Jediná oběť sázkařských afér. Rozhodčí v okresním přeboru

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 1. 2013 14:31
Potkal ho pěkně tvrdý pád. S rozhodcovským praporkem běhal v lize po lajně i na zápasech Sparty, pak se ale Tomáš Lakomý zřítil až do okresního přeboru.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Potkal ho pěkně tvrdý pád. S rozhodcovským praporkem běhal v lize po lajně i na zápasech Sparty, pak se ale Tomáš Lakomý zřítil až do okresního přeboru.

Důvod? Podezření z toho, že pískal zápas dorostenecké ligy podle notiček sázkařské mafie. Policie mu nic neprokázala, případ odložila. Ale fotbalová asociace učinila tvrdé personální opatření: srazila ho až dolů, do okresu.

FAČR za poslední rok vedla tři konkrétní vyšetřování „cinklých“ sázek. Jediným, kdo (zatím) na celou věc doplatil, je právě sudí Tomáš Lakomý.

Místo letenské Generali Areny ho v závěru podzimu vítala hřiště v Jistebníku nebo Bartošovicích v novojičínském okresním přeboru. „Teď probíhají nějaká jednání o tom, jestli začnu pískat krajské soutěže,“ říká Tomáš Lakomý. „Ale nijak moc to teď neřeším... Nevím, co se mnou bude ve fotbale dál. Ale díky za zájem.“

Na slovo je lakomý, s jeho příjmením a hlavně s příběhem, jehož „hrdinou“ se stal, není divu. O co vlastně šlo? Tak si osvěžme paměť: V březnu loňského roku pískal Tomáš Lakomý zápas dorostenecké ligy Baník Ostrava - Slovácko (3:3). A prováděl neuvěřitelné věci.

V průběhu zápasu nařídil tři pokutové kopy a nastavoval zápas skoro o dvanáct minut.  V zápisu o utkání pak - jako z udělání - v rozporu s řády zapomněl ony tři penalty zmínit a údaj o nastavení naškrábal tak nečitelně, aby se nedal rozluštit.

„Panu Lakomému jsme tehdy vyměřili nějakou pokutu za ten špatně vyplněný zápis a komise rozhodčích mu pozastavila činnost do doby, než případ prošetří policie,“ vybavuje si Jiří Golda, předseda disciplinárky.

V říjnu policie případ odložila. „Když se ta aféra rozjela, tak byl kluk ve všech novinách a titulcích - a když ho policie očistila, tak se nikde neobjevilo ani slovo,“ glosuje příběh svého syna Pavel Lakomý, bývalý ligový delegát, nyní předseda komise rozhodčích právě v novojičínském okrese, kam se teď jeho syn s píšťalkou a praporkem uchýlil.

Lakomý senior sice mluví o očištění svého syna, v Praze na Strahově ale situaci vnímají jinak. Ztráta důvěry v tohoto rozhodčího, byť mu policie nic neprokázala, je zjevná. Profi-listina se mu uzavřela.

„Z našeho pohledu tam došlo k výrazným pochybením a fotbal dal svým postojem jasně najevo, že si takové jednání není ochoten nechat líbit. Přestože tam policie trestný čin neshledala, komise rozhodčích, kterou na svazu vede paní Damková, dala jasný signál, že tudy cesta nevede,“ glosuje celý příběh Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.

To, co Lakomý ve zmíněném zápase prováděl, vedlo k podezření, že se snaží o to, aby v utkání padlo hodně branek, protože si na to někdo vysoko vsadil. Systém Sportradar, který podezřelé sázky monitoruje, tehdy ale hlásil jen nízký stupeň ohrožení.

Červený report o vysokém nebezpečí akce sázkařské mafie však systém vyslal po jarním utkání Gambrinus ligy Plzeň - České Budějovice (4:0) a poté na podzim po zápase ČFL, tedy třetí nejvyšší soutěže, mezi Karlovými Vary a Chomutovem. Domácí vyhráli 5:1. V obou případech Sportradar zaznamenal podezřele vysoké sázky na to, že v zápasech padne hodně branek.

„Když jsem se dozvěděl, že se něco vyšetřuje, dostal jsem tipy na některé naše hráče, že snad mohli podlehnout nějakému nátlaku. Ale nic z toho se nepotvrdilo, nikoho jsem kvůli tomu z klubu nevyhodil. A všechno usnulo. Policie ani nikdo ze svazu nás v té věci dosud nekontaktoval,“ řekl minulý týden deníku Insider Zdeněk Havel, šéf karlovarského klubu.

Podezřelé sázky byly vždy uzavřeny na sázkařských webech registrovaných v Asii. Na nich si můžete vsadit kdekoli na světě, tedy i v Česku. Stačí počítač a internet. Jenže oproti zavedeným evropským stránkám pro sázkaře mají Asijci takový systém registrace hráčů, že je nesrovnatelně obtížnější dohledat zpětně identitu toho, kdo si vsadil. „Ale možné to je,“ myslí si Synecký.

Všechny zmíněné případy FAČR každopádně předal Policii ČR. „Zpětnou vazbu jsme zatím dostali jen k tomu případu z dorostenecké ligy, který policie odložila. Nicméně i tento případ může dál sloužit jako podpůrná věc, policie ty případy neřeší jednotlivě, ale jako celek,“ říká Synecký.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy