Praskla bublina odchodů s byty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 3. 2012 13:29
Tak hluboký propad nepamatuje obchod s nemovitostmi od roku 1990. Co je jeho příčinou?
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Zájem o nákup bytů do vlastnictví loni poklesl o třetinu. Tak hluboký propad nepamatuje obchod s nemovitostmi od roku 1990.

Na údaje Českého statistického úřadu upozornil ředitel investiční společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal. "Předpokládám, že se tu sešlo víc důvodů. Zaznamenali jsme demografický pokles lidí ve věku kolem třiceti let, klesá úroveň příjmů, zájem ztrácejí i zahraniční investoři. Nejdůležitější ale zřejmě bude to, že se trh s byty nasytil," vysvětluje Pácal důvody, proč to vypadá, jako by praskla spekulativní bublina.

Zájem o byty klesá už od roku 2008, kdy se jich prodalo 183 tisíc. Do této sumy statistický úřad počítá i přeprodeje mezi realitními firmami a privatizaci obecních bytů. Loni bylo prodáno pouze 117 tisíc bytů.

Propad na trhu s byty s sebou strhl i obchody s rodinnými domy a se stavebními pozemky. Jejich loňský propad ale nepřekročil deset procent.

Nasycená poptávka

Na nízký objem obchodů s byty si budou muset podle Pácala developeři zvyknout. "Dnes tvoří byty v osobním vlastnictví čtvrtinu celého bytového fondu. Tím byla poptávka nasycena," míní realitní expert, který vidí větší perspektivu v obchodě s nájemními byty.

Od roku 2008 se také změnila praxe, kdy absolventi vysokých škol žádali v prvním zaměstnání třicetitisícový plat a hned z první výplaty si vzali hypotéku. "Dnes jsou rádi, když najdou práci za dvacet tisíc," popisuje Pácal poměry, které novým hypotékám nepřejí.

To potvrzuje také statistika České národní banky. V posledních třech letech před krizí rostl objem nových úvěrů na bydlení tempem přes sto miliard korun ročně, v letech 2009-2011 poklesl pod padesát miliard.

Ještě tak laciné byty

Obchod s nemovitostmi brzdí ve všech českých krajích. Praha a Středočeský kraj předběhly ostatní regiony, když prudký pokles zaznamenaly už v roce 2010. Tehdy se propad ještě vyrovnal zvýšeným objemem obchodů na Ústecku, Ostravsku a v Jihomoravském kraji.

Přesto zaznamenali pražští a středočeští realitní makléři ve srovnání s rokem 2008 relativně malý propad, konkrétně o 29 a 41 procent. Lépe jsou na tom pouze trhy na Ústecku a Ostravsku, kde jsou byty nejlacinější. Za poslední tři roky pokles počet transakcí pouze o 10, resp. 24 procent.

Nejhlouběji se trh s byty propadl na Vysočině, kdo loni dosáhl 33 procent úrovně obchodů z roku 2008, na Plzeňsku klesl ke čtyřiceti procentům.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy