Mubarak umírá po pádu v koupelně. Jeho předchůdce zradilo srdce a záliba v uniformách

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 6. 2012 13:44
Egyptská republika existuje už šedesát let, ale důležité prezidenty, kteří se výrazněji zapsali do historie, měla jen tři. Přinášíme pohnuté příběhy novodobých "faraonů".
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Egyptská republika existuje už šedesát let, ale důležité prezidenty, kteří se výrazněji zapsali do historie, měla jen tři. Tím zatím posledním je Husní Mubarak, který vládl polovinu této doby. Třicet let.

Teď podle dostupných zpráv čtyřiaosmdesátiletý politik umírá. Lékaři jej nejprve ve vězení a pak ve vojenské nemocnici oživovali už po několika zástavách srdce, byl připojen na dýchací přístroj. Jeho stav se prudce zhoršil poté, co uklouzl v koupelně a uhodil se do krku.

Konce egyptských prezidentů jsou samy o sobě zajímavými příběhy. Ale liší se.

Zatímco Násir a Sadát umřeli v čele země, Mubarak končí jako trestanec, odsouzený na doživotí za střelbu do demonstrantů při loňské revoluci.

Abdal Gamál Násir byl hrdinou pro všechny Araby. Měl charisma, znárodnil proti vůli Francouzů a Britů Suezský průplav, za jeho éry vyrostla v Egyptě řada rozsáhlých projektů, například Asuánská přehrada.

V roce 1967 ale utrpěl Egypt drtivou porážku ve válce s Izraelem. Od té doby se Násirovo zdraví i psychika zhoršovaly, stal se stínem sebe sama.

O tři roky později propukl konflikt mezi jordánským králem Husajnem a ozbrojenými palestinskými skupinami. Násir v Káhiře s oběma stranami několik dní téměř nepřetržitě vyjednával příměří.

Stěžoval si na vyčerpání a přepracovanost. Když se vrátil z jednání 28. září do své rezidence, manželce řekl, že nemá vůbec chuť na jídlo a nebude obědvat.

Odešel do ložnice, kde ho za několik hodin manželka našla mrtvého. Zabil ho těžký infarkt, v pouhých dvaapadesáti letech.

Jeho nástupci Anvaru Sadatovi se stala osudná záliba v perfektně upravených a nežehlených uniformách. 6. října 1981 pořádal vojenskou přehlídku u příležitosti osmého výročí války s Izraelem.

Novou uniformu mu několik dní předtím poslali z krejčovského salónu v Londýně. Odmítl si pod ni vzít neprůstřelnou vestu. Manželce řekl, že by pak uniforma vypadala ošklivě.

Když byla přehlídka v nejlepším, z řady pochodujících vojáků vystoupil jeden muž. Plukovník Chális Islambulí. Přešel k tribuně, sundal z ramene samopal a střílel na Sadata pětačtyřicet sekund. Tak dlouho trvalo ochrance, než zareagovala a střelbu opětovala.

Mubarak jako viceprezident na tribuně byl, ale rychle si lehl a žádná kulka ho nezasáhla. Sadata převezli do nemocnice Mádí pro VIP pacienty, ale oživit ho nedokázali. Je to tatáž nemocnice, ve které nyní přebývá Mubarak.

Násir i Sadat měli velké státní pohřby, na které přijely delegace z celého světa. Na posledním rozloučení s Násirem šly ulicemi Káhiry statisíce lidí. Na rozloučení s Mubarakem pravděpodobně přijede ze zahraničí málokdo a pohřeb bude jen v rodinném kruhu.

 

Právě se děje

Další zprávy