Glosa: Slabina ECB, kterou FED řešit nemusí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 9. 2014 19:16
Po každém jednání Evropské centrální banky (ECB) o měnové politice je ECB srovnávána s americkou centrální bankou FED. Z tohoto srovnání vychází obvykle ECB jako ta opatrnější a bojácnější. Málokdo si ale všímá toho, že musí čelit překážkám, které v cestě americkému FEDu nestojí.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Po každém jednání Evropské centrální banky (ECB) o měnové politice je ECB srovnávána s americkou centrální bankou FED. Ne jinak to mu bude i po čtvrtečním rozhodnutí snížit hlavní úrokovou sazbu eurozóny prakticky na nulu, tj. na 0,05%.

Z tohoto srovnání vychází obvykle ECB jako ta opatrnější a bojácnější. Málokdo si ale všímá toho, že musí čelit překážkám, které v cestě americkému FEDu nestojí.

Kritika Evropské centrální banky

ECB je často kritizována za dlouhou nečinnost či pomalost. Zatímco americká centrální banka začala po vzniku finanční krize neprodleně konat a např. základní úrokovou sazbu snížila blízko k nule již na konci roku 2008, v eurozóně jsme se dočkali takové úrovně a podpory až v pololetí tohoto roku. Jistě, má to i své výhody, zejména v podobě menšího zadlužení, ale zdá se, že velkorysý a riskantní „útok“ centrální banky za Atlantikem zatím slaví více úspěchů než evropská opatrnost.

Blýská se na časy

Poslední měsíce vrhají na ECB nové a lepší světlo. Tvrdit, že je bázlivá, již nelze. Kromě posunutí hlavní úrokové sazby na dotek k nule se ECB v červnu pustila i do oblasti, kam americký FED nevkročil. ECB nastavila úrokovou sazbu pro vklady zápornou (aktuálně -0,20%). To neznamená, že by se z Evropské centrální banky stal rázem akční hráč, ale svědčí to o nemalém posunu.

Slabina ECB, kterou FED řešit nemusí

Na obranu ekonomiky eurozóny nestačí ECB sama. V posledních týdnech mnohem více než dříve zaznívá od ECB výrazné volání po změně chování v rozpočtové politice evropských zemí a po strukturálních reformách. Podle Draghiho by i od vlád evropských zemí měly přijít výrazné stimuly. Jinak budou snahy Evropské centrální banky málo účinné.

Toto americký FED nezná. USA mají dlouhá léta efektivně fungující federaci, efektivněji fungující finanční trhy a ekonomiku těžící za normálních okolností z domácí poptávky a méně z veřejných zakázek. Opatření FED mohou být jednodušší a průhlednější a to také stojí, mimo jiné, za dosavadním úspěchem v obraně proti finanční a ekonomické krizi v zámoří.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy