Pohůnkovi advokáti vytáhli na žalobce nové trumfy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 12. 2013 14:41
Výpisem Pohůnkových a Kovandových jízd chce obhajoba napadnout jeden z údajů využitých v obvinění - že se nemohla uskutečnit schůzka ve složení Kovanda, Nagyová, Pohůnek, na které se podle policie mohlo domlouvat sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Obhajoba obviněného zpravodajce Jana Pohůnka minulý pátek založila do spisu ke kauze Nagyová své nové trumfy. Jde o knihu jízd a o znalecký posudek.

Insideru to potvrdil Pohůnkův advokát Michal Hráský. "V pátek jsme do spisu vložili posudek soudního znalce z oboru vojenství a také pasáže z knihy jízd Vojenského zpravodajství, konkrétně se týkají pana Pohůnka a pana Kovandy," řekl Insideru Hráský.

Výpisem Pohůnkových a Kovandových jízd chce napadnout jeden z údajů využitých v obvinění, a sice to, že se nemohla uskutečnit schůzka ve složení Kovanda, Nagyová, Pohůnek, na které se podle policie mohlo domlouvat sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Advokát Hráský už dříve žádal policii, aby polohu aktérů popisované schůzky ověřila podle geolokace neboli "vyhodnocením buněk mobilních telefonů". Vyšetřovatelé však odpověděli, že údaje už nelze vzhledem k uplynutí šestiměsíční lhůty od operátorů získat.

Normální praxe

Znalci, do jehož posudku mohl Insider nahlédnout, advokáti samozřejmě pokládají otázky, jejichž důvod je ve vztahu k obhajobě zřejmý.

Například: "Je vyloučeno, aby pracovník Úřadu vlády, nebo premiéra, zadal úkol Vojenskému zpravodajství jménem premiéra?“

Znalcova odpověď je na rozdíl od řady jiných otázek jednoznačná: "Ne, je to normální praxe v běžném vojenském životě, že se úkoly a rozkazy vydávají i prostřednictvím třetích osob."

Své tvrzení dokládá případem z dob svého působení u rozvědky: "Soudní znalec se s podobným případem setkal i v praxi. Bylo to při návštěvě premiéra Miloše Zemana u praporu SFOR v Bosně a Hercegovině. Veškeré úkoly k pobytu premiéra jsem dostal od pracovníka Úřadu vlády a řešil je s ním," píše znalec Antonín Vícha v dokumentu.

TOPS nebo OPS

Posudek také řeší vysvětlení pro obhajobu klíčových armádních pojmů TOPS (tedy trasa obrany proti sledování) a OPS (obrana proti sledování), čili sledování a kontrasledování.

Znalec Antonín Vícha však uvedl, že je nedokáže definovat. Důvodem je, že oba tyto pojmy zpravodajci zavedli až v pozdější době, a tak je jejich doslovná definice uvedena v interních dokumentech rozvědky, jež však její současný šéf Rostislav Pilc odmítá policii vydat – jsou totiž podle něho tajné.

Zvláštní činnosti

Odborné vyjádření k pojmům TOPS a OPS vypracovali k obvinění na žádost žalobců experti policejního útvaru zvláštních činností a obhájci všech obviněných se proti tomu ohradili. Podle nich nemohou policisté objektivně posoudit nuance vojenské operativy.

"Stížnosti obhájců jsme předali Nejvyššímu zastupitelství jako stížnost na náš postup," řekl k tomu olomoucký žalobce Pavel Komár. "Útvar zvláštních činností dělá nejen sledování jako takové, ale také metodickou činnost pro ostatní složky," vysvětlil, proč zástupci oslovili právě policii.

Zdroj Insideru blízký vyšetřování kauzy míní, že soud bude vyjádření policistů pravděpodobně akceptovat. "Existuje vzdělávací instituce, která školí jak agenty, tak policisty, tudíž posudek Útvaru zvláštních činností může být relevantní," uvedl.

KAREL HRUBEŠ

 

Právě se děje

Další zprávy