Policie rozšiřuje v kauze Nagyová seznamy vyslýchaných

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 7. 2013 13:51
V případu někdejší premiérovy první sekretářky Jany Nagyové se po Miroslavě Němcové a Petru Nečasovi (tento pátek) čeká policejní předvolání ještě pro celou řadu politiků, státních úředníků a manažerů státních firem. Insider zjistil seznam lidí, kteří v nejbližších dnech zamíří na policejní služebny.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – V případu někdejší premiérovy první sekretářky Jany Nagyové se po Miroslavě Němcové a Petru Nečasovi (tento pátek) čeká policejní předvolání ještě pro celou řadu politiků, státních úředníků a manažerů státních firem.

Insider zjistil seznam lidí, kteří v nejbližších dnech zamíří na policejní služebny, a zdá se, že právě v těchto dnech ho začal policie výrazně rozšiřovat. Vypovídat mají krom jiných významní představitelé Českého Aeroholdingu či ČEPRA, v jejichž orgánech získali posty obvinění a vazebně věznění exposlanci z ODS Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

Jak zjistil deník Insider od advokátů, kteří zastupují obviněné, ještě tento týden v pátek má na policii vypovídat ekonom a šéf dozorčí rady Českého Aeroholdingu Michal Mejstřík. "Učiním vše, co je potřebné," řekl Insideru Mejstřík a dál nechtěl plánovaný výslech na policii komentovat.

Na policii by se Mejstřík mohl ve stejný den potkat, jak bylo už napsáno, s expremiérem Petrem Nečasem. Toho si vyšetřovatelé pozvali k výslechu na páteční jednu hodinu po poledni. "Policie nám posílá informace o programu výslechů faxem, ale stále se něco mění," zareagoval advokát Jany Nagyové Eduard Bruna na dotaz o potvrzení, zda bude Nečas skutečně ve stanovený den a hodinu vypovídat.

Nečase, jak známo, nechtějí detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jen vyslechnout, ale také obvinit z uplácení a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Tento pátek čeká výslech i poslance ODS Borise Šťastného. Ten se loni na podzim také veřejně rozhodoval, zda má, či nemá podpořit daňový balíček, který od začátku letošního roku zvýšil například sazby DPH. Právě tento fakt je podle jeho slov důvodem, proč si ho vyšetřovatelé pozvali.

"Nakonec jsem hlasoval v souladu s většinovým rozhodnutím klubu a strany. Nebyl jsem v žádném kontaktu s paní Nagyovou a nebyl jsem ani u jakéhokoli jednání týkajícího se míst pro ty poslance, kteří sněmovnu opustili," zdůvodňuje Šťastný. Nakonec ve sněmovně zůstal, stejně jako dvojice poslanců ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián.

I je čeká výslech na policii, ale v jejich případě není podle citovaných advokátů termín policejního předvolání zatím znám. Což je i případ už obviněného úředníka Romana Bočka. Ten měl být ve vazební věznici v Brně vyslýchán dnes, ale kvůli absenci jeho právních zástupců se vše odložilo na neurčito, řekl Insideru advokát Eduard Bruna.

Na seznamu lidí, které chce policie brzy také vyslechnout, je podle obhájců rovněž bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Ten byl sice během razie ve Strakově vile zatčen, ale nakonec se jako jediný ze zadržených stíhání vyhnul. Kvůli jmenování Ivana Fuksy do představenstva Českého Aeroholdingu má vypovídat také další z členů představenstva této společnosti, Josef Adam, a místopředseda dozorčí rady a náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. Kdy by měli na policii vypovídat, ani jeden z nich na dotaz Insideru neodpověděl.

Další v radě, jak již řekli vyšetřovatelé během výslechu, je také úřednice ministerstva financí Jiřina Vorlová, která je i členkou dozorčí rady společnosti ČEPRO. A právě na základě jejího návrhu byl Marek Šnajdr zvolen šéfem dozorčí rady této firmy.

Radek Nohl

 

 

Právě se děje

Další zprávy