Objev dne - Rok 2013 přinese zřejmě nejtvrdší zdravotnické škrty v historii České republiky. Slibuje to úhradová vyhláška, jejíž návrh rozeslal ministr zdravotnictví Leoš Heger lékařům. Podle ní se v příštím roce sníží dotace všem nemocnicím i ambulancím o dvě procenta. Po započtení inflace tak plánuje pětiprocentní pokles.
Konečný efekt Hegerových regulací může být podle propočtů Insideru ve skutečnosti mírnější.
Pojišťovny totiž mají možnost, aby pokračovaly v dosavadní praxi a některým zdravotníkům či nemocnicím platily speciální vyšší sazby.
Nejistá sezona nemocnic
„Běžná nemocnice dostane za lůžkovou péči proti letošku o dvě procenta méně, ambulance v nemocnicích asi o šest procent,“ shrnuje ředitel kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala výsledky prvních analýz ministerské vyhlášky. Dodává, že při tom nepočítá s inflací, která podle předpovědi ministerstva financí překročí dvě procenta.
Osmdesátistránková úhradová vyhláška obsahuje komplikované vzorce, které musí experti důkladně prostudovat, aby mohli do středy podat připomínky.
„O vyhlášku nakonec tolik nejde,“ krčí rameny Fiala. Z pohledu nemocnic je mnohem důležitější rozhodnutí pojišťoven, jak velké zálohy začnou posílat po Novém roce. Například letos měly podle vyhlášky platit stejně jako v roce 2011, největší pojišťovna VZP ale už letos posílá zálohy ve výši 98 procent loňských dotací. „Teoreticky se může stát, že se příští rok zálohy sníží ještě rychleji,“ varuje Fiala.
Konečné vyúčtování za rok 2013 pošlou pojišťovny nejdříve koncem roku 2014, tedy z pohledu běžného provozu nemocnic v příliš vzdálené perspektivě. Nikdo dnes nedokáže předpovědět, jak konečné vyúčtování dopadne. Pojišťovny si totiž mohou vybrat ze čtyř způsobů, jak budou nemocnicím platit.
Kolik vydrží specialisté
Tvrdý dopad vyhlášky očekávají také ambulantní specialisté, kterým pojišťovny rovněž sníží platby o dvě procenta.
Lékaři si mohou sice pomoci účtováním nových výkonů, podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka jsou ale letošní pravidla natolik přísná, že každá ordinace přijde proti letošku nejméně o 1,5 procenta příjmů.
Ještě víc mu vadí regulace, která pojišťovnám umožňuje pokutovat lékaře za překroční limitů na předpisování léků pokutou ve výši 50 procent ceny předepsaného léku. „Letos je pokuta 40 procent a postihla víc než polovinu specialistů. Tady nejde o regulaci, ale jen o to, jak z lékařů vytáhnout peníze,“ míní Jojko.
Ministerskou vyhlášku interpretuje předseda Jojko jednoznačně: „Letos nám pojišťovny platily stejné částky jako loni a všechno víceméně fungovalo. Tak zkouší, co to udělá, když nám platby o dvě procenta sníží.“
Polštář od Julínka
Relativně nejlépe dopadli z velkých hráčů praktičtí lékaři, kterým budou pojišťovny v příštím roce platit stejně jako letos. „Věděli jsme, že by nám ministerstvo platby také snížilo, proto jsme se raději dohodli přímo s pojišťovnami na stejných platbách jako letos,“ vysvětluje úspěšnou strategii právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher.
Upozorňuje, že také praktikům se příjmy reálně propadnou. „Režii v každé ordinaci tvoří z velké části teplo, elektřina a voda, které zdražují ze všeho nejrychleji,“ vypočítává.
Přesto právě praktici mohou nejvíce spoléhat na rezervy z období ministra Tomáše Julínka, který v letech 2007-2009 nařídil pojišťovnám, aby jim reálně přidaly o deset procent.
Tři roky marných úspor
Úspory jsou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nutné z toho důvodu, že se zatím ani jemu ani jeho předchůdcům nepodařilo zlikvidovat zhruba sedmimiliardový schodek, který vznikl po krizi v letech 2009 a 2010. Potvrzují to i údaje Českého statistického úřadu.
Ještě v roce 2009 pojišťovny zdravotníkům přidávaly, pak ale klesly vinou vyšší nezaměstnanosti příjmy z pojistného.
Pokusy zlikvidovat schodek v následujících letech nevyšly. V roce 2010 se sice začalo opatrně šetřit, k malému snížení deficitu ovšem došlo až loni, protože zaměstnanci odvedli víc na pojistném.
Letos se v prvním pololetí pojišťovnám poprvé podařilo snížit reálné výdaje skoro o tři procenta, bilanci to ale nezlepšilo, protože ještě víc se propadly příjmy pojišťoven z pojistného.
Vláda Petra Nečase přitom rezolutně odmítá zvyšovat tzv. příspěvek za státní pojištěnce, který dosahuje ročně 53 miliard. Naposled ho o pět miliard zvýšila Fischerova vláda v roce 2010.