Dokument: Co zjistila půlroční kontrola ve VZP

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 3. 2013 15:57
Výsledky kontroly uvádíme v devítibodovém přehledu, který vychází z materiálů připravených pro orgány VZP.
Foto: Tomáš Kunc

Dokument dne - Výsledky kontroly uvádíme v devítibodovém přehledu, který vychází z materiálů připravených pro orgány VZP.

1. Projekt zdravotních knížek IZIP:

V roce 2008 bylo společnosti IZIP bezdůvodně vyplaceno jako záloha 25 milionů korun. V dalších letech dostala firma navíc podle kontrolorů neoprávněně 454 milionů korun. Zákon mohl být porušen i v tom, že k osobním údajům pojištěnců získala přístup společnost Uniqsol, která byla s IZIP personálně propojena. V rozporu se zákonem je zřejmě i podepsání smlouvy na provozování zdravotních knížek. Případem se nyní zabývá protikorupční policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

2. Čerpání peněz z fondu prevence:

Velká část peněz, které byly určeny na prevenci, šla na jiné účely - například úhradu mzdových a provozních nákladů zprostředkovacích firem, doprovodné zábavné programy, dárkové předměty, reklamu. Z předložených faktur navíc nebylo možné zjistit, na co VZP platila. Pojišťovna nevedla ani úplné účetnictví, a kvůli tomu byl porušen zákon. Bude podán podnět finančnímu úřadu.

3. Smlouvy na reklamu a propagaci:

Zakázky byly účelově rozděleny tak, aby nebylo nutné užívat tak přísné podmínky pro jejich přidělení. Na základě zjištění bude podán podnět k antimonopolnímu úřadu.

4. Smlouvy o poskytnutí peněz z fondu prevence:

Kontroloři zjistili, že VZP neuzavřela ve dvou případech smlouvy do 15 dnů po uplynutí lhůty pro podání námitek. Bylo také zjištěno, že výdaje na projekty byly nepřiměřené. Bude se tím zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

5. Smlouva na zajištění časopisu Infoservis:

Podle kontrolorů pojišťovna obešla zákon při zadání zakázky firmě Ambit Media, která pro ni zajišťovala vydání informačního časopisu za 60 milionů korun po dobu tří let. Nebylo mimo jiné prokázáno, že by výdaje byly přiměřené. Ministerstvo podá podnět k antimonopolnímu úřadu.

6. Úhrada léčivých přípravků pro očkování:

Z kontrolního závěru vyplývá, že dodavatel je personálně propojen s jinými společnostmi poskytujícími služby VZP.

7. Zakázka na vymáhání pohledávek:

VZP bezdůvodně platila bezúročné zálohy firmě CPS Consulting, která pro ni následně zajišťovala zakázku na vymáhání pohledávek. Tendr za 108 milionů korun nakonec od VZP získala advokátní kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. Podle kontrolorů byla konečná cena vyšší, než nabízely jiné firmy na trhu. Část této zakázky přesto začne prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

8. Čerpání z provozního fondu:

Hegerovi lidé uvedli, že peníze se z fondu utrácely nehospodárně, neefektivně nebo neúčelově. Kontrola zjistila, že z prostředků pojišťovny se oprávněně propagovaly i akce Machři roku nebo Česká hlavička. Další pochybení se objevila také u několika smluv mezi marketingovou agenturou Českého atletického svazu a VZP. Pojišťovna zakázku rozdělila a firma Česká atletika získala několik smluv v hodnotě dva miliony korun, aniž by bylo jisté, za co vlastně dostala zaplaceno. Volné vstupy na muzikál Mona Lisa se poté místo sociálního fondu platily právě z provozního fondu. Úředníci konstatují, že byl porušen zákon o finanční kontrole a účetnictví.

9. Klientský časopis VZP:

Smlouva byla uzavřena v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

 

Právě se děje

Další zprávy