Proč je stíhána Alena Vitásková

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 4. 2013 14:40
Nelze vyloučit, že trestní stíhání skutečně je účelově zmanipulované. Jenomže - jak sezdá - má policie v rukou řadu důkazů a indicií, jež bezúhonnost Vitáskové v čele ERÚ zpochybňují. Vyplývá to alespoň z textu usnesení o zahájení jejího stíhání, který se redakci Insideru podařilo získat.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Když v půli března protikorupční policie zahájila trestní stíhání předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, ta se proti němu jasně ohradila: "Obvinění v plném rozsahu odmítám a považuji jej za absurdní účelový materiál, který má vést k destabilizaci ERÚ a dehonestaci mé osoby," oznámila.

Podporu ženě, která po svém příchodu na ERÚ vyhlásila válku solární mafii a k tomu tvrdě šlape na paty mocným energetickým firmám, vyjádřil poté premiér, Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny i další politici.

Nelze vyloučit, že trestní stíhání skutečně je účelově zmanipulované. Jenomže - jak sezdá - má policie v rukou řadu důkazů a indicií, jež bezúhonnost Vitáskové v čele ERÚ zpochybňují. Vyplývá to alespoň z textu usnesení o zahájení jejího stíhání, který se redakci Insideru podařilo získat.

Saša a Zdeněk

Připomeňme příběh, do něhož se šéfka ERÚ zapletla a kvůli němuž policie už loni obvinila celkem devět osob (Insider jej podrobně popsal už 8. března 2013): Pozdě večer na Silvestra roku 2010 udělil ERÚ licenci na dvě solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun podnikatele Zdeňka Zemka. Oba zdroje tím v poslední možný termín získaly nárok na zvýhodněnou výkupní cenu elektřiny na dvacet let (podle propočtu policistů si tím zajistily zisk ve výši 1, 9 miliardy korun). Licence ale dostaly na základě zfalšované dokumentace. Na Silvestra nebyly hotové, což mimo jiné dokazoval protokol o obhlídce, kterou na nich lidé z ERÚ v ten den dělali.

Jen pro dokreslení, jak rozhodování na ERÚ v ten osudný večer vypadalo, což policisté detailně zmapovali: šéf licenčního odboru Luděk Pražák měl na Silvestra volno. Jeho zástupkyně Ilona Florianová měla zjevně o udělení licence pochybnost, nakonec ji vydala na Pražákův pokyn. Ten ji v tomto směru instruoval z dovolené, e-mailem odesílaným ve 20.43 hod. Na to Florianová rozhodnutí podepsala (dnes je dlouholetá pracovnice ERÚ stíhána za přečin nedbalosti).

Už za pár týdnů po osudném Silvestru zjistili legislativci ERÚ, že ve spisech na Zemkovy elektrárny jsou založeny zčásti lživé a zčásti padělané revizní zprávy, lživé předávací protokoly, protokol o výsledku silvestrovských fyzických obhlídek obou zdrojů. Legislativní odbor podal trestní oznámení, s Luďkem Pražákem, který přesto nařídil licenci vydat, se ERÚ rozloučil.

Policie zahájila vlastní šetření a v červnu úřadu doporučila zahájit řízení, jehož výsledkem mělo být odebrání sporných licencí. Nový šéf licenčního odboru připravil koncept rozhodnutí o zahájené obnově licenčního řízení (to musí zrušení licence předcházet), start tohoto procesu ale zdržely personální změny. V létě přišla na ERÚ nová šéfka Alena Vitásková, která šéfa licenčního odboru vyměnila: do jeho čela jmenovala svou letitou známou a spolupracovnici Michaelu Schneiderovou.

Právě Schneiderová se pak loni octla v kauze „Saša a Zdeněk“ mezi stíhanými za to, že připravenou revizi licenčního řízení na jaře 2012 stopla. A letos v březnu policie obvinila také Alenu Vitáskovou, která se podle ní na chybném postupu také podílela.

Devět stíhaných. Plus desátá Vitásková

Shrňme to. Devítku obviněných, jež policie stíhá od října loňského roku, tvoří: Pražák, Florianová, Schneiderová, dále jednatelé obou elektrárenských společností Alexandr Zemek a Zdeněk Zemek ml. (synové ocelářského podnikatele Zdeňka Zemka, v jehož Železárnách Veselí elektrárny stojí). Dále jsou mezi obviněnými tři zaměstnanci dodavatelské firmy Actherm a zástupce Železáren Veselí, kteří se podíleli na vypracování falešné dokumentace.

K těmto lidem přibyla v půli letošního března sama Vitásková. Policie ji podezírá "z účastenství ve formě pomoci k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby“. Čeho přesně se podle policistů dopustila?

Tak předně – o licenci pro Zemky nechala rozhodovat Schneiderovou, přestože věděla, že úřednice nemusí být v tomto případě nestranná. Se Zdeňkem Zemkem se totiž Schneiderová znala ze svého předchozího působení ve firmě Klub plynárenských podnikatelů. Dnes již neexistující firma patřila Vitáskové, která zaměstnávala Schneiderovou jako manažerku.

