Příběhy tohoto roku: Oksana Zhyvachivská letos poslala z Břeclavi příklad, jak neuhnout před vlastními chybami.
Portrét - O tom, že policie chce dostat jejího syna před soud, se Oksana Zhyvachivská dozvěděla, když tlumočila v Moskvě. „Volali mi, že ho obvinili,“ vzpomíná matka patnáctiletého Petra, jehož zná od letošního května celá republika.
Zpráva o případu břeclavského školáka vážně zraněného po útoku Romů totiž rozpoutala další divokou nenávist proti menšině. Do ulic města vyšly dva tisíce lidí a někdejší normalizační pop star nabídla z Prahy chlapcově rodině stotisícovou výpomoc a do Břeclavi dalších 50 tisíc za udání pachatele.
To, že se v tu chvíli začalo odvíjet osobní drama Petrovy matky, málokdo tušil. „Matka synovi bezmezně věřila, snažil jsem se ji přibrzdit a varovat ji, že to mohlo být i jinak,“ vzpomíná na ty chvíle vyšetřovatel Luděk Blahák.
A zakrátko, když se Petr přiznal ke lži (zranil se ve skutečnosti sám), mučivé dny paní Zhyvachivské skutečně vygradovaly. Při televizní omluvě břeclavským Romům a celé zemi se nad tou odvahou, pokorou a smyslem pro zodpovědnost tajil dech.
„Za to všechno můžu já. Je to strašně těžká situace, jako by to nemělo nikdy skončit,“ říká i s odstupem několika měsíců Oksana Zhyvachivská.
Až když jsme dopsali její příběh, přišla jí těsně před svátky aspoň jedna dobrá zpráva. Žalobce Petrovo obvinění, podmíněně na jeden rok, stáhl.
Policejní tušení
Vyšetřovatelé dnes říkají, že jim v Petrově případě bylo záhy jasné, že něco není v pořádku.
„Spousta věcí neseděla,“ vzpomíná kriminalista Luděk Blahák. „Měli jsme zvláštní pocit, když jsme s ním komunikovali. Bylo to z něj prostě cítit.“
A jakmile začal Petr výpověď měnit, sáhli policisté po detektoru lži. Ten potvrdil, co tušili.
Přepadení bylo vymyšlené. Kluk spadl ze zábradlí, když se předváděl před kamarády v 8. patře paneláku. Zachytil se sice jen o patro níž, ale přesto nakonec přišel o ledvinu.
„On zase měl z matky takový děs, že udělal, co udělal,“ vzpomíná vyšetřovatel Blahák. „A kamarádi s ním drželi basu.“
Odvaha k omluvě
Případ zahýbal celou Břeclaví, ve městě žije silná romská komunita a vztahy s většinou nejsou ideální. Není divu, že se v Břeclavi od listopadu instalují nové bezpečnostní kamery...
Silná slova se střídala s tvrdými odsudky, ale když vyšla najevo pravda, nikdo kromě Oksany Zhyvachivské se za obviňující věty veřejně neomluvil.
„Místní Romové se cítili velmi dotčení, obtížně jsme je přesvědčovali, aby se uklidnili, doteď to v nich je,“ popisuje situaci předseda Celostátní asociace Romů Vladimír Galbavý. Ačkoliv řada Romů chtěla na Petra podat trestní oznámení, asociace jim to nakonec rozmluvila.
„Brali jsme to tak, že se to holt stalo, je to mladistvý nerozvážný kluk, máma se omluvila a pak i on,“ vysvětluje Galbavý. „Tak jsme to přijali a nechali tomu volný průběh, ať si to vyřeší policie.“
Zároveň ale připouští, že pro řadu břeclavských Romů bylo rozhodnutí chlapce obvinit satisfakcí. „Cítí to jako zadostiučinění, že přece jen orgány státní správy jednají tak, jak by měly.“
Ještě není konec
O tom, co bylo, už Oksana Zhyvachivská nemá sílu mluvit.
„Už nemohu. Přijde mi, že selhávám nejen jako matka, ale i jako samoživitelka,“ řekla. „Jsem tak rozrušená, že neodvádím dobrou práci a mám strach, co bude. Kdyby to tak šlo vrátit. Je mi to líto...“
Eliška Bártová
-
Vážení čtenáři,
příběh Oksany Zhyvachivské patří k posledním dílům svátečního seriálu „Příběhy tohoto roku“, v němž jsme vám přiblížili dvanáct osobností spojených s děním roku 2012.
Prvních pět příběhů vyšlo v Insideru v týdnu před svátky: Zpověď maratonské běžkyně z Londýna Ivany Sekyrové 17. 12. (http://bit.ly/T5n25Y), rozhovor se Sabinou Tančevovou, tajemnicí Václava Havla 18. 12. (http://bit.ly/VTfDnP) a vyprávění osobního přítele a sponzora Baracka Obamy 19. 12. (http://bit.ly/VRJ7lC). O pádu Tomáše Engeho jste mohli číst 20. 12. (http://bit.ly/VaemaO) a v pátek 21. 12. pak případ řidiče-tykadlo Romana Smetany (http://bit.ly/WtYvqN).
Ve čtvrtek 27. 12. jsme vám představili v trochu jiném světle vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou (http://bit.ly/UeQSpC) a přinesli svědectví Sandry Bitarové - syrské Češky, která prošla hororem Asadova vězení. (http://bit.ly/VRLGUQ). 28. 12. jste si mohli číst o tvůrci filmového Hobita Peteru Jacksonovi (http://bit.ly/12tEWTL ) a zpověď jedné z obětí lékaře Bartáka (http://bit.ly/RIAzlZ).