Evropská centrální banka si v čase krize a nejistoty staví miliardové sídlo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2012 11:34
Dvojice věží ze skla a ocele bude po dokončení měřit185 metrů, věže spojí v horní části konstrukce atrium. Celé to bude stát přes miliardu eur, původní předpoklady se přitom držely částky kolem 750 až 800 milionů eur.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - V době krize, nejistoty a černých scénářů týkajících se budoucnosti eura utrácí Evropská centrální banka velké peníze za své nové sídlo.

Velmi honosné, nelze nedoplnit (viz model na fotografii).

Dvojice věží ze skla a ocele bude po dokončení měřit185 metrů, věže spojí v horní části konstrukce atrium. Celé to bude stát přes miliardu eur, původní předpoklady se přitom držely částky kolem 750 až 800 milionů eur.

Evropská centrální banka udržuje cenovou stabilitu a hodnotu eura. Měny, kterou nyní platí sedmnáct zemí Evropské unie.

Její léčba nemocného eura naráží na kritiku i na dost důležitých místech. Například šéf německé Bundesbanky je proti novému plánu ECB nakupovat státní dluhopisy členských zemí.

Za této situace a za hrozby, že euro nemusí přežít, nebo alespoň ne v současné podobě, se Insider nad stavbou přepychového domova banky dovoluje pozastavit. Aby nakonec věže vůbec měly čemu sloužit, když si společná evropská měna stojí nyní tak, jak stojí.

Budova bude stát ve Frankfurtu, kde ECB dosud sídlila a používala několik budov.

Stavba je nejen dražší, než se plánovalo, ale má také asi půlroční zpoždění. Přes dva a půl tisíce zaměstnanců se tam má stěhovat během roku 2014. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi prý bude mít ze své pracovny v jedenačtyřicátém patře nádherný výhled na Frankfurt…

Za pozornost ale stojí, že slavnostního představení podoby sídla se nezúčastnil Draghi osobně, ale místo něj člen představenstva ECB Jörg Asmussen.

Draghi se na poslední chvíli omluvil kvůli údajně jiné povinnosti. Frankfurtem se ovšem šíří informace, že je vyčerpán z přepracování a nebyl schopen se ceremoniálu zúčastnit.

Insideru okázalost nového sídla banky připomíná ani ne dvacet let starý případ jiné banky v jiném městě. Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.

Vzpomínáte si? Vznikla s velkou pompou s cílem financovat hospodářskou obnovu zemí střední a východní Evropy, čerstvě zbavených komunismu.

Jenže už v roce 1993 její šéf Jacques Attali rezignoval. Kvůli tomu, že luxusní kanceláře banky v centru Londýna s výhledem na Temži a katedrálu svatého Pavla zdobily extrémně drahé a vzácné goblény a další umělecká díla a na koupelnách a toaletách svítily zlaté kohoutky obložené mramorem.

 

Právě se děje

Další zprávy