Homolka si pronajala auta, která za polovinu mohla vlastnit

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 8. 2014 17:08
Audit ministerstva zdravotnictví odhaluje, jak z nemocnice unikaly peníze. Vedení Homolky si třeba na 4 roky pronajalo auta pro vybrané lékaře. Za 40 milionů. Za polovinu by mohlo všechna vlastnit.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Čtyřicet milionů korun. Tolik peněz odteklo ze státní Nemocnice Na Homolce jenom proto, že si vedení špitálu nově pronajalo auta. Peníze vyplatilo své dceřiné společnosti Holte. Vybraní zaměstnanci pak mohli čtyři roky používat 47 vozů. Za poloviční částku si přitom mohla nemocnice všechna auta rovnou koupit.

Vyplývá to z hloubkové kontroly, kterou vloni poslal do nemocnice bývalý ministr Martin Holcát. Deník Insider má závěrečnou zprávu auditu k dispozici.

Bez tendru a draze

Podle auditorů je to jen další ukázka toho, jak ze státní Nemocnice Na Homolce zbytečně odcházely miliony.

Vedení špitálu podepsalo v rozmezí let 2009 až 2012 několik smluv se svou dceřinou společností Holte a pronajalo si od ní 47 vozů. Jiného dodavatele Homolka nehledala, žádný tendr nevypisovala. Ve smlouvě se nemocnice zavázala, že si auta pronajme na čtyři roky. Splátky měla posílat každý měsíc.

Celkově nakonec za pronájem aut zaplatila čtyřicet milionů korun. Další peníze putovaly do Holte za blíže neurčené služby. "Nad rámec sjednaných smluv byla uhrazena částka ve výši 3 052 018 korun," upřesňují ve své zprávě auditoři ministerstva zdravotnictví.

Za poloviční sumu mohla auta vlastnit

Přitom kdyby si nemocnice auta rovnou koupila, vyšlo by ji to téměř na polovinu. Pořizovací cena všech vozidel byla totiž podle auditorů jen 25,4 milionu korun. Zbylých 43 procent, které společnost Holte nemocnici naúčtovala, byla jen marže. Firma si ji vzala za to, že pronájem Homolce zprostředkovala od jiného dodavatele.

Auditoři proto namítají, že peníze byly použity nehospodárně. "Nemocnice Na Homolce nezadala veřejnou soutěž a nedoložila výhodnost smluv. Nemá k dispozici srovnatelné či podobné nabídky jiných dodavatelů na trhu, kteří by byli schopni plnit poptávané služby," upozorňují ministerští auditoři a v tabulkách vypichují původní pořizovací ceny vozidel.

Současně upozorňují na to, že firma fungovala jen jako "mezičlánek", nikoliv jako přímý dodavatel. "Což má vliv na konečnou cenu," podotýkají auditoři.

Smlouvy takto podle nich uzavírali jak bývalý ředitel Homolky Vladimír Dbalý, tak jeho nástupce Michal Šetlík. "Na základě zjištěných skutečností bude podána informace Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uzavírají ministerští auditoři.

Němeček: dceřiné firmy musí skončit

Nemocnice Na Homolce se závěry auditorů nesouhlasí. Už během kontroly se bránila, že v případě pronájmu aut nešlo o pouhé zprostředkování, ale o poskytovanou službu formou nájmu. "Pronájem vozidel od společnosti Holte je pro Nemocnici Na Homolce výhodný," trvala na svém Homolka.

Nyní už se nemocnice podrobněji vyjádřit nechce. Současný ředitel Michal Šetlík jen vzkázal po mluvčí Homolky Barbaře Suchánkové, že podal proti výsledkům kontroly námitky. "Z našeho pohledu je v této zprávě mnoho sporných bodů," vysvětlil. Od vedení resortu prý prozatím žádné vyjádření neobdržel, proto stále nepovažuje kontrolu za uzavřenou.

Jak s výsledky auditu naloží, neřeklo Insideru ani ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Svatopluk Němeček jen dříve prohlásil, že se bude muset Homolka dceřiných firem, přes které si zajišťuje řadu služeb, zbavit. Nejde totiž zdaleka jen o pronájem aut. Dceřiná společnost zprostředkovávala za tučnou marži Homolce také administrativu, právní servis či kontrolu hospodaření.

"Musí tam zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích," řekl ministr. Kromě dceřiné společnosti Holte působí pod Homolkou ještě jedna podobná firma - Holte Medical.

Tučné marže

Přes obě dceřiné společnosti prošlo jen během let 2011 až 2013 zboží a služby za více než 3,3 miliardy korun. Nákupy se přitom nemocnici vždy prodražily. Dceřiné společnosti vždy totiž fungovaly jako prostředník - nemocnice přes ně přeprodala zboží v podstatě sama sobě. K obvyklé ceně přitom vždy špitálu naúčtovala navíc marži - od osmi do 32 procent.

Hloubkovou kontrolu poslal do Nemocnice Na Homolce a jejích dvou dceřiných společností Holte a Holte Medical bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kontrola hospodaření začala v červenci loňského roku a trvala devět měsíců. Zpráva, kterou poté kontroloři sepsali, čítá 260 stran.

Veronika Rodriguez

 

Právě se děje

Další zprávy