Policie vrací nekvalitní kalhoty za miliony. Budeme teď na firmy přísnější, slibuje ministr vnitra

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2014 19:27
V čem velká dodávka kalhot nevyhovuje, nechtěl policejní prezident Tuhý upřesnit. Ani jestli celou zakázku zruší nebo bude po dodavatelské firmě jen chtít kvalitnější náhradu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Do konce příštího roku měli policisté dostat nové letní kalhoty – z kvalitního materiálu, na kterém se nedělají skvrny, když policista zmokne. A na němž se nedrží prach.

Kontrakt čítající 35 tisíc kalhot se začal teprve rozbíhat, ale policejní prezident Tomáš Tuhý už ho zarazil. Jednoduše proto, že policisté prý dostali podstatně horší zboží, než jaké si objednali. „U testovacích vzorků policisté vnímali, že kalhoty nebyly dodány v takové kvalitě, kterou by odpovídaly výkonu služby,“ popsal Tuhý. Tlak na firmy, které dodávají policii, má být přitom odteď novým trendem.

Protože policisté si už dlouho stěžují, že dostávají špatné oblečení – kombinézy s odpadávajícími sponami, neprodyšné košile nebo nepohodlné boty. „Policie má sice narvané sklady, ale v minulosti nenakupovala moc racionálně. Musí být na své dodavatele přísnější,“ souhlasil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Soutěží policie ušetřila, ale…

V čem velká dodávka kalhot nevyhovuje, nechtěl policejní prezident Tuhý upřesnit. Ani jestli celou zakázku zruší nebo bude po dodavatelské firmě jen chtít kvalitnější náhradu.

„K tomu se nebudu vyjadřovat, jsou tam určité právní kroky,“ řekl Tuhý. Podle rejstříku veřejných zakázek vyhrála soutěž na tmavě modré kalhoty kapsáče společnost Ragotex. Čistě z pohledu peněz se policejnímu prezidiu soutěž vyplatila: zájem osmi firem srazil cenu z odhadovaných 26 na 13 milionů korun, které nabídl právě Ragotex.

Na rozdíl od neúspěšných účastníků tendru, například výrobce oděvů Blažek nebo prostějovské firmy Koutný, vítězný Ragotex nemá web, nezveřejňuje telefony do sídla společnosti a do obchodního rejstříku nedodává povinné výsledky hospodaření. A jeho spolumajitel Roman Ondrýsek, jinak také právník, specialista na daňové spory a vysokoškolský učitel, o problému s kalhotami ani nevěděl.

„Jsem na Slovensku a domů se vracím až za měsíc a půl,“ vysvětloval včera. Na řízení Ragotexu má prý své lidi, kontakt na ně ale nechtěl sdělit. „Ten vám dát nemůžu, nezlobte se,“ řekl Ondrýsek.

Ragotex zatím žádnou tak velkou zakázku na uniformy nevyhrál, dohledat je možné například jen to, že se loni hlásil do tendru na nové košile pro celníky. Firma měla podle Ondrýska už dříve podobné zakázky v zahraničí, kde přesně a oč se jednalo, ale neupřesnil.

Košile nesaje, je jako igelit

Dostat se mezi dodavatele policie může být pro firmy zajímavý byznys: čtyřicetitisícový sbor potřebuje pravidelně obměňovat oblečení i další výstroj. Nedávno například policie podepsala smlouvu na košile, halenky a uniformy za 39 milionů nebo na téměř devítimilionový nákup triček.

„Policisté ale říkají: První várka košilí byla dobrá, sála pot, od té doby na sobě máme igelit. Pak se pro změnu koupila trička – a ta také nesají,“ sdělil Chovanec.

Dvaasedmdesátimilionový obchod podepsala loni rovněž společnost Blažek, od níž si policie do příštího roku postupně nakoupí 63 tisíc párů bot. Chovanec říká, že na některé boty z těchto dodávek si policisté také stěžují: podle ministra nejsou prodyšné, a navíc tlačí.

Vojtěch Blažek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy