Obchody ČEZ: Energotrans šlo koupit za polovic, míní studie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 6. 2012 14:38
Insider vychází z cenové analýzy vypracované skupinou expertů, kteří se zabývají energetickými obchody na burze. Se zárukou anonymity sdělili Insideru své výpočty ze dvou obchodů.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza- Státní gigant ČEZ poškodily o 17,7-20,5 miliard obchody, které uzavřel koncem minulého roku s Energetickým a průmyslovým holdingem.

Těmito slovy to aspoň formuluje cenová analýza vypracovaná skupinou expertů, kteří se zabývají energetickými obchody na burze. Se zárukou anonymity sdělili deníku Insider své výpočty ze dvou obchodů.

ČEZ význam ocenění obchodů, k němuž došli experti, zpochybňuje: "Jako každý investor nekupujete majetek, ten vás v podstatě při oceňování nezajímá, ale kupujete budoucí obchodní příležitost a synergie," uvedla mluvčí Eva Nováková.

Insider včera popsal obchod, který udělal ČEZ s německým dolem Mibrag, dnes se bude věnovat transakci s mělnickou elektrárnou Energotrans.

V jejím případě z analýzy uvedených expertů vyplývá, že ji ČEZ pořídil za 14,5 miliardy korun, cenu však mohl stlačit ke čtyřiceti procentům této částky.

Příliš vysoká cena za Energotrans vychází podle studie z příliš vysokého cenového stropu, který koncem roku 2009 nastavila znalecká společnost Tacoma. Firma s kyperským majitelem Oponerth Limited odhadla cenu mělnické elektrárny na 16,8 miliardy.

Tacoma totiž vyšla z předpokladu, že mělnická elektrárna bude vydělávat až do roku 2030 stejné částky jako dosud. „Kalkulované ceny uhlí vycházejí z předpokladu zachování stávajících podmínek na dodávky hnědého uhlí,“ stojí v komentáři od firmy Tacoma, která předpovídá každoroční nárůst ceny uhlí ve výši 2,5 procenta ročně.

„Žádný znalec nemůže po roce 2012 spolehlivě určit hodnotu společnosti Energotrans, když panuje po roce 2012 nejistota ohledně cenových podmínek nakupovaného hnědého uhlí," míní experti ve studii. Píší, že Energotrans, resp. jeho majitel EPH měl domluvenou dodávku uhlí od ČEZ pouze do roku 2012. Při takovém výhledu se cena elektrárny podle nich snížila na šest miliard včetně ceny hmotného majetku a dvoumiliardové rezervy.

„Pro prodávajícího je Energotrans problematické aktivum, neboť nemá smlouvu na uhlí. Má tedy hodnotu jen pro zájemce, který má uhlí k dispozici,“ stojí ve studii, kterou si nechal vypracovat Insider. Zvláště ČEZ jako největší producent uhlí v zemi by neměl zaplatit cenu, která vychází z toho, že Energotrans má uhlí k dispozici.

Nákup Energotransu v červenci 2011 je podle studie paradoxní i z toho důvodu, že se ČEZ už dva roky předtím rozhodl postavit v Mělníce paroplynovou elektrárnu za 20 miliard. Po roce 2015 by měla nahradit všechny mělnické zdroje. Pokud by se započítaly výnosy mělnické elektrárny až do roku 2015, zvýšila by se její hodnota na necelých 9 miliard korun. Stála by tedy o 5,5 miliardy méně, než ČEZ nakonec zaplatil.

ČEZ vysvětluje také nákup Energotransu strategickými důvody.

„Skupina ČEZ je v souvislosti s převažujícím podílem výroby elektřiny oproti konkurenci více vystavena rizikovým tržním vlivům, protože výnosy z této činnosti jsou striktně závislé na vývoji ceny elektřiny na velkoobchodních trzích. Skupina ČEZ má proto zájem strategicky posilovat svůj podíl  v regulovaných oblastech se stabilními výnosy bez ohledu na vývoj situace na trhu - např. v teplárenství,“ vysvětlila postup státní firmy mluvčí Nováková.

Zároveň upozorňuje, že výnosy současné elektrárny neskončí rokem 2015. „Jen v období po roce 2015 budou postupně odstavovány jednotlivé bloky. Stávající elektrárna bude muset být nahrazena, kdy přesně a jakým zdrojem to bude, však v tuto chvíli není možné říci,“ uvedla mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy