Kúšikův odchod přijde Pentu na stamiliony eur

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 8. 2013 13:39
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Pro investiční skupinu Penta nakonec nebude odchod jejího dlouholetého partnera a zhruba pětinového akcionáře Martina Kúšika tak snadný, jak se původně zdálo. Penta bude muset Kúšika do tří let vyplatit. Odstupné pro právníka, který se během téměř dvacetiletého působení v Pentě podílel na jejích nejúspěšnějších obchodech, se blíží půlmiliardě eur.

Penta s Kúšikem nyní jedná o přesném harmonogramu, způsobu a výši výplaty. „Zatím nejsme dohodnuti, jsme v procesu řešení,“ sdělil Kúšik Insideru v SMS zprávě ze své dovolené na ostrově Korfu. Penta vztah se svým odcházejícím partnerem komentovat nechce vůbec.

Není zatím jasné, zda Penta Kúšika plně vyplatí v hotovosti, či zda mu jako kompenzaci nechá také podíly v některých svých firmách, podobně jako se vyrovnal Petr Kellner se svým odcházejícím pětiprocentním společníkem Jiřím Šmejcem. Ten si na odchodnou z PPF letos na jaře odnesl minoritní podíly ve firmě Home Credit a bankách Nomos, Pireus a Air Bank.

Kúšik zakládá vlastní firmu

Vypadá to ale spíš tak, že Kúšik žádá hotovost. Podle informací Insideru se chystá ještě do konce roku rozjet vlastní malou firmu, zaměřenou na správu rodinných investic. A do ní potřebuje vstupní kapitál. „Ještě do konce roku mu Penta má vyplatit 170 milionů eur, do tří let celý jeho podíl, celkově půl miliardy eur,“ řekl zdroj detailně informovaný o vztazích v Pentě.

Mluvčí Penty Martin Danko uvedené sumy nepotvrdil, celková částka je podle něj o něco nižší. O detailech ale nechce mluvit s tím, že jde o důvěrné informace.

Sám Kúšik tráví léto s rodinou na Korfu, na žádost o telefonický rozhovor reagoval jen dvěma stručnými textovkami. „Na dovolené jsem do konce srpna, moje plány se zatím nezměnily, ale je to ve vývoji. Jasno bude do konce roku,“ uvedl.

Čtyřiačtyřicetiletý Kúšik se z Penty rozhodl odejít letos na jaře. Po 19 letech se chce postavit na vlastní nohy, sám si určovat pracovní tempo i životní styl, víc se věnovat rodině a užívat si života. „Zůstávám nadále akcionářem Penty, rozhodně nemám v plánu si vzít svůj podíl a jít,“ tvrdil ještě v dubnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. A dodával, že nechá své peníze v investičním fondu Penty sídlícím na ostrově Jersey, že se zcela nevzdá manažerských kompetencí ve skupině a chce se aktivně podílet na rozhodování o jejích investicích. Plánoval tehdy několikaměsíční dovolenou a snad jednou, někdy v budoucnosti, založení vlastní investiční firmy: „Časem se chci pustit do vlastních projektů, zatím ale tenhle plán nemá konkrétnější rámec, není to otázka příštích týdnů,“ prohlásil. Jenomže rozchod s Pentou je nakonec mnohem rychlejší.

„Podle akcionářské smlouvy mají jednotliví partneři Penty při odchodu nárok na výplatu svého podílu v horizontu tří let. Dá se tedy předpokládat, že takto se Penta vypořádá i s odcházejícím Martinem Kúšikem. Už před několika lety padlo rozhodnutí, že Penta zásadně nechce mít podílníky-rentiéry, nechce spravovat peníze investorů zvenčí,“ vysvětluje mluvčí Penty Martin Danko. A vylučuje, že by na Pentu měl rozchod s klíčovým akcionářem tvrdý finanční dopad. Pro skupinu podle něj nebude problém Kúšika vyplatit a dál investovat do velkých rozvojových projektů jako dosud.

Zprávy z firmy už tak optimistické nejsou. Mezi zaměstnanci, placenými podle objemu a výkonnosti investičních projektů, se šíří nervozita. Bojí se, že Penta bude nucena přitlumit svou expanzi, což poznají na svých odměnách.

Zatím se to nepotvrzuje. Penta jen za poslední dva měsíce provedla v Polsku nákupy řetězce nemocnic a ambulancí EMC Instytut Medyczny a sítě lékáren Mediq Apteka, celkem bratru za tři miliardy korun. Podle manažera Václava Jirků plánuje Penta do polského zdravotnictví dál výrazně investovat, takže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ji Kúšikův odchod brzdil v rozletu.

Na druhou stranu je pro Pentu o to důležitější, aby co nejrychleji a s co nejvyšším výnosem prodala svou leteckou továrnu Aero Vodochody Aerospace, pro niž začíná hledat kupce. Mluvčí Danko ujišťuje, že prodej nesouvisí s Kúšikovým odchodem a Penta rozhodně není nucena prodávat Aero pod tlakem. Pokud nenajde dobrého kupce, fabriky se podle Danka zbavovat nebude. Na druhou stranu by Pentě výhodný prodej Aera rozhodně uvolnil ruce.

Premiérový rozchod

Penta za téměř dvacet let existence nebyla zatím nikdy v situaci, aby se musela vypořádat o tak vysokou částku s tak klíčovou osobou, jakou je Kúšik. Ze zakládající pětice někdejších spolužáků z banskoštiavnického gymnázia (tu tvořil kromě Kúšika Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Juraj Herko a Jozef Oravkin) skupinu zatím opustil jen jediný – Herko. Osamostatnil se v roce 1998 a Penta mu jeho zakladatelský podíl plně vyplatila. Pro skupinu to tehdy nebyl zásadní problém, koncem 90. let ještě zdaleka neměla ve správě tak velký majetek jako nyní. A kromě toho byl Herko menším akcionářem než zhruba pětinový podílník Kúšik.

Podobně zvládla Penta i odchod Jozefa Špirka, který ve struktuře akcionářů na čas nahradil Herka. Špirko předtím patřil mezi manažery Penty a po Herkově odchodu získal v Pentě zanedbatelný podíl, zhruba kolem jednoho procenta. Při odchodu v roce 2009 nechal své akcie společníkům a místo nich si vzal podniky, které měl ve skupině na starosti – AVC Čadca, Agro Movino a Novoker. Pro Pentu nešlo o nijak citelnou ztrátu, nešlo o nijak perspektivní ani výnosná aktiva.

Kúšik je ve zcela jiné pozici než Špirko. Patří k zakládající pětici, jež Pentu v roce 1993 začínala budovat. Společně s Markem Dospivou řídil od roku 2001 úspěšnou expanzi původně slovenské skupiny na českém trhu, stál u nejvýznamnějších obchodů skupiny v Česku: u operace s akciemi Severomoravských vodovodů a kanalizací, na nichž Penta vydělala čtyři miliardy korun, u budování sítě lékáren Dr. Max či u nákupu loterijní Fortuny.

Zuzana Kubátová

 

 

Právě se děje

Další zprávy