Na burzách nebude tak zle, když i ČNB kupuje akcie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 5. 2013 11:31
Ještě v roce 2007 nebyla v bilanci centrální banky žádná akcie, nyní činí podíl akcií na cenných papírech v aktivech ČNB 14,3 procenta. Co to znamená?
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Investice do akcií bývají doprovázeny varováním, že jde o krok spojený s jistým rizikem – minimálně v tom, že cena akcií hodně kolísá.

Pakliže byste se domnívali, že centrální banky, instituce nejkonzervativnější z konzervativních, se akciím na hony vyhnou, potom opak je pravdou. Centrální banky přišly v době finanční krize akciím na chuť, byť neinvestují přímo do jednotlivých titulů, ale prostřednictvím ETF (burzovně obchodovaný fond obsahující soubor nejlikvidnějších a bonitních akcií). A v nákupech akcií nepolevují. Česká národní banka není výjimkou.

Česká centrální banka (ČNB) zahájila nákupy s určitou prodlevou po začátku finanční krize, když kurzy akcií prudce propadly. Ještě v roce 2007 nebyla v bilanci žádná akcie, v roce následujícím již za 9,79 miliardy, tj. 1,4 % držených cenných papírů (viz graf dále). Nyní činí podíl akcií na cenných papírech v aktivech ČNB 14,3 % a blíží se 90 miliardám korun. Na celkové bilanci se akcie podílejí z necelých 11 %.

Vysvětlení takového chování centrální banky má svůj původ v krizi. Finanční, dluhová, ekonomická krize obrátily některé tradiční vztahy ve finančním světě naruby. Byla narušena „nepřímá úměra“ mezi rizikem a výnosem, instrumenty považované dříve výlučně za nejbezpečnější – státní dluhopisy – ztratily v mnoha případech kouzlo i hodnotu. Krize přinesly navíc pokles základních úrokových sazeb na rekordně nízké hodnoty doslova po celém světě. Díky tomu klesly i výnosy dluhopisů a zajištění elementárních zisků někde jinde. Na to začaly reagovat i centrální banky, a to nákupem akcií.

Pro zajímavost: jak je na tom například Fed? Americká centrální banka, jakkoliv je kritizována za jiné kroky, například nekonečné tištění peněz, obecnému trendu vzdoruje a akciím se vyhýbá. Nákup akcií jí totiž zakazuje zákon, a její aktiva proto v tomto smyslu zůstávají čistá.

Z výše uvedeného paradoxu v chování centrálních bank lze i něco vytěžit. Nezbavují-li se centrální banky akcií, či je dokonce nakupují, jsou patrně i jejich obavy z propadu hodnoty akcií malé. To může být synonymem pro očekávání, že chování centrálních bank – tištění – peněz v nejbližších měsících neustane. Vodítko i pro soukromé investory na akciových trzích je na světě.

Petr Hlinomaz

Zdroj dat v grafu: ČNB (pozn.: Struktura držených akcií je uvedena podle akciových indexů a měn)

 

Právě se děje

Další zprávy