Policie lovila kmotry a na stopě chytila Nagyovou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 6. 2013 14:32
Nebýt štěnic, zřejmě by dnes Jana Nagyová neseděla v policejní cele a premiérovi by se nehroutila vláda. Insider na základě policejních dokumentů zrekonstruoval, jak začal největší polistopadový skandál zdejší politiky. Klíčové bylo datum 6. ledna loňského roku.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Nebýt štěnic, zřejmě by dnes Jana Nagyová neseděla v policejní cele a premiérovi by se nehroutila vláda.

Insider na základě policejních dokumentů zrekonstruoval, jak začal největší polistopadový skandál zdejší politiky.

Klíčové bylo datum 6. ledna loňského roku.

Lov na Grygárka

Tehdy policie takzvaně zahájila úkony, přeloženo do srozumitelné řeči: pověsila se na paty tehdejšímu náměstkovi vrchního žalobce Liborovi Grygárkovi, napíchla mu telefony, sledovala ho. Grygárek byl sice dvojka na pražském vrchním státním zastupitelství, svými kontakty a vlivem ale svého šéfa Vlastimila Rampulu převyšoval o několik tříd. Stýkal se nejen s lobbisty, ale třeba i s letitým šéfem Sazky Alešem Hušákem a s politiky.

A policie měla podezření, že Grygárkovy nadstandardní vztahy s pražskou "smetánkou" mohou ovlivňovat jeho práci v jednotlivých kauzách.

Souběžně s Grygárkem ale policie spustila identickou tajnou akci proti trojici známých pražských lobbistů Romanu Janouškovi, Ivo Rittigovi a Tomáši Hrdličkovi. A navrch k nim přidala ještě Jiřího Tomana, vlivného úředníka pražského magistrátu z éry Pavla Béma.

Stovky hodin odposlechů nakonec vedly detektivy k dalším a dalším lidem. Počáteční pětice mužů se rozrůstala a ve finále vše tento týden vyústilo v zatčení premiérovy pravé ruky a jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové, dále šéfa Úřadu vlády, vojenských zpravodajců i bývalých poslanců za ODS.

Sledování Radky N.

Jak se to stalo?

 

Pojítkem v této na první pohled nesourodé partičce je právě nejbližší osoba předsedy vlády Jana Nagyová. To ona byla v kontaktu se sledovanými lobbisty, a tak se zájem policie časem soustředil i na ni. Podezření sílila a soud nakonec povolil i odposlech jejího telefonu. Kriminalisté tak třeba zjistili, že 23. října požádala šéfa vojenských zpravodajců Páleníka, aby jeho lidé sledovali Nečasovu zákonitou manželku. Rovnou mu předala i adresu, kde ji zastihnou. Později zase sháněla pro vojáky fotku Nečasovy ženy.

A od ní už pak byl krůček k Tluchořovi a spol., s nimiž trávila rovněž spoustu času po telefonu.

Původní větví dnešního skandálu tedy byla ta „kmotrovská“: Předražené veřejné zakázky v městských a státních firmách, z nichž měly prospěch firmy skrytě ovládané vlivnými lobbisty. Tady ještě obvinění nepadla, vyšetřovatelé nicméně naznačují, že je lze očekávat v příštích týdnech. Zajímali se o tendry ve státních Lesích, na pražském magistrátu či v dopravním podniku a státních nemocnicích.

Kdo hraje golf

Postupně však do sítě odposlechů spadli i další významní politici. V případě uplácení rebelujících poslanců z ODS, kteří zatápěli Petru Nečasovi, už jsou obvinění rozdaná. Čeká se jen, zda se podaří prokázat, kde se měly vzít peníze na ony úplatky.

A konečně třetím kriminálním činem je podle policie sledování premiérovy manželky. Podle policie za ním stojí Nagyová z ryze osobních důvodů a zneužila k tomu vrcholné představitele vojenské tajné služby. Ti to brali jako pokyn od premiéra a obešli nařízení, podle kterého má podobné věci schvalovat ministr obrany. Vojáci se hájí tím, že ve skutečnosti šlo o kontrasledování, tedy ochranu Nečasové, to však policie vylučuje.

Mimochodem: onen Libor Grygárek, díky němuž se to všechno spustilo, dosud obviněný nebyl. "Jsem právě na golfu, nemůžu s vámi teď moc mluvit," hlásil včera do telefonu poté, co u něj policie provedla domovní prohlídku a propustila jej.

Sabina Slonková

 

Právě se děje

Další zprávy