„Prodej“ karlínských kasáren vyvolává vzpomínky na nejtemnější časy ministerstva obrany

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 2. 2014 13:48
Šlo o omyl či přehlédnutí úředníků? Anebo pokus "oblafnout" zatím nezkušeného ministra?
Foto: Tomáš Kunc

Praha – Bývaly doby, v nichž si vlivná skupina byznysmenů vytipovala ministerstvo obrany jako nejslabší článek státní správy, kde se jim bude snadno podnikat a zázračně bohatnout. Rychle pak v tomto resortu obsadili důležité ekonomické posty a pustili se do "díla".

V armádě se začaly stavět a opravovat kasárna doslova ostošest, aniž by to ovšem vojsko ve skutečnosti potřebovalo. A když se dostavělo a doopravovalo, moderní objekty se obratem nevýhodně prodaly spřízněným podnikatelům, anebo za láci převedly na obce, ačkoliv byly ještě nedávno označovány za nepostradatelné pro obranu země.

Šokovanému vedení ministerstva v čele s Vlastou Parkanovou poté detektivové zvláštního útvaru vojenské policie promítli záběry, na nichž se podnikatelé s úředníky resortu domlouvají, co a kde se bude stavět či opravovat, kdo z uchazečů zakázku vyhraje a kdo bude pro zdání soutěže dělat jen křoví. A obrana? Ta ročně přicházela o miliardy. Nic na tom dnes už nezmění fakt, že šedesátka byznysmenů či úředníků ministerstva obrany, které žalobce srovnává s prvotřídně organizovanou zločineckou strukturou, se ocitla před soudem.

Tyto "zlaté" (a ne zase tak dávné) časy připomnělo středeční zrušení prodeje karlínských kasáren firmě Griva Art. Ta je totiž podle ministra obrany Martina Stropnického majetkově propojena s další firmou, která se o koupi kasáren ucházela. Pozoruhodné přitom je, že inspekce ministra obrany se najednou probudila a poukázala na velmi nestandardní okolnosti soutěže o karlínská kasárna.

Šlo i tentokrát o omyl či přehlédnutí úředníků? Anebo o jeden z mnoha pokusů "oblafnout" nového a zatím nezkušeného ministra, který se měl podepsat na prodělečném kontraktu? Tentokrát to ale nevyšlo. Prodej byl nejen zrušen, ale Stropnický obratem kvůli tendru odvolal ředitele dvou sekcí svého resortu.

Karlínská kauza připomíná obdobný – pro stát nevýhodný – obchod. V sousední pražské městské čtvrti se ministerstvo obrany před lety zbavilo historicky cenných kasáren na náměstí Republiky. I tento krok byl tehdy obranou prohlašován jako ekonomicky výhodný. Dnešní obchodní centrum Palladium, které stojí na místě bývalých kasáren, není ostudou. Nebyl to ovšem ani náhodou stát, který na prodeji kasáren vydělal.

Na spadnutí je přitom pro developery další zajímavý kontrakt: ministerstvo obrany vyklízí (tentokrát architektonicky opravdu velmi cenný) areál Invalidovny – mimochodem na dostřel od karlínských kasáren. I v tomto případě se zřejmě budou zájemci předhánět obecně prospěšnými projekty. I tentokrát jde ovšem hlavně o rozsáhlé pozemky, na nichž kasárna či archiv (Invalidovna) stojí. Takovou šanci už developeři – prakticky v centu města – jen tak nedostanou. A určitě ne zvláštní útvar vojenské policie, který byl – dost možná z "dobrých" důvodů – mezitím Stropnického předchůdci rozprášen.

Jan Gazdík

 

Právě se děje

Další zprávy