Mailová korespondence zajištěná policisty dokládá, že Schneiderová se Zemkem za klub jednala o zakázkách a Vitásková o tom přinejmenším musela vědět. Schneiderová a Zemek se „opakovaně setkávali na osobních schůzkách, JUDr. Zemek byl osobně pozván ing. Schneiderovou na základě pokynu Aleny Vitáskové na setkání klubu ve Zlaté huse v Praze,“ píše se v policejním usnesení o stíhání Vitáskové.

Později, když obě ženy působily na ERÚ, mohla tedy Vitásková vědět, že její nová šéfka licenčního odboru Schneiderová nemusí být v případě Zemkových investic zcela nestranná. Fakt, že Vitásková neposoudila možnou podjatost podřízené v závažném šetření, je podle policie jeden z projevů účasti na trestném činu.

Nejde ale jen o možnou podjatost. Podle policistů se Vitásková přímo aktivně podílela na zastavení procesu směřujícího k odejmutí podvodně získaných licencí.

V únoru dostala šéfka ERÚ do e-mailu návrh rozhodnutí, jímž Schneiderová chtěla - v příkrém rozporu s pokyny legislativního odboru ERÚ a bez vědomí jeho šéfa - revizní proces na Zemkovy licence zastavit. A Vitásková, „ačkoliv věděla, že navrhované rozhodnutí je v rozporu s tím, co v řízení vyšlo najevo, úmyslně sdělila Michaele Schneiderové souhlas s vydáním tohoto rozhodnutí“, jak doslova píší policisté. Jinými slovy - šéfka ERÚ posvětila zásah proti odebrání Zemkových licencí, čímž otevřela dveře k tomu, aby jeho synové v příštích 15 letech získali skoro dvě miliardy korun neoprávněného zisku díky vysoké výkupní ceně ze svých elektráren.

Se stopnutím revize tehdy ostře nesouhlasil legislativní odbor ERÚ. Policie podrobně dokumentuje pomocí e-mailové pošty, jak spolu počátkem února 2012 zápasili Schneiderová a legislativci, přičemž šéfka úřadu o tom byla detailně informována. A krátce poté, co Schneiderová rozhodla, že se Zemkovy licence prověřovat nebudou, se ERÚ s pobouřenými legislativci rozloučil. Vitásková nejprve vyňala licenční problematiku z jejich pravomoci, vzápětí šéf legislativního odboru i jeho zástupce z ERÚ odcházejí.

Teprve měsíc po loňském zatčení a obvinění Schneiderové ERÚ zrušil její rozhodnutí ohledně Zemkových licencí a konečně spustil proces směřující k jejich odebrání. Elektrárny Saša a Zdeněk ovšem dodnes fungují a prodávají elektřinu za vysokou výkupní cenu.

Vitásková: Bez komentáře

Alena Vitásková nechce svůj postup z jara loňského roku komentovat.

Insider jí už před měsícem, tedy ještě před zahájením jejího stíhání, zaslal čtyři otázky, v nichž žádal o vysvětlení jejího postoje. Mimo jiné jsme chtěli odpověď na otázku, zda sama Vitásková se se Zemkem z doby před příchodem na ERÚ znala.

Šéfka ERÚ ani na jednu z otázek neodpověděla. Zato na veřejnosti několikrát zopakovala, že je terčem obětí denunciace a dehonestace ze strany energetických mafií, které se snaží zabránit jí v jejím tažení proti nemravným ziskům energetických firem, vypláceným na úkor spotřebitelů energií a státu. „Nemohu a nechci se k obvinění vyjadřovat,“ řekla Insideru tento pátek.

Nepohodlná šéfka

Je nepochybné, že na zneuctění a odchodu Vitáskové má obrovský zájem řada vlivných skupin, které jejími zásahy mohou přijít o miliardy korun. Nejde zdaleka jen o solárníky, jimž vyhlásila válku už loni.

Před měsícem Vitásková otevřela další bojovou frontu, když začala prosazovat změnu regulačních podmínek pro plynárenské společnosti. Pokud její plán projde, ztratí distributoři plynu možnost promítat do cen část svých nákladů, což může spotřebitelům zmírnit poplatky za dodávky energie, distribučním firmám to ale citelně oseká zisky. A Vitásková se netají tím, že po solárnících a plynárenských firmách se chce podívat na oprávněnost zisků v elektroenergetice a teplárenství. Navíc nekompromisní šéfka ERÚ straší podnikatele z dalších branží, ERÚ se totiž chystá převzít pravomoci regulátora také pro železniční dopravce a vodárny.

Tím vším lze vysvětlit tlak proti Vitáskové a nelze vyloučit, že k němu má přispět i její trestní stíhání. Na druhou stranu však šéfka ERÚ nemá šanci ve své bitvě za pořádek v české energetice uspět, pokud nedokáže věrohodně vysvětlit nepořádek na svém vlastním úřadě.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy