Romney může být nejvíce pravicovým a nejkonzervativnějším prezidentem USA

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 8. 2012 12:02
Republikánský program lze považovat za úspěch Tea Party, ultrakonzervativního křídla republikánů, kterému jeho kritici a odpůrci přezdívají americký Tálibán. Romney jde do kampaně s ještě více pravicovou rétorikou a plány než v roce 1980 Ronald Reagan, ikona konzervativního křídla Republikánské strany.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Hurikán Isaac nezasáhl americký jihovýchod s tak ničivou silou, jak se meteorologové obávali, takže republikáni s jejich nominačním sjezdem nakonec nebyli tolik vytlačení z hlavních zpráv a titulních stran v médiích, jak se zase obávali oni.

Mitt Romney se za bouřlivých ovací a po bojovném projevu jeho manželky Ann stal oficiálně soupeřem Baracka Obamy ve volbách 6. listopadu.

Republikánský program, nazvaný Věříme v Ameriku, představuje zhruba platformu, se kterou Romney osloví voliče.

Je to zřejmě nejvíce pravicový, konzervativní a vůči demokratům namířený program za mnoho let. Letos si nikdo nemůže stěžovat na to, že kandidáti jsou si podobní a vlastně je celkem jedno, který vyhraje. Naopak, půjde o souboj v mnoha ohledech naprosto rozdílných názorů.

Romneyho platforma je jakýmsi breviářem správného a kovaného amerického konzervativce.

Kritizuje Obamu za příliš velké státní výdaje a za to, že chce, aby vláda řídila ekonomiku, zatímco motorem ekonomiky je soukromý byznys a soukromé firmy.

Je radikálně proti potratům, i když sám Romney připouští, že je pro výjimky v případech znásilnění, incestu nebo ohrožení života matky.

Je velmi ostře proti sňatkům osob stejného pohlaví, které republikáni považují za „útok na základy naší společnosti.“

Neméně tvrdě je proti omezení prodeje zbraní, i přes opakující se masakry v ulicích amerických měst v posledních letech.

Je pro tvrdý postup vůči nelegálním imigrantům a zdůrazněná podpora angličtiny jako oficiálního státního jazyka znamená, že republikáni a Romney nebudou nakloněni zrovnoprávnění španělštiny s angličtinou.

Bezvýhradná podpora Izraele, kritika Obamy za jeho údajnou slabost vůči Íránu, větší distance od OSN a slib asertivnější politiky vůči Rusku a Číně, to slibuje Romney v zahraniční politice. Očekává se návrat alespoň části takzvaných neokonzervativců, kteří měli vliv za vlády George Bushe a prosazovali útok na Irák.

Insider předpovídá, že vztahy Romneyho s Evropou nebudou zrovna idylické. Kandidát několikrát naznačil, že starý kontinent je baštou socialismu, a prezentoval jej jako odstrašující příklad toho, co by Obama chtěl udělat z Ameriky.

Republikánský program lze považovat za úspěch Tea Party, ultrakonzervativního křídla republikánů, kterému jeho kritici a odpůrci přezdívají americký Tálibán.

Podle deníku New York Times jde Romney do kampaně s ještě více pravicovou rétorikou a plány než v roce 1980 Ronald Reagan, ikona konzervativního křídla Republikánské strany.

Romneymu už teď zbývá jen vyhrát. Šanci má, protože průzkumy předpovídají, že souboj bude 6. listopadu velmi těsný. Většina Američanů není spokojená s ekonomickou situací, což republikánovi nahrává.

Někteří účastníci sjezdu v Tampě ukázali, že v odporu k Obamovi jsou schopní zajít hodně daleko. Jeden radikál házel oříšky na černošskou kameramanku televize CNN a pokřikoval na ni, že takhle se krmí zvířata. Vyvedli ho ze sálu.

 

Právě se děje

Další zprávy