Do Hořovic míří stamiliony

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 6. 2014 19:32
Francouzský koncern Saint-Gobain investuje do továrny vyrábějící skla do luxusních automobilů skoro miliardu korun.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Ani velký průmyslový koncern, jako je s tržbami převyšujícími čtyřicet miliard eur francouzský Saint-Gobain, se nevyhnul následkům krize a musí zeštíhlovat. Pro Českou republiku má ale prezident společnosti Pierre-André de Chalendar dobrou zprávu – úsporná opatření se vás netýkají, naopak máme připraveny investice.

Mezi osmi podniky, které firma v Česku vlastní, jsou pro Saint-Gobain obzvláště důležité dva – výrobce skel pro luxusní automobily Sekurit a výroba skleněných mřížek Adfors. A právě první zmíněná firma, která sídlí v Hořovicích u Prahy, se může těšit už tento rok na velký příliv peněz.

„Během dalších dvou let tam postavíme druhou výrobní linku. Je to pro nás poměrně významná investice ve výši třiceti milionů eur, což představuje asi 820 milionů korun,“ sdělil v rozhovoru de Chalendar.

V hořovickém závodu se začne stavět už letos, hotovo by podle Tomáše Rosáka, delegáta společnosti pro východní Evropu, mělo být už příští rok.

„Výroba odstartuje za dva roky. Nová linka přinese přibližně 80 až 100 nových pracovních míst,“ slibuje Rosák. Za dva roky by tedy měla továrna v Hořovicích zdvojnásobit své tržby. Ty dosáhly v roce 2012 více než 2,1 miliardy korun.

O tuto investici soupeřilo s Českem ještě Polsko. Vítězství Hořovicím zajistily investiční pobídky státu, které zprostředkovala agentura CzechInvest. Saint-Gobain se tak může těšit na podporu ve výši čtyřiceti procent z uznatelných nákladů. „Celkem to dělá 280 milionů korun, které společnost obdrží ve formě slevy na dani z příjmů,“ sdělil Rosák.

Jinde se šetří

Zatímco v Česku francouzský koncern, který příští rok oslaví třistapadesáté výročí své existence, rozšiřuje výrobu a utrácí, v jiných regionech je situace opačná. Saint-Gobain v současné době mění svou strukturu a šetří. Jenom v tomto a příštím roce plánuje uspořit přibližně osm set milionů eur.

„Česko se ale probíhající restrukturalizace neúčastní,“ potvrdil de Chalendar. To ale podle něj neznamená, že po českých firmách nebude požadovat vyšší produktivitu.

On sám je s tím, jak si česká část koncernu vede, prý velice spokojen. Podle něj byla situace nejhorší v letech 2008 a 2009, kdy zaměstnancům sice výrazně rostly mzdy, ale nikoliv jejich produktivita.

„Nyní jsem ale optimista i díky tomu, že váš německý soused letos roste a bude to mít pozitivní dopad i na vaši ekonomiku,“ domnívá se de Chalendar.

Součástí úsporného programu byl i jarní prodej americké divize společnosti Verallia, která vyrábí skleněné obaly. Za tento „deal“ společnost zinkasovala přes 1,2 miliardy eur (to je přes 32 miliard korun).

Z byznysu s obalovým sklem, který Saint-Gobainu generuje ročně asi devět procent tržeb, chce společnost postupně vycouvat úplně. Vedení koncernu však ještě neurčilo konkrétní termín.

Saint-Gobain ale prý neplánuje pouze škrtat výdaje a prodávat společnosti, které se jí už nehodí. Podle de Chalendara je firma připravena v dalších čtyřech letech utratit až čtyři miliardy eur, a to především za malé a střední podniky. „Máme dlouhý seznam společností z celého světa, které by se nám líbily. I náš zástupce tady v Česku má nějaké nápady, ale v tuto chvíli nemůžeme být konkrétní,“ říká prezident koncernu. Až prý přijde správný čas, společnost své záměry veřejně oznámí.

Problémy jsou minulostí

Letos na jaře zažil francouzský koncern ještě dvě události, které mu nemusely být úplně příjemné. V květnu snížila agentura Fitch rating společnosti o stupeň z úrovně BBB na BBB-. Tento krok zdůvodnila klesajícími tržbami v posledních letech. Nicméně de Chalendar si z tohoto kroku příliš těžkou hlavu nedělá. „Pro nás je důležité hodnocení agentur Standard & Poor’s a Moody’s. Na jejich hodnocení je totiž napojena většina našich dluhopisů,“ říká. Navíc tyto dvě agentury nedávno naopak hodnocení jeho firmy zlepšily.

Připomínku velice nepříjemné minulosti pak znamenalo pro francouzskou společnost březnové rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ten snížil rekordní pokutu ve výši téměř devět set milionů eur, kterou Evropská komise Saint-Gobainu udělila před šesti lety za kartelové dohody. Nově tak má firma zaplatit částku o 165 milionů nižší.

De Chalendar už se k záležitosti vracet nechce: „Rozhodli jsme se, že pokutu zaplatíme, a celá věc se tak stane definitivně minulostí. Je to velice starý příběh a už se k němu dále nebudeme vyjadřovat.“

Radek Bednařík

 

Právě se děje

Další zprávy