Odměna 18,5 milionu pro rozhodce znesvářila Diag Human a ministerstvo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 8. 2014 17:52
Rozhodování v kauze Diag Human se ukazuje být jako velmi lukrativní práce. I když jak pro koho.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým - Rozhodování v kauze Diag Human se ukazuje být jako velmi lukrativní práce. I když jak pro koho.

Trojice arbitrů odvolacího senátu, Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz, která na konci července po roce a čtvrt působení rozhodla ve prospěch České republiky, má získat celkem 18,5 milionu korun.

Její předchůdci, kteří v roce 2008 rozhodli ve prospěch Diag Human, si přitom za 12 let práce rozdělili dohromady jen 500 tisíc korun. Tuto částku jim stanovila už v roce 1996 smlouva o rozhodčím řízení mezi státem a Diag Human. Ta také určuje, že o odměnu rozhodců se mají obě strany podělit rovným dílem.

Současní arbitři ale k sumě 18,5 milionu korun dospěli jinak – na základě sazebníku rozhodčího soudu. Jak uvedl již dříve Insider, vyplacení peněz musí ještě schválit vláda. „V tuto chvíli to nechci komentovat, vše je předmětem analýzy,“ řekl Insideru a HN náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

Ze série dopisů, jež si vyměnili zástupci státu a Diag Human v posledním půlroce na téma odměny pro Kužela, Kindla a Schwarze, ale plyne to, že ministerstvo zdravotnictví „za sebe“ přislíbilo rozhodcům sumu ve výši 9,27 milionu (přesná polovina celkové částky) a požádalo je i o sdělení jejich bankovních účtů.

Korespondence dokládá i to, že arbitři si příslib mnohamilionové odměny vymínili s tím, že pokud jej nedostanou, nebudou v přezkumu pokračovat.

V korespondenci mezi Diag Human a ministerstvem zdravotnictví stát argumentuje tím, že členové odvolacího senátu nejsou ve věci odměny smlouvou z roku 1996 vázáni.

„Bylo by možná věcí sporu na ústavněprávní úrovni, zda je povinností rozhodců rozhodovat v řízení, takto náročném, bez záruky přiměřené odměny, a dokonce v situaci, kdy jeden z účastníků dává zřetelně najevo, že smlouvu o odměně není nejen ochoten uzavřít, ale ani o ní jednat,“ stojí v dopise ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka právnímu zástupci Diag Human Janu Kalvodovi. Diag Human skutečně opakovaně odmítla se státem o výši odměny jednat, právě s argumentem, že je již dávno smluvně daná. „Platí, že všichni rozhodci přijetím funkce přijali i dohodu stran o své odměně,“ namítá Kalvoda.

Trojice původních rozhodců, Květoslav Rusek, Zdeněk Růžička a Monika Pauknerová, která na kauze strávila 12 let, se svou půlmilionovou odměnou také nesouhlasila. „Tato suma není vůbec rozumná s ohledem na to, že spor je právně podstatně složitější, než se jevil v době, kdy byla smlouva uzavírána,“ napsali arbitři v rámci svého verdiktu z roku 2008 a částku si vypočítali na 10,5 milionu. Avšak narazili. Diag Human, v jehož prospěch tehdy rozhodli, sice souhlasila, proti se ale postavilo ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Tomášem Julínkem.

Dnes je situace opačná. Diag Human osmnáctimilionovou odměnu považuje za nesmyslnou. „V našem případě jde o arbitráž ad hoc, se kterou nemá Stálý rozhodčí soud ani jeho sazebníky nic společného,“ říká za Diag Human její mluvčí Jan Urban. Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy se proto na určené sumě nijak podílet nehodlá.

„Diag Human nakonec nesměla jmenovat ani jednoho ze tří rozhodců a těžko lze čekat, že v rozporu s platnou smlouvou bude platit rozhodce druhé strany,“ podotýká Urban. Pokud stát skutečně požadovaných 18,5 milionu korun rozhodcům vyplatí, bude to podle Diag Human zjevná korupce. „V minulých měsících jsme ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí opakovaně a písemně upozornili, že pokud by stát takovou odměnu rozhodcům vyplatil, budeme to považovat za otevřenou korupci. Není důvod tento postoj měnit,“ potvrzuje Urban.

Odměna pro Petra Kužela, Milana Kindla a Jiřího Schwarze tak může skončit novými soudními spory: o úhradu podílu na odměnách rozhodcům i trestním oznámením pro podezření z korupce.

Robert Břešťan

 

Právě se děje

Další zprávy