Jsou největším zlem pro ekonomiku politici? Paralely dluhového stropu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 10. 2013 10:25
Nejhorším nebezpečím pro největší ekonomiku světa jsou volení zástupci, naříkají američtí manažeři a ekonomové. Nejsou v tom sami
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Nedlouho po ohlášení dohody o posunutí dluhového stropu ve Spojených státech napsala agentura Reuters, že v posledních týdnech by člověk opravdu jen stěží našel ve Washingtonu někoho, kdo se umí s druhým rozumně dohodnout.

Jediná shoda je všudypřítomná a panuje zejména mezi manažery a ekonomy. Čím dál víc jich říká, že nejhorším nebezpečím pro největší ekonomiku světa jsou volení zástupci. Tedy politici.

Pár dní před parlamentními volbami v Česku tak trochu americkým nářkům rozumíme. Při cestě od první přímé volby prezidenta po víkendové volby do Sněmovny se poztrácelo mnoho impulsů, které chřadnoucímu hospodářství měly pomoci.

Ale politici mají na svých pažbách zářezy do tuzemské ekonomiky i z dřívějška: debaty kolem penzijní reformy, sestavování rozpočtů, vedení země vůbec. Jak je ale vidět z toho, co se kolem dluhového stropu dělo za oceánem (a ještě dít bude), nejsme v tom sami.

Americký prezident Barack Obama hodnotil vzápětí po ukončení konfliktu průběh vyjednávání a kritizoval jej. Mimo jiné zdůraznil, že více než přetahovaná o podobu rozpočtu a dluhového stropu by občanům prospělo, kdyby administrativa dělala to, proč byla zvolena. Tedy zajišťovala občanům ze strany státu příslušný „servis“. A i když ani Obama není jako demokrat absolutně nestranný, přesto je příznačné, že hovořil v první osobě množného čísla, tedy „my“, a nikoliv „oni“.

Zde asi česko-americká paralela končí: Miloš Zeman, ačkoliv v ekonomických vědách vzdělaný, v průběhu svého prezidentování i v současné volební kampani rozhodně žádné spojovací „my“ nepoužívá. Naopak.

Spojené státy jenom posunuly téma rozpočtu a dluhového stropu za polovinu ledna příštího roku. Je možné, že pak opět zažijí podobný cirkus jako nyní na začátku října. Najít se musí trvalejší řešení, které by stanovilo racionálnější proces schvalování rozpočtu a nastavení dluhového stropu.

V Česku se v brzké době bude sestavovat vláda a její programové prohlášení. Čekáte od ní skutečnou rozpočtovou odpovědnost?

PETR HLINOMAZ

 

Právě se děje

Další zprávy