Pokladnička sociálních demokratů je nadále ohrožena, potvrdili auditoři

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 8. 2012 14:42
Sociální demokraté se nadále potýkají s dědictvím po velkolepých kampaních v režii expředsedy Jiřího Paroubka a jeho tehdejšího pobočníka Jaroslava Tvrdíka.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Sociální demokraté se nadále potýkají s dědictvím po velkolepých kampaních v režii expředsedy Jiřího Paroubka a jeho tehdejšího pobočníka Jaroslava Tvrdíka.

Stejně jako loni si vedení Lidového domu vyslechlo od auditorů, že by díky půjčkám a ztrátám mohla zkrachovat jejich historická akciová společnost Cíl, která dlouhá léta funguje jako pokladnička Lidového domu.

Neustávající potíže Cíle zjistil deník Insider z výroční zprávy o hospodaření za rok 2011, kterou musí každoročně zveřejňovat v obchodním rejstříku.

Auditoři ve zprávě varují ČSSD, že „z důvodu ztrátového hospodaření v hlavní činnosti a vysokého úrokového zatížení z titulu bankovních úvěrů je ohrožena stabilita společnosti, a tedy i její schopnost pokračovat nadále ve svých aktivitách".

Znamená to, že společnost, kterou stoprocentně vlastní sociální demokracie, na tom sice není tak zle, že by nepřežila další rok, avšak její vážné finanční potíže trvají. A to přes to, že se jim podařilo značnou část závazků splatit.

„Platí opatření, že se bude zatížení Cíle snižovat tak, aby koncem roku 2013 měl vyrovnané hospodaření a splatili jsme kontokorent,“ komentoval zprávu auditorů předseda představenstva Cíle Zdeněk Uhlíř.

V předchozí výroční zprávě za rok 2010 socialisté skrz Cíl dlužili družstevní záložně, potažmo bance FIO, ke konci roku 2010 necelých 87 milionů korun. 21,6 milionu jim zbývá poplatit z původního úvěru na 30 milionů korun, dalších 65,4 milionu chybělo ke splacení volebního kontokorentu na 180 milionů.

Podle výroční zprávy společnosti pak ke konci loňského roku Cíl dlužil Fio bance 15 milionů korun z někdejšího úvěru ve výši 30 milionů a dalších 32,9 milionu na svém kontokorentu.

Vedle toho si pak socialisté od Cíle půjčují peníze na svůj vlastní provoz, když následně přijdou státní dotace, peníze vrací. Přesto dluh mezi ČSSD a Cílem je značný – právě díky předchozím kampaním, které rezervu ve „zlatém vejci“ naprosto vyčerpaly.

„Celkový stav poskytnutých půjček k 11. 6. 2012 je 260 milionů korun,“ přiznávají socialisté ve výroční zprávě společnosti. V roce 2011 navíc daroval Cíl sociální demokracii 30 milionů korun.

O důležitosti Cíle pro ČSSD svědčí i to, že vedení této firmy se v podstatě personálně kryje s vedením partaje.

V roce 2000, kdy stát uznal nároky socialistů na jejich historický majetek, ČSSD do firmy převedla majetek v hodnotě 871 milionů korun. Nejprve oprava stranického sídla a později okázalé kampaně made in Paroubek však přivedly Cíl na buben.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy