Jediný Čech mezi vyšetřovateli OLAF je svázán s prostředím Severozápadu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 9. 2012 13:54
Jediný český vyšetřovatel této služby je ve střetu zájmů. Jeho otec totiž dodává Krajské zdravotní i dalším institucím Ústeckého kraje počítačový software za desítky milionů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Evropská protikorupční služba OLAF sice vyšetřuje už třetím rokem nákup přístrojů ústeckým holdingem Krajská zdravotní, avšak na rozdíl od Evropského účetního dvora a Evropské komise nezaznamenala žádný výsledek.

Insider zjistil, že jediný český vyšetřovatel této služby, dvaatřicetiletý Lukáš Pejčoch, je v této kauze ve střetu zájmů. Jeho otec Jaroslav totiž dodává Krajské zdravotní i dalším institucím Ústeckého kraje počítačový software za desítky milionů.

Informaci o zaměstnání Lukáše Pejčocha potvrdil OLAF i ministerstvo financí, které odpovídá za kontrolu evropských dotací. Agentura však odmítá v jeho případě střet zájmů a zdejší ministerstvo financí se vyjadřuje zdrženlivě.

„Osoba jmenovaná ve vašem dotazu není v případu Krajská zdravotní pověřena kontaktem s českými institucemi,“ řekl Insideru její mluvčí Johann Wullt.

„V tomto případě je třeba neprodleně informovat OLAF a položit dotazy přímo této instituci,“ doporučuje mluvčí českého ministerstva Ondřej Jakob a přidává upozornění, že české úřady nenesou za výběr vyšetřovatelů žádnou odpovědnost. Pro OLAF i další bruselské instituce je dodává agentura EPSO.

Jedinou veřejně dostupnou informaci o postavení Pejčocha juniora v protikorupční agentuře nabízí sociální síť LinkedIn, kde vyšetřovatel označuje svou profesi jako „Fraud Investigator at OLAF“.

Insideru se podařilo zrekonstruovat důležité vazby, které tento evropský vyšetřovatel na české prostředí má.

Po boku odsouzeného

Vyšetřovatelův otec Jaroslav Pejčoch byl v 80. letech šéfem počítačového oddělení Výzkumného ústavu slaboproudé techniky A. S. Popova. Po pádu komunismu založil firmu T-Soft, která dnes nabízí IT služby především veřejným institucím a ročně vykazuje tržby okolo sta milionů korun. Častými zákazníky jsou Národní bezpečnostní úřad, Státní správa hmotných rezerv a T-Soft pomáhal také státní společnosti Cermat v přípravě maturit.

Vůbec největší zakázku, za čtvrt miliardy, získala tato firma v roce 2008 společně s Telefónicou od ministerstva zemědělství. Přidělil ji tehdejší ministrův náměstek Petr Kušnierz, jehož v roce 2009 právě kvůli této zakázce vyhodil ministr úřednické vlády Jakub Šebesta.

Petr Kušnierz se pak stal ředitelem evropského dotačního programu Severozápad a letos byl odsouzen na sedm a půl roku vězení za úplatky. Jeho jméno přitom spojují vyšetřovatelé i Evropská komise s manipulacemi uvedeného dotačního programu.

Insider zjistil, že ještě před odsouzením Kušnierz v roce 2010 zadal dvě pětimilionové IT zakázky firmě Softronic, což je společnost, jejímž spolumajitelem byl do roku 2007 právě Jaroslav Pejčoch. Pak se všichni majitelé sice skryli za akcie na doručitele, ale dnešní vyšetřovatel OLAF, Pejčochův syn Lukáš, seděl v dozorčí radě Softronicu až do roku 2009.

Samotný T-Soft získal v roce 2008 od krajského nemocničního holdingu Krajská zdravotní smlouvu za 20 milionů a dnes poskytuje služby chomutovské radnici, která je v poměru k počtu obyvatel největším příjemcem eurodotací mezi českými městy.

K ruce Rampulovi

Lukáš Pejčoch nastoupil do agentury OLAF v roce 2009. Ve stejné době dorazila na adresu bruselské protikorupční služby stížnost, podle níž úředníci dotačního programu Severozápad a manažeři Krajské zdravotní podváděli při nákupu přístrojů za 420 milionů z evropských dotací. OLAF založil na Krajskou zdravotní spis a dál se nic nedělo.

Už citovaný mluvčí evropské protikorupční agentury Wultt nečinnost připouští. „Případ podléhá pravidlům policejního a justičního utajení České republiky. Proto je úloha OLAF omezena na konzultace některých technických otázek při čerpání dotací,“ shrnuje dosavadní aktivity.

OLAF dnes asistuje Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, na které padlo v éře vrchního  zástupce Vladimíra Rampuly podezření, že zametá některé případy pod koberec. Rampulovi  lidé převzali případ Krajské zdravotní v lednu 2011 a nechali si vypracovat analýzu cen přístrojů od společnosti American Appraisal. Výsledky dostali letos na jaře a od té doby je tají, i když Rampula už na svůj post pod tlakem okolností rezignoval.

Aktivnější byla Evropská komise. Vyměřila už České republice za zmanipulovaný nákup přístrojů v Ústí pokutu dvě stě milionů. Audit Evropské komise k Severozápadu pak dodává, že pokuta dosáhne celých 420 milionů, pokud policie nebo OLAF odhalí při zadání zakázky úmyslný podvod.

Blízko k ministerstvu

Insider doplňuje ještě další informaci. Matka Lukáše Pejčocha pracovala před rokem 2007 v auditním orgánu ministerstva financí a na ministerstvu zůstala dosud.

„Netušíme, jaký střet zájmu by měl vyplývat z faktu, že matka pana Pejčocha pracuje jako referentka oddělení Státního závěrečného účtu, který má především na starosti zpracování údajů o plnění státního rozpočtu,“ odmítá střet zájmů v tomto případě mluvčí Jakob.

Tak jen dodejme, že státní závěrečný účet i čerpání eurodotací má v úřadě na starosti stejný náměstek Jan Gregor. Evropský účetní dvůr také v letošní zprávě „Zkouška managementu a kontrolních systémů v členských státech – auditní orgán Ministerstva financí České republiky“ uvedl na adresu ministerstva financí, že „systematicky upravuje“ výsledky kontrol, aby české čerpání dotací vypadalo před Evropskou unií průhledněji.

Střet zájmů by vyšetřovateli hrozil, kdyby OLAF začal praxi ministerstva prověřovat.

 

Právě se děje

Další zprávy