Praha zvažuje výměnu MasterCard za opencard

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2012 14:32
MasterCard nyní navrhuje magistrátu obdobu Bratislavské městské karty, jejíž náklady prakticky plně hradí banky, tedy soukromý sektor.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Radní pražského magistrátu by měli v úterý rozhodnout o prodloužení karet opencard o dva roky oproti původnímu plánu. Pokud by tak neučili, muselo by si je letos vyměnit zhruba 300 tisíc z více než 950 tisíc držitelů.

Ne, politikům nejde až tak o touhu ušetřit vám zbytečné zařizování. Spíš si chtějí udělat časovou rezervu, během které vymyslí, co dál s opencard.

Podle informací Insideru nyní magistrát jedná mimo jiné i se zástupci společnosti MasterCard. Ta nabízí řešení, za něž by město nedalo ani korunu a které se už osvědčilo v Bratislavě.

Opencard přišla Prahu už na bezmála miliardu korun - stovky milionů zaplatilo město za její vývoj, téměř tři miliony pak nyní pravidelně platí za provoz. Většina lidí přitom kartu využívá jen pro předplacené jízdné v městské hromadné dopravě, jinou možnost prakticky nemají. Další slibované funkce zatím město teprve chystá zprovoznit, jedny z mála už fungujících výjimek jsou průkazka do knihovny a možnost platit parkovné. O druhou možnost je však mezi lidmi minimální zájem. Dobíjení kreditu je totiž možné pouze v hotovosti na jediném místě v centru Prahy. Slibovaná elektronická peněženka pro různé drobné nákupy zatím nefunguje i kvůli komplikacím s nutnou licencí od České národní banky.

MasterCard nyní navrhuje magistrátu obdobu Bratislavské městské karty, jejíž náklady prakticky plně hradí banky, tedy soukromý sektor. Tamní karta funguje od roku 2011 a její tvůrci se poučili právě z problémů pražské opencard.

Bratislavskou městskou kartu zatím vydává šest bank. Vydělávají jak na přísunu nových klientů, tak na vyšších transakcích držitelů karet. Tamní karta totiž – vedle předplatného hromadné dopravy – funguje jako klasická elektronická peněženka a lze s ní platit i bezkontaktně, u drobných nákupů do 20 eur bez nutnosti zadání PIN.

Oproti Praze nabízí bratislavská karta i výrazné slevy na vstupném do městských zařízení (ty jsou, společně s příspěvkem na propagaci projektu, prakticky jediné náklady, které s ní město má). Magistrátu odpadají i legislativní starosti spojené s „bankovní“ licencí pro provoz elektronické peněženky.

Bratislavská karta není oproti pražské opencard povinná, držitelům ale nabízí slevu na předplatné. I proto si ji za první rok existence dobrovolně pořídilo téměř 35 tisíc obyvatel.

Kvůli snaze českých úřadů hrát si jen „na vlastním písečku“ a nedostatečné koordinaci v tichosti zanikla i původní myšlenka elektronického občanského průkazu. Takzvanou e-občanku dostávají lidé od letošního roku, původně měla nahradit i řadu dalších dokladů včetně průkazu na městskou dopravu. Místo zvažované karty „vše v jednom“ nyní naopak vznikají další novinky jako například sociální karta, kterou od poloviny letošního roku začnou dostávat všichni příjemci sociálních dávek.

 

Právě se děje

Další zprávy