Za kulisy událostí – Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje.
Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi (místopředseda ČSSD se hlásí k lidem, kteří před deseti lety v parlamentní volbě nedali Zemanovi – ač kandidátovi ČSSD – svůj hlas a tím ho z volby prezidenta vyřadili). Část sociální demokracie sympatizující se Zemanem proto zamýšlí obětovat Zaorálka pro dobré vztahy s Hradem a odsunout jej do Bruselu jako českého eurokomisaře.
Nový tým Evropské komise se bude skládat až po zdejších volbách a nová vláda bude rozhodovat, zda v komisi nechá současného eurokomisaře Štefana Füleho, nebo ho vymění.
Štefan Füle by rád zůstal, i když na přímý dotaz Insideru dává vyhýbavou odpověď, že se něčím takovým ještě nezabýval. Füle je kariérním diplomatem a nestojí za ním žádná politická lobby.
Jak se v ČSSD s Lubomírem Zaorálkem hraje, zjistil Insider od mnoha vlivných straníků z obou stranických pólů.
„Bylo by dobré mít Hrad na naší straně,“ říká jeden z členů vedení ČSSD, který je pro odsunutí Lubomíra Zaorálka do Bruselu. „Je to jedna z variant,“ dodává další vlivný politik ČSSD blízký Hradu.
I Sobotkova strana připouští, že takové úvahy se ve straně diskutují, ale je samozřejmě rezervovanější. „Zaznamenal jsem to, ale myslím, že Zaorálek by z toho nebyl nijak nadšen,“ říká člen širšího vedení ČSSD nakloněný předsedovi.
Blízcí spolupracovníci Miloše Zemana otevřeně říkají, že se jim nápad umístit Lubomíra Zaorálka v Evropské komisi líbí, ale zdůrazňují, že v této věci nic nepodnikají.
Samotný Lubomír Zaorálek komentuje možnosti jít do Bruselu podobně jako už zmiňovaný Štefan Füle. Rozdělování funkcí před vítězstvím ve volbách je prý nesmysl. „Naše dohoda s Bohuslavem Sobotkou je ministerstvo zahraničí. Shodli jsme se, že je to nejlepší varianta, a to platí,“ říká ale také Lubomír Zaorálek.
Příznivci Bohuslava Sobotky v sociální demokracii pak připomínají klíčový důvod, který ve strategické hře mezi Hradem, Sobotkou a zemanovci v ČSSD hraje naopak pro Zaorálka jako šéfa české diplomacie. Spolu s Vladimírem Špidlou a Jiřím Dienstbierem je Sobotkovým spojencem a jeho obranou proti vlivu prezidenta v ČSSD.
O Jiřím Dienstbierovi se mimochodem už v kuloárech Lidového domu mluví jako o případném kandidátovi na lídra kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Ty se s největší pravděpodobností budou konat ve stejném termínu jako sněmovní volby v Česku.
Martina Machová