Osud německých energetik zůstává doma v Německu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 1. 2014 14:36
Návrhy Evropské komise sice trvají na poklesu emisí CO2 i podílu obnovitelných zdrojů (OZE) s neztenčenou intenzitou, ale dávají větší volnost jednotlivým zemím.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – I po zveřejnění návrhů rámcových cílů Evropské komise (EK) pro oblast evropské energetiky a ochrany klimatu do roku 2030 zůstává osud německých energetik především v rukou německých politiků a právníků. A to minimálně ze dvou důvodů:

  • Návrhy Evropské komise sice trvají na poklesu emisí CO2 i podílu obnovitelných zdrojů (OZE) s neztenčenou intenzitou, ale dávají větší volnost jednotlivým zemím. To znamená zachování možnosti volby národního energetického mixu a určitou měrou by to mělo platit i pro míru využití OZE. Z toho plyne, že ani do německých poměrů – odmítání jaderné energetiky a prosazování OZE – nevnášejí návrhy EK nějaká omezení.
  • Je jen na německých soudech, aby řešily právní problémy, které se nakupily ukvapenými zásahy německých politiků do energetiky, především direktivním uzavřením jaderných elektráren po katastrofě v japonské Fukušimě.

    Na síle faktorů, které ovlivní hospodaření německých energetických firem, jako jsou RWE a E.ON, a tím i cenu jejich akcií na burze, se tedy nic nemění. Vývoj německé a evropské ekonomiky je v tomto ohledu až na třetím místě.

    Německu, stejně jako jiným zemím, pak zůstává ještě jeden oříšek k rozlousknutí a tím jsou vysoké ceny elektřiny pro konečné uživatele a nízké ceny pro výrobce. V tomto ohledu EK vnímá úskalí, která takový vývoj cen s sebou přináší. Zdá se, že v řešení spoléhá v mnohém na úspory ve spotřebě elektřiny, které by tuto potíž mohly dílem řešit.

    PETR HLINOMAZ

  •  

    Právě se děje

    Další zprávy