Glosa: Nepouští Babiš ČEZ zatím k vodě?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2014 13:40
Ohlášený tlak nově navolené „Babišovy“ dozorčí rady ve společnosti ČEZ na řízení a hospodaření firmy se zatím nekoná.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Nová dozorčí rada ČEZ se sešla hned po svém zvolení na valné hromadě 27. června, aby ze svých řad vybrala předsedu, Václava Pačese, a místopředsedu, Jiřího Borovce. Od té doby, pokud to lze z kusých informací a náznaků posoudit, je ticho po pěšině. Dozorčí rada se podruhé ještě nesešla a ani žádný z nových členů dozorčí rady se ve společnosti neobjevil.

Pro představu, stanovy ČEZ říkají: „Zasedání dozorčí rady se konají zpravidla jednou měsíčně.“ Předcházející dozorčí rady doporučenou frekvenci svých jednání naplnily. Podle zpráv o činnosti, které dozorčí rady předkládají valné hromadě, jednaly loni i předloni zhruba desetkrát v období jedenácti měsíců od konání valné hromady do dubna následujícího roku, kdy dozorčí rada svou roční činnost schvaluje. Aby tolik jednání současná dozorčí rada stihla, měla by již začít.

Nejde však o formální splnění nějakého počtu jednání. Případná neakčnost dozorčí rady vyvolává minimálně dvě otázky:

1)     Nemůže to způsobit problémy v chodu společnosti?

Každodenní chod firmy jistě nebude narušen. Mohou být ale kritické termíny. Například v Albánii. Těsně před valnou hromadou ČEZ oznámil podpis dohody o narovnání s albánskou stranou, která by ukončila spor před mezinárodním arbitrážním soudem. Jednou z podmínek je i potřebné schválení dohody statutárními orgány společnosti. To nemohla nová dozorčí rada vůbec stihnout a mohou panovat obavy, zda to vůbec bude chtít.

2)     Kam se poděla deklarovaná aktivita ministra Babiše?

Prozatímní „neviditelnost“ nové dozorčí rady může znamenat, že noví členové rady čekají na instrukce, a ty nejsou. Ministr financí je vytížený muž a nemusí stíhat. Navíc není vyloučeno, že dočasně může u ministra Babiše vítězit zájem o chemický sektor, když dochází k majetkovým přesunům v petrochemickém sektoru, a ČEZ lze zatím „pustit k vodě“.

Buď jak buď, nezbavuje to dozorčí radu jejích povinností. Pokud bychom si vzali za příklad výše zmíněnou dohodu s Albánií, pak by se dalo předpokládat, že to bude jedno z témat, která se noví členové dozorčí rady pokusí co nejdříve nastudovat a vyžádají si podklady, ať již budou, či nebudou s řešením sporu souhlasit.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy