Dohodu Zemana a Fialy nad MCP torpéduje vicepremiérka Peake

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 5. 2013 10:20
Dohodu prezidenta s ministrem školství, že ministr nejen předá profesorský titul Martinu C. Putnovi, ale i nadále se místo prezidenta ujme rozhodování o nových profesorech, atakuje už po týdnu konkurenční krok z Nečasovy vlády.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Dohodu z Hradu, že ministr školství předá profesorský titul Martinu C. Putnovi a pak se i nadále místo prezidenta ujme rozhodování o nových profesorech, atakuje už po týdnu konkurenční krok z vlády.

Na Hradě smluvený postoj konvenuje akademické lobby (zejména menším univerzitám) a je zanesen i v návrhu vysokoškolského zákona, který byl ve středu předán do připomínkového řízení. Ještě dříve ho pak ministr Petr Fiala hodlá zanést do stávajícího zákona jednoduchou novelou, na níž podle České televize začal už pracovat.

Vicepremiérka Karolína Peake však dvakrát proti. Jednak by se s „kosmetickou úpravou“ mělo počkat a měnit zákon najednou. A především chce prosadit zcela jiný systém jmenování profesorů zavedený ve vyspělých zemích. A to ten, že by si univerzity jmenovaly profesory samy, ale na druhou stranu by už nešlo o titul univerzálně platný na všech českých školách jako dnes.

„Pokud ministerstvo školství poněkud nekurážně předloží vysokoškolskou reformu pouze s kosmetickou změnou v udělování profesur, měla by vláda rozhodnout o návratu k původnímu plánu, tedy úplné přenechání profesur univerzitám, které by na funkční místa vypisovaly konkurzy,“ upřesňuje Karolína Peake.

Vicepremiérka v této souvislosti odkazuje k praxi běžné v Německu nebo ve Velké Británii, kde, jak říká, „akademici razítko od politika také nepotřebují“. Právě dohoda, jakou udělal prezident s ministrem školství, by vydala akademickou obec ještě více všanc politikům. Protože prý nikdo dopředu neví, kdo ministerstvo povede v následujících letech.

Pokud vicepremiérka neuspěje s návrhem ve vládě, je připravena přijít se samostatným pozměňovacím návrhem ve sněmovně.

Zda se jí, ať tak nebo tak, podaří uspět, je otázkou. Zdá se, že by paradoxně a navzdory událostem na Hradě mohla mít spojence i v ministrovi školství. Když se ho totiž deník Insider prostřednictvím tiskového odboru zeptal, zda by s úpravou v zákoně souhlasil, odkázal jeho mluvčí na ministrův výrok z Hradu. „Jsem přesvědčen, že proces ustanovování profesorů má být věcí vysokých škol. Svoboda vybírat vysokoškolské učitele patří mezi základní pilíře autonomie vysokých škol,“ řekl tam mimo jiné Petr Fiala.

Rovněž připomněl, že sám tuto změnu v minulosti na různých úrovních své akademické a později politické kariéry navrhoval, a její neprůchodnost vysvětlil tím, že „společnost není na takovou změnu připravena.“

Další případný spojenec pro Karolínu Peake sedí v poslaneckých lavicích. „Pokud to nebude změna jedné věty, ale půjde o komplexní změnu statusu profesora a titul bude vázaný na funkční místo, podpořím to,“ řekl Insideru školský expert ODS Walter Bartoš.

Připomíná přitom, že se takový návrh objevil už v éře Topolánkovy vlády, a to v „Bílé knize školství“, již zpracovával tým ministerského experta Petra Matějů. I z Bílé knihy byl ovšem na nátlak akademické obce odstraněn.

„Pokud by zákon v takové podobě prošel, vysoké školy začnou fungovat naprosto jinak. Jinak budou vznikat studijní programy… Dovedete si třeba představit, co to udělá, když profesora jmenovaného prezidentem porazí člověk, který má třeba jen Ph.D.?“ vysvětluje Walter Bartoš případné dopady na univerzitní prostředí.

Deník Insider již minulý týden upozornil, že Česko má díky svému systému udělování profesorských titulů dvakrát více profesorů na počet obyvatel než Velká Británie a o třetinu více než sousední Německo.

Martina Machová

 

 

Právě se děje

Další zprávy