“ ministra či prezidenta?

P. Š.: Myslím, že zaměstnavatelem je podobně jako v jiných případech stát.

Insider: Má pak z vašeho pohledu ona situace nějaké řešení?

P. Š.: Myslím si, že řešení nemá. Naprosto souhlasím, že odvolání klíčového ministra, nebo lépe jakéhokoliv ministra bez souhlasu dané politické strany by vedlo k vládní krizi a rozpadu vlády. Takže problém, který teď rozebíráme z hlediska ústavního a politologického či veřejněsprávního, zůstává v té rovině morální.

Insider: Ještě o něco složitější než u ministra je podobná situace u prezidenta republiky...

P. Š.: Nepochybně role prezidenta v ústavním systému je jiná, odvolat ho kvůli takovýmto problémům nelze. On si vlastně v tomto směru určuje sám pravidla.

Insider: Myslíte to tak, že by se měl nějak chovat, vztahují se na něj určité normy, ale prakticky je to nevymahatelné?

P. Š.: To je spíš otázka pro právníka. Ale že se v pracovní době nepožívá alkohol, z toho, myslím, není vyňat nikdo.

Insider: Co námitka ministra Kalouska, že on byl po pracovní době?

P. Š.: Byl po pracovní době, ale sám tvrdí: pokud ministr nějakou mimopracovní dobu má. Takže on si je toho vědom, že je ministrem 24 hodin denně.

Insider: Mluvil jste o morální rovině, ta je ale už úplně nevymahatelná...

P. Š.: Samozřejmě. Ona jen odráží stav politické kultury – v České republice je poněkud nižší než v západní Evropě.

Insider: Nestrefujme se ale jen do politiků: není problém i v tom, že český volič to prostě víc toleruje než západní volič?

P. Š.: To je nepochybně pravda. Pokud jde o alkohol, Česká republika jakožto liberální společnost je velmi tolerantní.

Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy