Peltův útok na Haindlovou podpořila jen těsná většina

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 2. 2013 15:45
Čím Haindlová Peltu s Berbrem naštvala? To není tajemství. Bezprostředně poté, co výkonný výbor na svém minulém zasedání odhlasoval, že sebere vyšetřování korupční aféry spojené s Křetínského taškou disciplinárce a vyčká raději výsledků šetření policie, se totiž staly dvě věci. Luděk Mádl analyzuje, které.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta nemá ve své „vládě“ stoprocentní podporu. Ale přinejmenším těsnou většinu pro svá rozhodnutí do kupy dá.

Tak třeba dnes, kdy se hlasovalo o kontroverzním návrhu Romana Berbra, aby výkonný výbor vyzval Markétu Haindlovou, předsedkyni Odvolací a revizní komise FAČR, k rezignaci na její funkci.

Z devíti přítomných členů bylo pět pro, šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík proti a tři členové se hlasování zdrželi, mezi nimi podle informací Insideru jediný přítomný místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Scházeli Karel Poborský, který by nejspíš Haindlovou, s níž úzce spolupracuje v České asociaci fotbalových hráčů, podpořil, a také sparťan Dušan Svoboda s teplickým Františkem Hrdličkou, kteří by zase v případě hlasování patrně stáli spíše na peltovské straně barikády.

Čím Haindlová Peltu s Berbrem naštvala? To není tajemství. Bezprostředně poté, co výkonný výbor na svém minulém zasedání odhlasoval, že sebere vyšetřování korupční aféry spojené s Křetínského taškou disciplinárce a vyčká raději výsledků šetření policie, se totiž staly dvě věci:

1) okamžitě rezignoval šéf disciplinárky Jiří Golda

2) Haindlová napsala vůči tomuto rozhodnutí stížnost na UEFA. Přesněji řečeno: Požádala právní oddělení UEFA, aby prozkoumalo, zda je takto naformulované usnesení legální.

Jenže Haindlová podle všeho udělala chybu. Neposlala totiž na UEFA to znění, které výkonný výbor skutečně přijal, ale jakousi předposlední verzi dokumentu, která byla po legislativní stránce ještě výrazně kontroverznější než verze finální.

Dopis Haindlové každopádně na UEFA vzbudil živý zájem a Peltovo křídlo nestačilo hasit požár. Svůj dnešní útok na Haindlovou Pelta zdůvodnil tím, že předsedkyně ORK není kompetentní k přímé komunikaci s UEFA a navíc jí zaslala jiný text než ten, který výkonný výbor odhlasoval.

„UEFA nám zdůraznila, že s národními asociacemi komunikuje výhradně prostřednictvím jejich statutárních zástupců, tedy předsedy a generálního sekretáře,“ řekl Insideru Rudolf Řepka, který ve FAČR zastává tu druhou z jím zmíněných funkcí.

Haindlová je nyní každopádně na dovolené na Bali. (Podle některých zdrojů mimo jiné s Karlem Poborským a jeho přítelkyní.)

Vzhledem k tomu, že ORK je stejně jako výkonný výbor volena přímo valnou hromadou FAČR, je výzva „fotbalové vlády“ šéfce fotbalového „nejvyššího soudu“ k tomu, aby rezignovala, poměrně diskutabilním krokem.

„Výzva směřuje k tomu, aby rezignovala na funkci předsedkyně, nikoli na pozici člena ORK,“ upřesňuje Jaroslav Kolář, mluvčí FAČR. Předsedu si ze svého středu volí po svém zvolení samotní členové ORK. Mandát této komise, stejně jako mandát výkonného výboru, vyprší v červnu.

Kritické stanovisko k postupu výkonného výboru ve věci vyšetřování korupční aféry odhlasovala celá ORK, nešlo o osobní stanovisko Handlové. Ta však navíc poslala dopis na UEFA – jak už jsme zmínili v nepřesném znění -, a to dalo Peltovi a spol. do ruky silný argument proti ní.

Luděk Mádl

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy