Ministerstvo prohrálo s podnikatelem Savovem soud o zmizelou půlmiliardu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 8. 2014 21:04
Hlavní vinu na tom, že stát přišel na čas o kontrolu nad 500 miliony, má podle soudu švýcarská banka, která peníze přijala.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Policisté ho podezřívají z obrovských daňových machinací, ale na své druhé frontě zatím podnikatel František Savov vítězí. Nemusí platit škodu z devět let starého případu, v němž hrál tento mediální byznysmen jednu z hlavních rolí: byl u toho, když ze státní firmy zmizela půlmiliarda korun a později se objevila na účtech ve Švýcarsku.

Po dvaačtyřicetiletém Savovovi a dalších aktérech pak stát peníze vymáhal. Neúspěšně – podle rozsudku, který Insider a HN získaly, byl Savov v příběhu jen běžným finančním poradcem. Tedy ne tím, kdo se pokusil peníze ukrást.

A navíc – hlavní vinu na tom, že stát přišel na čas o kontrolu nad 500 miliony, má podle soudu švýcarská banka, která peníze přijala.

Může za to banka – ne Češi

V roce 2005 šlo o jednu z největších afér. Jan Šik, mladý manažer státní firmy Galileo Real – dceřiné firmy České konsolidační agentury – přeposlal půlmiliardu korun do United Bank of Switzerland. Později u trestního soudu vysvětloval, že ji chtěl jen zhodnotit. V bance se ale dostala na účet podnikatele Miloše Skořepy. Policisté nakonec rozkryli pozadí převodu: byl to předem domluvený plán na vyvedení peněz. Šik šel sedět na pět a půl roku, Skořepa dostal o tři roky víc.

Ministerstvo financí vyjednalo, že banka vrátí 406 milionů. Zbylých 94 milionů se ale státu nikdy nevrátilo. Část vybral Skořepa v hotovosti, část se ztratila přes jeho firmy.

A právě Savov měl podle ministerstva financí na kauze značný podíl: nejdřív pomáhal Šikovi se Skořepou půl miliardy vyvést a potom i zahladit stopy. Proto všechny tři ministerstvo zažalovalo o náhradu škody, protože stát o peníze přišel skoro na dva roky (banka je vrátila až koncem roku 2007). Po Savovovi chtělo celých 500 milionů.

U Městského soudu v Praze však ministerstvo narazilo, protože nezažalovalo ty správné lidi. Zodpovědná za škodu je podle soudu banka – Šik se Skořepou měli totiž v Curychu komplice, bankovního úředníka Andrého Horáka, původem ze Slovenska, který umožnil další cestu peněz na Skořepova konta.

Mimochodem Skořepa se Šikem chtěli peníze dostat již předtím do švýcarské pobočky Société Générale. Když však banka zjistila podrobnosti, z obchodu vycouvala.

Peníze jsou. Takže jaká škoda?

Savovovi ve sporu o zaplacení škody pomohlo, že ho policie v téhle kauze nikdy nestíhala. „Seděli jsme se Šikem u piva a diskutovali o možnostech financování,“ vysvětloval před trestním soudem Savov svoji úlohu. Potom prý jen Šika propojil se Skořepou. K soudu chodil jen jako svědek, přestože i při vynášení rozsudku zaznělo, že „byl silně podezřelý,“ avšak chyběl proti němu jediný důkaz.

„Nakonec i z trestních rozsudků vyplynulo, že (Savov) poskytoval pouze běžnou pomoc finančního poradenství s cílem získat provizi od banky, pro kterou sehnal klienta,“ zjistila soudkyně Renata Poláková, která žalobu na náhradu škody zamítla. Navíc se podivila, co vlastně ministerstvo myslí tou údajnou škodou: 404 miliony vymohlo ze Švýcarska, zbytek sice skončil v neznámu, ale součástí trestu pro Šika a Skořepu bylo i nařízení, že musí těchto 96 milionů splácet.

Rozsudek ještě není pravomocný, ministerstvo se bude soudit dál. „Řízení je ve stadiu odvolání,“ potvrdil Radek Ležatka z tiskového oddělení.

Savova teď vyšetřuje protikorupční útvar kvůli čtyřmiliardovému daňovému podvodu při vratkách DPH. Neví ale, kde nyní Savov je, a vyhlásil po něm pátrání. Podle serveru Aktuálně.cz odjel do Londýna.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy