reklama
 
 

Hokej versus důvěra vládě: Protentokrát vyhrála vláda

19. 2. 2014 14:40
U poslanců, a to i těch méně zkušených, převládl včera pocit zodpovědnosti a rozprava o schopnostech či neschopnosti nové vlády dostala přednost i před hokejem.

Za kulisy událostí – U poslanců, a to i těch méně zkušených, převládl včera pocit zodpovědnosti (a možná i vědomí, že jsou pod drobnohledem přímého televizního přenosu) a rozprava o schopnostech či neschopnosti (podle stranického trička) nové vlády dostala přednost i před hokejem.

Nováčkovi ve Sněmovně – hnutí ANO – dokonce protahující se jednání zkazilo stranické tmelení týmu, kterým tentokrát neměl být bowling v Čapím hnízdě, ale společné sledování hokejového utkání v restauraci Demokracie přímo v areálu Poslanecké sněmovny, kterou si pronajali čistě pro sebe už od 17:30.

"Měl to být takový team building, zas tak často se nevidíme," řekl Insideru jeden z poslanců za hnutí ANO.

A druhý dodává: "Mysleli jsme, že Sněmovna skončí dřív a pak se klub sejde. Ano, na hokej bychom se tam samozřejmě dívali."

Nakonec ale restauraci Demokracie využili poslanci za ANO jen střídavě a na chvíli, jinak dostali nařízeno být v jednacím sále.

Ostatně nad tím, že poslanecká schůze skončila až krátce před 23. hodinou, si už včera posteskl i předseda hnutí Andrej Babiš: "Seděl jsem tam dvanáct hodin a ani hokej jsem neviděl."

V podezření, že se chce dívat spíš na hokej, se včera ocitl i komunistický poslanec Vladimír Koníček, který kolem šesté (právě utkání začínalo) navrhl přerušit schůzi.

Opíral se přitom o usnesení Sněmovny z roku 1996, podle kterého "se všichni členové vlády zúčastní celého projednávání bodu pořadu schůze, kterým je Žádost vlády ČR o vyslovení důvěry". V té chvíli zela vládní lavice téměř prázdnotou.

"Vůbec to s hokejem nesouviselo," hájí se pro Insider poslanec Koníček. "Navrhl bych to už dřív, ale Franta Laudát mluvil nějakých tři čtvrtě hodiny, takže je to časově jen shoda náhod. Předtím tam seděl snad jen Chládek a vyměnil se s Marksovou Tominovou, když jsem to navrhoval, byl tam jen ministr Chládek a předseda vlády," rozčiluje se ještě dnes.

Výklad usnesení Sněmovny z doby, kdy jí předsedal nynější prezident Miloš Zeman, pak zabral asi čtvrt hodiny, načež se nynější předseda dolní komory Jan Hamáček usnesl s předsedy klubů na výkladu, že stačí jen někteří členové vládního kabinetu na to, aby schůze mohla pokračovat.

"My jsme tuto věc prodebatovali. Požádal jsem vládu, aby se zúčastnila jednání Poslanecké sněmovny v počtu větším než jeden, tudíž to bylo asi cílem žádosti nebo snah a návrhů pana poslance Koníčka, takže docházka vlády se zcela jistě zlepší a jsem přesvědčen, že můžeme pokračovat, pokud pan navrhovatel s tímto takto souhlasí," prohlásil před poslanci Hamáček.

Ne všichni předsedové klubů sice souhlasili, ale nebylo jim to nic platné.

Předseda poslanců za ODS Zbyněk Stanjura namítal: "Nechci se přít s panem předsedou Poslanecké sněmovny, ale všichni není víc než jeden. To jsou dva různé pojmy. Možná že ministři, kteří jsou v restauracích, by se mohli dostavit. To si myslím, že by mohli."

Narážel tak zřejmě na skutečnost, že v restauracích (i když jen v těch, které si neblokoval pro sebe některý z poslaneckých klubů) lze sledovat právě hokej.

Poslanci navzdory protestům nicméně dali přednost tomu, přestávku na hokej nedělat. I díky tomu zvládli dát vládě důvěru hned v úterý.

Jan Němec, Lucie Kudláčková

 

autor: Aktuálně.cz | 19. 2. 2014 14:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama