Mediální dědictví zemřelého miliardáře Měkoty v rukou Františka Savova

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 3. 2013 14:43
Krach TV Pětky nepřekvapil asi nikoho. Jediné, co od začátku zaráželo lidi z mediální a reklamní branže, bylo to, zda to myslí opravdu vážně.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Měl velké plány a byl jedním z názorných důkazů toho, že samotné peníze pro úspěch v médiích nestačí. Tragicky zemřelý Luboš Měkota, jeden z nejbohatších Čechů a někdejší spoluprivatizátor Mostecké uhelné společnosti, byl jedním z řady těch, kteří skočili na lep televiznímu boomu a představě o snadně vydělaných penězích v médiích.

Celá legrace s TV Pětkou a TV Metropol stála Luboše Měkotu přibližně 400 milionů korun. A stálo by ho to daleko více, kdyby bývalo nepřišlo vyšetřování jeho privatizace Mostecké uhelné a nebyly by mu v této souvislosti obstaveny účty a majetek v ČR. Jen málo ze stovky nejbohatších Čechů, kteří někdy investovali do médií, má totiž odvahu říci dost a odepsat tak své dosavadní investice. Je možná až zarážející, jak nezkušený management má tato skupina lidí tendenci si vybírat.

Krach TV Pětky nepřekvapil asi nikoho. Jediné, co od začátku zaráželo lidi z mediální a reklamní branže, bylo to, zda to myslí opravdu vážně. Vysílat v celoplošné podobě „studentské“ vysílání byl opravdu zvláštní pokus. Jenomže ono je všechno celkem logické. Ve skutečnosti totiž není ani tak drahý pronájem vysílacího prostoru (jeden digitální kanál se dá pořídit za zhruba 30 milionů korun na rok s pokrytím celé ČR), ale drahá je tvorba programu. O to víc, že všechny pořádné kousky (filmy, seriály, zábavné formáty) již mají nakoupené čtyři hlavní mediální skupiny. Představa, že vstoupíte jako nový hráč na trh a dostanete se k nějakým pořádným pořadům, je naivní.

A tady se dostáváme ke zprávě dne. Totiž k tomu, že TV Metropol po dlouhém zkoumání Jaromírem Soukupem (Empresa Media a TV Barrandov) nakonec koupil František Savov (vydavatelství Mladá Fronta – E15, Euro…). Ten také oznámil, že hodlá zachovat její původní profil – jako regionální, pražskou televizi. Pokud to opravdu myslí vážně, je to hodně odvážný muž.

Koncept regionálních televizí byl v Evropě trendem někdy na konci 90. let, kdy se hlavně v Rakousku a v Německu dramaticky rozvíjelo pokrytí kabelovou televizí. Jenomže stejně rychle jako televize vznikaly, tak se ukazovalo, že na straně diváků o ně není zájem. Zkrátka kdo by se díval na přímé přenosy ze zastupitelstva nebo na romantické záběry z náměstí? A tak stejně rychle jako tyto kanály vznikly, tak i zanikly. Ostatně podobný osud byl i v Čechách, kdy na konci devadesátých let po trhu kolovalo neuvěřitelné množství nabídek na odkup různých lokálních kabelových stanic.

A pokud jde o pokušení v podobě nové zpravodajské televize (vedle veřejnoprávní ČT24), tak již ze zkušenosti víme, že tento pokus je opravdu hodně, ale hodně rizikový. Pokud se už totiž v Čechách něco děje (a to není zase až tak často), tak se share (podíl na trhu sledovanosti) zpravodajských stanic dostává k hranici pěti procent. To je sice hodně, ale většinou se musíte spokojit s poloviční sledovaností. A to rozhodně není žádná hitparáda. Už proto, že hranice pro slušné přežití (tzn. slušná míra příjmů z reklamy) se pohybuje dlouhodobě právě okolo pěti procent.

Otázkou tedy je, co nyní bude s TV Metropol? Představa, že by František Savov kupoval něco jako „odpad“ od Jaromíra Soukupa, je hloupá. Opak, tedy „senzace“ ve stylu Savov vyfoukl Soukupovi televizi, je také jen iluze.

Daleko více pravděpodobné je, že obě tyto skupiny budou na provozování TV Metropol spolupracovat. Předpoklady pro to mají. Pokud by se spojily redakce obou těchto vydavatelských domů, tak by vznikl asi největší redakční tým v ČR vůbec. Vedle ekonomického deníku E15, týdeníku Euro a zpravodajského týdeníku Týden by jistě do tvorby byly zapojené i další redakce obou těchto majitelů – Mladá fronta je mimo jiné jedním z největších vydavatelů B2B magazínů. Pokud se to takto stane, tak bude pak na stole pouze jedna otázka, zda se takový moloch podaří uřídit k úspěchu. Nicméně stále platí, že stavět dnes zpravodajskou televizi je lákavá, ale také hodně nebezpečná idea.

Daniel Köppl

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy