Historky o muži, který umí zařídit všechno. I porážku Sparty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 9. 2012 13:28
Je tedy na místě položit si otázku, kdo je to Roman Berbr? Řekněme otevřeně, že fotbalový kmotr, který v posledních měsících vylézá ze stínu do světel reflektorů.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Šéfové fotbalové Sparty běsní. Jsou přesvědčeni, že k porážce 0:1 v Plzni dovedl jejich tým svým tendenčním výkonem rozhodčí Radek Matějek.

A deník Insider jim musí dát za pravdu. Pozoruhodné však je, že delegát utkání Jaroslav Kubíček shledal Matějkův výkon víceméně perfektním, udělil mu vysokou známku a rozhodující pokutový kop, který vyvolal nasimulovaným pádem domácí hráč Limberský, ve své zprávě nijak nerozporoval.

Zápas provázela řada podivností, mimo jiné ta, že se delegát Kubíček neobtěžoval zúčastnit se před zápasem tradiční technické porady s rozhodčími a vedoucími obou týmů. „Místo toho popíjel ve VIPce s Romanem Berbrem,“ informuje zdroj Insideru, který právě Berbrův možný vliv na delegáta a rozhodčího spojuje s tím, co se na stadionu ve Štruncových sadech dělo.

Je tedy na místě položit si otázku, kdo je to Roman Berbr?

Řekněme otevřeně, že fotbalový kmotr, který v posledních měsících vylézá ze stínu do světel reflektorů.

Chlapík, který přes armádu bývalých rozhodčích vytvořil v české komoře valné hromady Fotbalové asociace ČR takovou sílu, že bez jeho souhlasu nemůže být nikdo zvolen předsedou svazu. Však se také na poslední hromadě nechal sám zvolit členem výkonného výboru FAČR.

A svou moc tak může uplatňovat i napřímo, nejen přes svou životní partnerku Dagmar Damkovou, která je od září předsedkyní Komise rozhodčích a delegátů FAČR.

Bývalý rozhodčí Roman Berbr má za sebou poměrně skandální minulost. Ze všech afér ovšem vyklouzl, řekněme, s minimálními šrámy.

Začalo to v létě 1995, kdy předseda Chvalovský učinil nestandardní krok: nechal kluby tajně hlasovat, koho by vyřadily z ligové listiny rozhodčích. A „zařvala“ čtveřice Berbr, Puček, Svatonský, Zvonič. V podtextu celé akce se neslo, že nejde ani tak o jejich výkonnost, jako spíš důvěru či nedůvěru v jejich morální profil…

Berbr nelenil a v rozhovoru s ČT sdělil národu, že ho před zápasem Sparta - Č. Budějovice navštívil na jeho pracovišti v Nýřanech tehdejší kouč Slavie Cipro s návrhem, aby Spartu v utkání poškodil. Sparta a Slavia totiž tehdy spolu bojovaly o mistrovský titul. Realita v samotném utkání byla ovšem taková, že Berbr ve zmíněném utkání „zaříznul“ Jihočechy: dvě penalty, dvě vyloučení…

Brzy nato si trenér Bohemians Petr Packert vzpomněl na události z roku 1993, kdy jeho klub hrál proti Jablonci baráž o účast v lize. „Před koncem poločasu Berbr po hráči Pavlíkovi vzkázal mně a manažeru Lacinovi, že když mu o přestávce nedáme 150 tisíc korun, tak nás zařízne.“

Sám Pavlík to nepotvrdil, svazová disciplinárka předala případ policii a ta ho odložila. Co se týče Cipra, ten si následně padl s Berbrem do náručí, Berbr řekl, že si historku o jeho návštěvě v Nýřanech vymyslel, a dostal půlroční distanc za „křivé obvinění“.

Berbra lehce „lízla“ i aféra Ivana Horníka.

Ten mu v rámci příprav na zápas Žižkov-Brno telefonoval s následující prosbou: „Mám tady Jardu Pastyříka, to je tvůj kůň, ne? Co vono s ním, aby byl slušnej? Můžu se s ním bavit normálně?“ Berbr přitakal a Horník následně asistentovi rozhodčího Pastyříkovi nabídnul „třicetník“.

Pikantérie navrch: Pastyřík byl tehdy příslušníkem Policie ČR, ale úplatek neodmítl.

Policejní odposlechy zachytily i to, jak si s Berbrem po telefonu o fotbalové korupci otevřeně povyprávěl i Radomír Hruboň, ředitel FK Vítkovice, a to poté, co ho požádal o telefonní číslo na sudího Grubera. Měl totiž pro něj připravený dárek. „Poslouchej, mezi nama, Roman, dvě nuly.“ To v překladu z fotbalovštiny znamená, že na ovlivnění zápasu Most-Vítkovice měl pro sudího Grubera připraveno sto tisíc korun.

A co na to tehdy odvětil Berbr, spolu s předsedou Peltou nejmocnější muž současnosti českého fotbalu? „Aha, to je hodně, ty vole.“

 

Právě se děje

Další zprávy