Konec recese a drastických škrtů. Trojka pustí Řecko z vodítka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 10. 2014 21:21
Ekonomika by po letošním mírném růstu 0,6 procenta měla v příštím roce stoupnout o 2,9 procenta. Poprvé po šesti letech přestala klesat. Státní dluh se sníží ze 177 procent HDP na 168 procent.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Řecký parlament v pátek schválí nový rozpočet. Je to jisté na 99 procent, protože vláda velké koalice konzervativců a socialistů má většinu poslanců.

Rozpočet je to vpravdě historický. Zaprvé jde o první návrh rozpočtu s přebytkem po více než čtyřiceti letech, jak uvádějí statistiky.

Za druhé Řecko po pěti letech útrap v podobě drastického škrtání penzí, platů a výdajů téměř na cokoliv čekají konečně dobré zprávy.

Ekonomika by po letošním mírném růstu 0,6 procenta měla v příštím roce stoupnout o 2,9 procenta. Poprvé po šesti letech přestala klesat. Státní dluh se sníží ze 177 procent HDP na 168 procent.

Kabinet se chystá některá razantní úsporná opatření zrušit. Například sníží takzvanou daň solidarity, kterou odváděl v posledních letech každý Řek do státní pokladny. Sníženo bude také zdanění topných olejů pro domácnosti.

Balkánská země oficiálně ukončí program mezinárodní pomoci, v jehož rámci dostala v roce 2010 k odvrácení bankrotu celkem 240 miliard eur.

Rozpočet na příští rok ještě schválí takzvaná trojka, která dohlížela na plnění řeckých závazků. Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise. Naposledy.

Náměstek ministra financí Christos Staikuras řekl deníku To Vima, že země vstupuje do období udržitelného hospodářského růstu.

Jinými slovy stává se normální evropskou zemí poté, co na přechodné období připomínala spíše Afriku nebo Latinskou Ameriku.

Řecká ekonomika se oproti roku 2008 zmenšila o čtvrtinu, nezaměstnanost vystoupala až na sedmadvacet procent.

Teď – snad – nastává obrat. „Je to výsledek nebývalých obětí řeckých domácností a podniků. Tyto oběti nesmějí být zapomenuty,“ prohlásil Staikuras.

Optimismus sdílí i německá kancléřka Angela Merkelová. V úterý pochválila Atény za snahu dostat se z hluboké krize a slíbila, že „Německo udělá vše, co je v jeho silách, aby Řecku nadále pomáhalo.“

Demonstrace v řecké metropoli z konce roku 2012, které přetékaly nenávistí k Německu a na nichž někteří účastníci v den návštěvy kancléřky v Aténách vystupovali z recese v uniformách SS, jsou zřejmě zapomenuty.

Řecký premiér Antonis Samaras má i politický důvod, proč právě nyní ohlásit, že nejhorší má země za sebou. Na jaře se bude ucházet o prezidentský úřad a v parlamentu potřebuje i hlasy některé z opozičních stran. Při pokračování tvrdých úsporných opatření by se mu je zřejmě nepodařilo sehnat.

Martin Novák

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy