Dvě špatné zprávy pro ČEZ: Boj o licenci a policejní vyšetřování

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 2. 2013 15:04
Insideru se podařilo získal expertní rozklad, který ukazuje, jaký spor budou vyšetřovatelé muset rozetnout.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Hned dvě špatné zprávy pro ČEZ tento týden.

Nejprve ta čerstvá: Bulharská vláda uhnula před masivními protesty občanů a oznámila, že energetickému gigantu odebere licenci. Začíná boj o investici přesahující devět miliard korun a zisky, které působení v Bulharsku ČEZu přinášelo.

A zpráva druhá: Protikorupční policie prošetřuje případ nákupu a prodeje německých dolů Mibrag. Podle dat, která přesně před rokem zveřejnily deníky Aktuálně.cz a Insider, šlo o transakci, na které společnost prodělala jednu až dvě miliardy. ČEZ tehdy kontroval odlišným výkladem a tvrdil, že na dolech naopak miliardu vydělal.

Jak vypočíst ztrátu

Insideru se podařilo získal expertní rozklad, který ukazuje, jaký spor budou vyšetřovatelé muset rozetnout.

Ve své dvanáct měsíců staré polemice ČEZ potvrdil, že doly Mibrag koupil v roce 2009 společně s holdingem EPH za 412 milionů eur.

Už ale nepotvrdil – a ani nevyvrátil -, že za prodej polovičního podílu o dva roky později inkasoval od EPH 130 milionů. To by fakticky znamenalo ztrátu 76 milionů.

ČEZ v tomto směru zaznamenal i další ztrátu 20,5 milionu eur. Od EPH nejdříve koupil za 41 milionů polovinu projektu na elektrárnu Profen, kterou plánoval u Mibragu postavit, později však celý projekt za stejnou cenu prodal.

Celková ztráta tak mohla dosáhnout devadesáti milionů eur, v přepočtu přes dvě miliardy korun. Mohla však být o polovinu nižší, pokud v roce 2010 inkasoval prostřednictvím své dcery Severočeské doly od Mibragu dividendu 47 milionů eur.

Zástupci energetické firmy tvrdí, že dividendu inkasovali, ve výroční zprávě Severočeských dolů se však neobjevila.

ČEZ se brání

Státní energetický podnik ve své oficiální reakci dokonce upozornil, že Mibrag svým kupcům vyplatil 170 milionů eur, ze kterých byla část kupní ceny uhrazena.

„V průběhu držení padesátiprocentního podílu se Mibrag zadlužil a většinu kupní ceny vrátil svým majitelům,“ tvrdí zástupci státní firmy a vypočítávají: „Transakce skončila pro ČEZ výdělkem ve výši 46 milionů eur, tedy přes miliardu korun.“

Tento výklad je do značné míry možný, ovšem pouze v tom případě, že ČEZ skutečně inkasoval dividendu a další platby z Mibragu.

Obhajobu státní firmy teď může policie ověřit.

Existuje ovšem i druhá varianta, podle níž platbu ve výši 170 milionů eur využil EPH k tomu, aby společnosti ČEZ zaplatil za její poloviční podíl v Mibragu a za projekt elektrárny Profen. Pak by na účtech státní firmy zůstala ztráta.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

Další zprávy