Dokument: Výroky, které rozhodly volby

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 7. 2013 12:36
K nedůvěře voličů v politiku přispěly značnou měrou opakující se populistické sliby, které se často neplnily a voliče jenom rozzlobily. Zde jsou ty "nejlepší" za posledních 15 let
Foto: Tomáš Kunc

Dokument – Analýza Insideru v dnešním vydání hledala odpověď na otázku, co zavedlo Českou republiku do nynější politické a ekonomické krize. Došla k závěru, že k nedůvěře voličů v politiku přispěly značnou měrou opakující se populistické sliby, které se často neplnily a voliče jenom rozzlobily. A protože můžeme oprávněně očekávat, že tuto cestu nehodlají čeští politici navzdory všeobecnému znechucení opustit, připomínáme v přehledu to hlavní, co v minulých 15 letech zaznělo.

 

1998

„Mobilisace. Spoluobčané! Volám všechny, kteří chtějí žít svobodně! Volám všechny, kterým není lhostejný osud naší země! Volám všechny odpovědné ženy a muže! Rozhoduje se dnes! Zítra bude pozdě! Volte ODS!“ (Předvolební plakát ODS)

„Nemůžeme připustit situaci, kdy jsou malí zloději trestáni, zatímco velcí unikají bez trestu, a dokonce se stávají součástí společenské elity.“ (Volební program ČSSD)

 

2002

„Prosadíme plošný přídavek na dítě, který je právem každého dítěte. Chceme, aby rodičovský příspěvek uhradil nejméně jednu třetinu pracovních příjmů osob ve věku 25–35 let. Prosadíme poskytování adresných dávek na bydlení pro domácnosti s nízkými příjmy.“ (Volební program ČSSD)

 

 2006

„Rovná daň, kterou prosazujeme, znamená snížení daní pro všechny a spravedlivou distribuci bohatství. Všude tam, kde byla zavedena – a dnes mají v určité formě rovnou daň v 60 zemích světa –, nastartovala ekonomický růst, vedla k výraznému zvýšení rodinných příjmů všech domácností a k většímu bohatství celé společnosti.“ (Volební program ODS)

 

2010

„Ta cesta, kterou jsou naše veřejné rozpočty nastaveny, naprosto bezpečně míří k Řecku. Nikdo vám samozřejmě neřekne kdy. V tomto případě ta cesta do dluhové pasti je naprosto jistá.“ (Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek)

 

Před volbami 2013/4

„Věřím, že budete zárukou toho, že se aféry nebudou zametat pod koberec a že z mafiánů se pod politickým tlakem nebudou stávat nevinní občané.“ (Prezident Miloš Zeman při jmenování Rusnokovy vlády)

„To je mocenský akt, který připomíná převzetí moci národními socialisty v Německu 1933 a komunisty v Československu v roce 1948." (Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hodnotí jmenování Rusnokovy vlády)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy