Pivovarník Bernard: Rosteme, ohrožují nás ale nesmysly politiků

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 11. 2012 14:29
Stanislav Bernard, spolumajitel stejnojmenného pivovaru v Humpolci, už ví, že letošní rok bude pro jeho firmu úspěšný. A to přes to, že lidé v Česku dramaticky omezili utrácení a ekonomika se celkově potýká s recesí.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Stanislav Bernard, spolumajitel stejnojmenného pivovaru v Humpolci, už ví, že letošní rok bude pro jeho firmu úspěšný.

A to přes to, že lidé v Česku dramaticky omezili utrácení a ekonomika se celkově potýká s recesí. „Vývoj pro náš pivovar je pozitivní, rosteme o tři procenta meziročně. Nejsem nespokojený,“ řekl pivovarník Insideru.

Pivovar Bernard prodal v prvních třech čtvrtletích roku 164 655 hektolitrů piva. Daří se mu získat další odbyt pro sudové pivo, což znamená, že přesvědčil nové restauratéry, aby přešli k jeho značce.

Vývoz do zahraničí mimo slovenského trhu (kde čísla pivovar nezveřejňuje) vzrostl o čtvrtinu na 12 466 hektolitrů. Letos by se v Humpolci mělo znovu uvařit přes dvě stě tisíc hektolitrů piva, což by znamenalo vyrovnání loňských čísel, kdy Bernard zaznamenal rekordní rok (206 tisíc hektolitrů uvařeného piva).

Přes růst prodejů Stanislav Bernard potvrzuje, že jeho firma pociťuje, že lidi dramaticky omezili spotřebu, pivovary navíc nepřímo zasáhla metylalkoholová aféra.

„Podařilo se nám získat víc restaurací, než jsme ztratili. Lidé ale do nich chodí méně než dřív, a to má samozřejmě dopad i na spotřebu piva. Situaci navíc dramaticky umocnila metylalkoholová tragédie, při které fatálně selhal stát. Čekalo se, že prohibice přinese mírně zvýšenou spotřebu piva, ale stal se opak. Lidé zůstali doma a neutráceli,“ říká Bernard.

Pivovarník neskrývá obavy z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky. Potvrzuje, že průmysl může přidusit zvýšení cen elektřiny. „Obrovským problémem je to, jak se v příštím roce kvůli prolobbovaným solárním elektrárnám zvýší cena elektřiny. Takovéto průšvihy snižují konkurenceschopnost české ekonomiky,“ tvrdí Bernard.

Pro firmy má v příštím roce vzrůst cena elektřiny zhruba o osm procent. Průmyslníci přitom už dnešní ceny považují za částky na hranici únosnosti. „Je to důkaz, jak osobní zájmy a zlodějina negativně ovlivňují ekonomiku. Najednou vyskočí náklady o desítky miliard korun jenom proto, že někteří poslanci a senátoři prosadili vlastní zájmy. Ekonomika je závislá na tom, kolik takových nesmyslů se podaří prosadit,“ říká Stanislav Bernard.

Podle něj ekonomiku sráží i to, jak se v Česku rozhoduje o změnách daní. „Daňová politika je důkaz, jak to v Česku nefunguje. Daňové změny jsou podmíněny tím, kolik poslanců se podaří před hlasováním získat. S oběma sazbami DPH se hýbe nesmyslně, jednou se zvyšuje po procentu, pak po čtyřech, nyní zase po procentu. Kdyby se to udělalo najednou před dvěma roky, neovlivňovalo by to ekonomiku tak hodně.“

„Nejhorší je, že je vůbec potřeba zvyšovat daně kvůli tomu, jak se v Česku krade a korumpuje. Takovéto prostředí bere důvěru v systém, morální škody jsou větší než ty ekonomické,“ je přesvědčen Bernard.

 

Právě se děje

Další zprávy