Fuck the EU a neschopný Kličko. Tohle se americké diplomacii vůbec nepovedlo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 2. 2014 14:14
Ukrajinská nebo ruská zpravodajská služba nahrála a s gustem zveřejnila na YouTube telefonický hovor náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové a velvyslance USA v Kyjevě Geoffreyho Pyatta.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Kolik toho může rozbít jeden krátký telefonát. Iluzi o transatlantické spolupráci mezi EU a USA, důvěru prozápadních Ukrajinců v to, kam směřují, tedy v Západ. Když k tomu ještě připočteme propagandistickou výhru pro prezidenta Viktora Janukovyče a Rusko, je škody až dost.

Ukrajinská nebo ruská zpravodajská služba nahrála a s gustem zveřejnila na YouTube telefonický hovor náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové a velvyslance USA v Kyjevě Geoffreyho Pyatta.

Náměstkyně v něm pohrdavě hovořila o Evropské unii (citujeme: „Fuck the EU“) a velvyslanci říká, že lídr opoziční strany Udar Vitalij Kličko by neměl zasednout ve vládě. Není to podle ní rozumný nápad.

Inkriminující nahrávka se dostala do světa jen několik hodin poté, co se Nulandová vyfotografovala po jednání v Kyjevě s opozičními předáky, včetně Klička.

Dokonalé faux-pas. Náměstkyně se v pátek omluvila za svá slova o Evropské unii a patrně má co vysvětlovat i ukrajinskému boxerskému šampiónovi a politikovi.

Kličko je podle průzkumů nejpopulárnější ukrajinský politik a z řad opozice má největší šanci ve volbách porazit Janukovyče, pokud výsledky voleb nebudou zfalšované.

Ironií je, že americká Národní bezpečnostní služba (NSA) odposlouchává hovory po celém světě, včetně evropských politiků, jak odhalil Edward Snowden. Dva důležití američtí diplomaté se ale nechají „nachytat“ odposlechem svého hovoru a do telefonu vykládají věci, které se prostě ven dostat nesmí. Jako by ukrajinská nebo ruská kontrarozvědka neuměly odposlouchávat…

Ukrajinská zpravodajská služba SBU je plně v rukou Janukovyčových lidí, orientovaných na Rusko. I přes částečné čistky, které tam po oranžové revoluci v roce 2004 provedl prozápadní prezident Viktor Juščenko.

A konečně vyjadřování o Evropské unii. Od zveřejnění diplomatických depeší v rámci WikiLeaks před více než třemi lety víme, že diplomaté hovoří jinak na veřejnosti a jinak referují za zavřenými dveřmi svým nadřízeným.

Přitom Obamova administrativa je řazena za poslední desetiletí k nejvíce vstřícným k Evropě, zejména ve srovnání s érou George W. Bushe.

Tvrdý výraz na adresu Unie ale přichází v nevhodnou dobu, kdy by se Brusel a Washington měly spíše sjednotit, aby čelily tlaku Ruska na Kyjev, který pravděpodobně přijde po olympijských hrách v Soči.

Během nich se v Kyjevě mnoho dít nebude, protože ruský prezident si nepřeje kazit olympiádu. Pak ale začne zápas v Kyjevě s patrně ještě větší intenzitou (tedy větším ruským angažmá) než doposud.

Vladimir Putin nebude chtít Ukrajinu předat opozici ani Evropské unii a zveřejněný odposlech je toho předzvěstí. Mnohé naznačil ještě v pátek ruský vicepremiér Sergej Rogozin.

„Pomůžeme Ukrajině, zatímco Zápaďané (sic!) kují intriky a utápějí se ve skandálech. Obnovíme zpřetrhané průmyslové svazky Ukrajiny a Ruska. Možná potom bude méně lidí v ukrajinských městech ochotných za cizí peníze provádět pogromy,“ uvedl na sociální síti Twitter.

Putinův poradce Sergej Glazjev pak přímo pohrozil, že Rusko bude „intervenovat,“ bude-li to třeba, a obvinil USA z financování radikální opozice, která útočí na budovy úřadů a policejní oddíly Berkut.

Na YouTube už se objevil ruský překlad rozhovoru Nulandové s Pyattem pod názvem Loutka na Majdanu. Nahrávka prý ukazuje, jak je opozice ve skutečnosti ovládána z Washingtonu, ale přitom o ní v americké metropoli nemají kdovíjaké mínění.

Diplomaté volající z území Ruska nebo Ukrajiny si snad alespoň odedneška budou dávat pozor na jazyk.

Martin Novák

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy