Policie vrací nekvalitní kalhoty za miliony. Budeme teď na firmy přísnější, slibuje ministr vnitra

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2014 19:27
V čem velká dodávka kalhot nevyhovuje, nechtěl policejní prezident Tuhý upřesnit. Ani jestli celou zakázku zruší nebo bude po dodavatelské firmě jen chtít kvalitnější náhradu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Do konce příštího roku měli policisté dostat nové letní kalhoty – z kvalitního materiálu, na kterém se nedělají skvrny, když policista zmokne. A na němž se nedrží prach.

Kontrakt čítající 35 tisíc kalhot se začal teprve rozbíhat, ale policejní prezident Tomáš Tuhý už ho zarazil. Jednoduše proto, že policisté prý dostali podstatně horší zboží, než jaké si objednali. „U testovacích vzorků policisté vnímali, že kalhoty nebyly dodány v takové kvalitě, kterou by odpovídaly výkonu služby,“ popsal Tuhý. Tlak na firmy, které dodávají policii, má být přitom odteď novým trendem.

Protože policisté si už dlouho stěžují, že dostávají špatné oblečení – kombinézy s odpadávajícími sponami, neprodyšné košile nebo nepohodlné boty. „Policie má sice narvané sklady, ale v minulosti nenakupovala moc racionálně. Musí být na své dodavatele přísnější,“ souhlasil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Soutěží policie ušetřila, ale…

V čem velká dodávka kalhot nevyhovuje, nechtěl policejní prezident Tuhý upřesnit. Ani jestli celou zakázku zruší nebo bude po dodavatelské firmě jen chtít kvalitnější náhradu.

„K tomu se nebudu vyjadřovat, jsou tam určité právní kroky,“ řekl Tuhý. Podle rejstříku veřejných zakázek vyhrála soutěž na tmavě modré kalhoty kapsáče společnost Ragotex. Čistě z pohledu peněz se policejnímu prezidiu soutěž vyplatila: zájem osmi firem srazil cenu z odhadovaných 26 na 13 milionů korun, které nabídl právě Ragotex.

Na rozdíl od neúspěšných účastníků tendru, například výrobce oděvů Blažek nebo prostějovské firmy Koutný, vítězný Ragotex nemá web, nezveřejňuje telefony do sídla společnosti a do obchodního rejstříku nedodává povinné výsledky hospodaření. A jeho spolumajitel Roman Ondrýsek, jinak také právník, specialista na daňové spory a vysokoškolský učitel, o problému s kalhotami ani nevěděl.

„Jsem na Slovensku a domů se vracím až za měsíc a půl,“ vysvětloval včera. Na řízení Ragotexu má prý své lidi, kontakt na ně ale nechtěl sdělit. „Ten vám dát nemůžu, nezlobte se,“ řekl Ondrýsek.

Ragotex zatím žádnou tak velkou zakázku na uniformy nevyhrál, dohledat je možné například jen to, že se loni hlásil do tendru na nové košile pro celníky. Firma měla podle Ondrýska už dříve podobné zakázky v zahraničí, kde přesně a oč se jednalo, ale neupřesnil.

Košile nesaje, je jako igelit

Dostat se mezi dodavatele policie může být pro firmy zajímavý byznys: čtyřicetitisícový sbor potřebuje pravidelně obměňovat oblečení i další výstroj. Nedávno například policie podepsala smlouvu na košile, halenky a uniformy za 39 milionů nebo na téměř devítimilionový nákup triček.

„Policisté ale říkají: První várka košilí byla dobrá, sála pot, od té doby na sobě máme igelit. Pak se pro změnu koupila trička – a ta také nesají,“ sdělil Chovanec.

Dvaasedmdesátimilionový obchod podepsala loni rovněž společnost Blažek, od níž si policie do příštího roku postupně nakoupí 63 tisíc párů bot. Chovanec říká, že na některé boty z těchto dodávek si policisté také stěžují: podle ministra nejsou prodyšné, a navíc tlačí.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy