Nová štace Petra Fejka narazila na odmítnutí Prahy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 6. 2013 13:45
Někdejší populární ředitel pražské zoo Petr Fejk neprožívá ani na své třetí štaci, která následovala po veleúspěšném angažmá v zoologické, úplně bezproblémové časy.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Někdejší populární ředitel pražské zoo Petr Fejk neprožívá ani na své třetí štaci, která následovala po veleúspěšném angažmá v zoologické, úplně bezproblémové časy.

Poté, co předčasně opustil místo ředitele Českého domu v New Yorku a také nadstandardně placené místo ombudsmana Českých drah, se v hlavním městě zadrhl projekt velkého zábavního parku Orbis Pictus.

Pro něj ho před rokem získal podnikatel Jiří Rain, který se na různých místech v republice pokouší svoji vizi prosadit už od 90. let minulého století. Během zhruba dvaceti let padly plány na výstavbu parku v Roudnici nad Labem či v Mostě a navzdory významné manažerské posile nyní narazily i v Praze. V květnu ztroskotala jednání s pražským magistrátem o možnosti postavit park na holešovickém Výstavišti.

Věříme mu

Přesto autoři nápadu na schopnosti Petra Fejka nadále spoléhají a vidí v něm zachránce dlouho skomírajícího projektu. „Má zkušenosti ze zoo, turistického cíle, který se za jeho vedení stal největším v republice,“ říká podnikatel Rain. „Neměl jsem čas ani peníze se projektu pořádně věnovat. Teď už mám nějaké prostředky a také dohodu s panem Fejkem,“ popisuje muž, který v 90. letech začínal v potravinářském byznysu a nyní podniká v realitách a angažuje se v uzavřeném investičním fondu Summer Rain.

Petr Fejk do firmy Park Orbis Pictus vstoupil loni v březnu, hned poté, co uběhlo 9 měsíců, během nichž čerpal odstupné devíti platů ve výši 250 tisíc, které mu náležely po odchodu z funkce ombudsmana Českých drah. Dnes je v komentářích ohledně zábavního parku velmi opatrný a šetří slovy. „Ten projekt je v tuto chvíli hrozně křehký. Nechceme k tomu zveřejňovat žádné informace, mohlo by nás to spíš poškodit,“ říká.

Obrysy prvního velkého zábavně-poznávacího parku ve střední Evropě, jak to firma formuluje na svém webu, jsou zatím pro veřejnost mlhavé. Jeden z otců projektu, někdejší ředitel Barrandova a režisér Václav Marhoul, popisuje jeho podobu pro Insider jen obecně. „Já jsem vždycky chtěl, aby to bylo vědecko-technické, aby se to věnovalo vesmíru, přírodě a tak dál. Ale ještě je brzy,“ říká.

Pro Orbis Pictus autory inspiroval například francouzský Futuroscope. Koncept ale údajně bude originální, nepůjde o kopii žádného parku v zahraničí. Cena se odhaduje v řádu miliard, naposledy se v roce 2004 mluvilo zhruba o částce tří miliard.

Konkurence pro Prahu

Po hledání místa na severu Čech firma pátrala po pozemku na území Prahy a požádala o pomoc magistrát. Ten chce ale v příštích letech k zábavě pro Pražany využívat holešovické Výstaviště a o konkurenci v podobně parku Orbis Pictus nestojí.

„Původně přišli na magistrát s tím, že by to chtěli stavět někde v Praze a že hledají pozemek. To jsme odmítli, protože by to v podstatě konkurovalo tomu, co chceme mít z Výstaviště,“ popisuje to radní pro kulturu Václav Novotný z TOP 09.

Společnosti však prý nabídl, aby svůj projekt postavila právě v areálu Výstaviště, jenže i tato možnost zhruba před měsícem padla. Magistrátu se totiž nakonec nelíbil výsledný návrh. „Orbis Pictus chce udělat, pokud já vím, čistě zábavní park, něco jako Disneyland. A to naší představě úplně nekonvenuje,“ dodal Novotný.

Magistrát si podle radního představuje návrh, který nebude tak úzce zaměřen. „Areál by měl být orientován multifunkčně. Mohly by se tam například pořádat festivaly a jiné akce. Ano, jednou z možností je i volnočasový zábavní park, ale multifunkční,“ uvedl Novotný.

Petr Fejk má pro odmítnutí magistrátu vlastní vysvětlení: „Nedohodli jsme se ze dvou důvodů – je tam povodňové nebezpečí a žádná ochrana investic. Město navíc při jednání nepřiměřeně dlouho váhalo.“

Další vize směřuje do okolí

Na Výstavišti ani jinde v Praze Orbis Pictus podle všeho stát nebude. Jiří Rain tvrdí, že počítá ještě s jinými možnostmi, kde stavět, konkrétní ale být nechce. Jde prý o pozemky v okolí hlavního města. To potvrdil i radní Novotný, podle něhož investoři nyní obhlížejí parcely ve středních Čechách.

Samotná Praha má nyní rok a půl na to, aby našla jiného investora pro areál holešovického Výstaviště. Na konci roku 2014 totiž končí nájemní smlouva společnosti Incheba, která nyní Výstaviště provozuje. Měla mít sice areál pronajatý o dva roky déle a navíc opční právo, Praha jí však za rychlejší vyklizení prostor odpustila dluh na nájemném ve výši 128 milionů korun.

Lucie Kudláčková

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy