Odnesou rozpočtové problémy EU studenti? V bitvě o Erasmus jde do tuhého

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 10. 2012 13:57
Letošní školní rok už rozpočtovými problémy zasažen nebude, ale od podzimu 2013 musí studenti počítat s tím, že takové šance k nezaplacení jako podívat se na rok do světa na zkušenou už asi mít nebudou. Pokud se do rozpočtu Erasmu nenajde necelých sto milionů eur.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Strávit jeden rok studií na zahraniční univerzitě, s penězi vloženými na svém bankovním účtu, patří k tomu, na co si mladí Evropané mohou sáhnout jako na výhodu existence Evropské unie.

Program Erasmus jim umožňuje získat zkušenosti, kontakty, poznat cizí prostředí. Ročně takto vyjede do jiné země přes 200 tisíc studentů, program se týká 27 členských zemí EU a dalších šesti evropských států.

Nyní se právě tento program může stát obětí rozpočtových škrtů Evropské komise. Rozpočet bude na příští rok zřejmě nižší a Brusel minulý týden varoval, že se budou muset buď snížit granty pro studenty, nebo počet studentů zapojených do programu.

Rozhodnutí by mělo padnout 9. listopadu a do boje za záchranu populárního Erasmu vstoupil Evropský parlament.

Insider se na věc dotázal pražské Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která projekt zastřešuje. V neoficiálním rozhovoru jedna z pracovnic agentury připustila, že je to problém a vědí o něm.

V oficiální odpovědi se mluvčí agentury omezila pouze na konstatování, že smluvní závazky mezi Národní agenturou a českými vysokoškolskými institucemi budou dodrženy. Ale co dál s novými zájemci, to je otázka.

Ostře proti návrhu osekat Erasmus vystupují v Evropském parlamentu ve Štrasburku levicoví poslanci sdružení ve frakci Pokroková aliance demokratů a socialistů. Podle nich jde o facku mladé generaci.

„Tento závazek vůči mladé generaci je tou nejlepší investicí do evropské budoucnosti a toho bychom si měli být dobře vědomi. A nehazardovat s evropskou důvěryhodností. To je nejen nepřijatelné, ale hlavně krátkozraké,“ uvedla europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.

Podle předsedy této europarlamentní frakce Hanse Swobody je v sázce dokonce „jeden z nejdůležitějších symbolů evropské jednoty.“

Přidal se i polský europoslanec Marek Migalski z frakce Evropští konzervativci a reformisté: „Některé peníze z Evropské unie jsou vyplýtvány zbytečně, ale ty, co jdou na Erasmus, jsou investovány správně.“

Komise se ovšem hájí tím, že když do unijního rozpočtu i fondu pro Erasmus prostě dostatečně nepřispějí jednotlivé členské státy, tak se nedá nic dělat.

Letošní školní rok už rozpočtovými problémy zasažen nebude, ale od podzimu 2013 musí studenti počítat s tím, že takové šance k nezaplacení jako podívat se na rok do světa na zkušenou už asi mít nebudou.

Pokud se do rozpočtu Erasmu nenajde necelých sto milionů eur.

Zájemci se musí přihlásit na své fakultě, která má vždy jednoho koordinátora programu. Je třeba projít výběrovým řízením, kde student musí obstát jazykově.

Student práv Jakub, který strávil díky Erasmu rok ve Francii, říká, že o některé země nebyl vůbec zájem a kvóty se nenaplnily, naopak poptávka vysoce převyšovala nabídku hlavně v přihláškách do Velké Británie a Německa.

Kdo je vybrán, dostane peníze na celý rok na účet ve dvou fázích. Před začátkem školního roku a pak v zimě.

„Dostal jsem na ten rok v přepočtu asi 100 tisíc korun, ale z více zdrojů jsem měl ověřené, že třeba němečtí studenti dostávali na svůj pobyt v jiné zemi méně,“ říká.

Náklady ale stoupají a už teď, ještě před snížením rozpočtu, není jednoduché vyjít . "Dcera se chystá na půl roku do Nizozemska a musíme jí přidat nějaké peníze. Grant, který dostane, by jí tam na normální život nestačil," potvrzuje  jeden z novinářů deníku Aktuálně.cz.

Kritici programu tvrdí, že spíše než o studium jde o financování pitek a večírků studentů užívajících si v cizině.

Insider si k tomu dovoluje podotknout, že snad i večírky k řádnému studentskému životu patří.

 

Právě se děje

Další zprávy