Očitý svědek z Istanbulu: Slzný plyn stříleli do lidí i z helikoptéry

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 6. 2013 13:14
Český IT konzultant popsal Insideru, jak z jeho hotelu v centru města vypadalo turecké jaro, o kterém se v televizi nemluví
Foto: Tomáš Kunc

Istanbul – Začíná turecké jako. Premiér Recep Tayyip Erdogan to sice odmítá a turecká média o protivládních nepokojích příliš neinformují, Turci však mají jasno – Erdogan to možná ještě nějaký čas ustojí, u vlády se ale neudrží.

Tak alespoň vidí situaci český IT konzultant Tomáš Janovský, který se bouřlivého dění na Taksimském náměstí v Istanbulu nechtěně účastnil, protože tam byl ubytovaný v hotelu.

"Přes Istanbul jsem se v pátek vracel ze služební cesty, strávil jsem tam dva dny a byl to opravdu silný zážitek. Množství slzného plynu, jež zvládla policie do demonstrantů vystřílet, bylo neuvěřitelné. Dokonce na lidi stříleli plyn i z helikoptéry. V hotelu jsem byl zavřený s bývalým libyjským ostřelovačem, kterého třikrát postřelili během bojů v Misurátě – a i pro něj to bylo velmi silné," vzpomíná Janovský a pokračuje.

"Spát jsem šel až v pět hodin, protože vedle hotelu hořelo lešení, měl jsem pokoj v devátém patře a neměl jsem důvěru ve schopnost tureckého personálu včas nás evakuovat. Bavil jsem se venku s místními, většinou byli přesvědčení, že to bude trvat týdny," dodává.

Proti vládě podle něj demonstrují lidé všeho věku, vyznání i sociálních vrstev. "Byly tam moderní Turkyně v tílkách a šortkách i úplně zahalené ženy. Překvapilo mě, jaká to byla směs, jak věková, náboženská, tak i třídní. Viděl jsem tam v přední linii hodně lidí v oblecích s visačkou nějaké banky. S policií se hádají i staří Turkové."

Zatímco odpoledne ještě demonstrace probíhaly v relativním poklidu, večer už došlo na násilí z obou stran. "Už od odpoledne bylo nad městem vidět trochu kouře a v celém centru bylo neuvěřitelné množství lidí. V noci jsem už viděl i dost zraněné, kluka, který měl půlku obličeje pryč, protože ho zblízka střelili gumovým projektilem," popsal deníku Insider Tomáš Janovský.

Z rozhovorů s Turky je podle něj cítit, že příčin toho, proč se původní protest proti kácení stromů zvrhl v protivládní demonstrace po celé zemi, je víc. Všichni se ale podle něj shodují, že současná vláda v čele s premiérem Erdoganem musí skončit.

"Jde spíš o korupci, aroganci a autoritářský režim. Nemyslím si, že by náboženská otázka byla na prvním místě, i když i ta hraje roli. Říkají, že je Erdogan zabíjí, že je to diktátor a chce udělat z Turecka druhý Írán. Můj turecký přítel říkal, že možná ještě ustojí současné protesty, z dlouhodobého pohledu to ale pro něj znamená konec," vzpomíná Janovský.

Turecká média jdou současnému premiérovi země na ruku. "Můžu potvrdit, že média o události vůbec neinformovala. Měl jsem v pokoji tři turecké kanály. V době, kdy po mostě přes Bospor pochodovalo 400 000 lidí a po celém městě hořely ohně, o tom nebyla v turecké televizi ani zmínka."

Západní novináři zase nejsou na místech nepokojů vítáni. "Jeden místní fotograf mi říkal, ať neukazuji foťák před policií, že novináře sbírají," dodává Janovský.

Petr Jemelka

 

Právě se děje

Další zprávy